Dünya'nın çekim gücünün uzay ve zamandaki etkilerini büyük bir hasasiyetle ölçebilen Nasa bilimadamları ve Amerikalı fizikçiler Einstein'ın görelilik teorisini teyit ettiler.

California Stanford Üniversitesi'nden fizikçi Francis Everitt deneyle ilgili olarak ''Gezegenimizin balın içinde güneşin çevresinde ekseni etrafında döndüğünü hayal edin etrafındaki bal deforme olacaktır. Uzay ve zamanda da aynı şey oluyor'' dedi.

Everitt Einstein'in 1905'te yayınladığı ünlü teorinin iki kilit aksiyomunu ölçmek için Nisan 2004'te fırlatılan bir uydudaki ultra-hassas dört jiroskobu kullanarak yapılan ''Gravity Probe B'' adı verilen deneyi yönetti.

Bu aksiyomlardan ilki jeodetik denilen etki ya da çekimsel güç uygulayan bir cismin çevresindeki uzay ve zamanın bükülmesi deformasyona uğraması ikincisi de böyle bir cismin kendi etrafında dönerken etkilediği uzay ve zamanın miktarı.

Uydu da Dünya çevresinde kutup yörüngesindeyken tek bir yıldız IM Pegasi yönünde işaretlendi. Eğer yerin çekimi uzay ve zamanı etkilemesiydi uydudaki dört jiroskop da aynı yönü işaret ediyor olacaktı. Ancak yerçekimi tarafından çekilen bu jiroskoplar Einstein'ın görelilik teorisini teyit ederek ölçülebilir değişiklik bulunduğunu saptadılar.

Francis Everitt deneyin Einstein'ın teorisinin evrenle ilgili en önemli iki aksiyomunu doğruladığını belirtti. Araştırmanın sonuçları Amerikan bilim dergisi Physical Review Letters dergisinde yayınlandı.

Alıntı