Bilimciler NASAnın Fermi Gama-ışını Uzay Teleskobunu kullanarak Dünyadaki fırtınaların üzerinde oluşan karşıt-madde demetleri tespit ettiler.Araştırmacılar karşıt-madde parçacıklarının fırtınalar içinde gerçekleşen ve şimşekle ilişkili küçük patlamalar olan karasal gama ışın parlamaları içinde oluştuklarını düşünüyorlar. Bu parlamalardan günde 500 tane oluştuğu fakat çoğunun tespit edilemediği düşünülüyor.

Alabama Üniversitesindeki Fermi Gama-ışın monitörü ekibinden Michael Briggs alınan sinyallerin fırtınaların karşıt-madde parçacık demetleri ürettiğine ilişkin ilk doğrudan kanıt olduğunu belirtiyor.


Fermi Uzay Teleskobu ışığın en yüksek enerjili formu olan gama ışınlarını izleyebilmek için tasarlandı. Karşıt-madde Fermiye ulaştığında normal bir maddeden oluşan parçacıkla çarpışır ve her iki parçacık yok olarak gama ışını meydana getirir. Alabamadaki gama ışın monitörleri 511.000 elektron voltluk enerjiye sahip gama ışınları tespit etmiş durumda ki bu da elektronun kendi karşıt-madde karşılığı olan pozitronla karşılaşmış olduğunun bir göstergesi.Aktif hale geçtiği 2008 yılından bu yana Dünya ve gökyüzünü izleyen Fermi monitörleri 130 gama ışın parlaması tespit etmiş durumda. Uydu tespitlerini genellikle fırtınaların tam üzerindeyken gerçekleştirmesine karşın oldukça uzak mesafelerden de bunu yapabiliyor. Örneğin 14 Aralık 2009 da Mısır üzerinde olmasına karşın yaklaşık 4.500 km. uzaklıktaki Zambiada meydana gelen bir fırtına içindeki parlama tespit edilebilmiş. Bu mesafenin ötesindeki fırtınalar Ferminin yatay düzleminin altında kaldığından olası parlamaları saptaması mümkün olamıyor.


kaynak: ntvmsnbc