Titius-Bode Yasası1766 yılında Profesör Johann Titius güneş sistemimizde o gün için bilinen 6 gezegenin arasında bulunan ve gezegenlerin konumlarını belirleyen bir ilişkiyi keşfettiğine inanıyordu. Bu ilişki 1768 yılında Johann Elert Bode tarafından matematik formülü haline getirilerek yayınlandı.

Zamanın astronomları Bode yasasının doğruluğunu hesaplamaya çalıştı ve sonuç olarak hiç birisi yasanın doğruluğunu kanıtlayamadı ancak bu amaçla yürütülen araştırmalarda güneş sistemindeki birçok göktaşı keşfedildi. Ortaya atıldığı dönem için doğruluğu kanıtlamasa da çürütlemeyen bu tez 1846 yılında Urbain Le Verrier tarafından Merkür’ün keşfedilmesiyle geçersiz kalmıştır.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Matematiksel İfadesi:
Yasaya göre Güneş'ten dışarı doğru her gezegenin a ile ifade edilen yarı büyük ekseni Dünya'nın yarı büyük ekseni = 10 olacak şekilde birimlerle gösterildiğinde

n = 0 3 6 12 24 48 ... gibi n'in değerleri için bir öncekinin iki katı olacak değerler alır. Elde edilen değerler 10'a bölünerek gök birimine (GB) çevrilir ve şu ifade de kullanılır

= 0.4 + 0.3 · 2 m
m = 0 1 2...[1]

Dış gezegenler için her gezegenin kabaca bir önceki gezegenin Güneş'ten olan uzaklığının iki katı kadar uzakta olduğu tahmin edilir.


Alıntıdır.