Herbirimizin kompleksleri var ve bunlar aslında bizim ayaklarımızı yere bastırıyor bize hayatı ögretip hayatın anlamını anlamamıza aracı oluyor. Hatta Jung ve Adler'in hep belirtiği gibi komplekslerimiz zihin enerjimizi odaklayan lens görevi de görebiliyor. Kimileri bu sayede çok başarılı çok yaratıcı bir insan oluyor ama bu başarıya mutluluğu ve tatmini de eklemek istiyorsak bu kompleksleri bilincimize getirmeliyiz.

İlk önce Sigmund Freud bilinçaltının işleyişini açıklarken kompleks kavramına değinir Carl Jung bu fikri ilerletip arketiplerin nasıl komplekslere dönüştüğünü ve kollektif bilinçaltının da komplekslere sahip olduğunu ortaya atar. Arketip teorisini kullanan astrologlar ise doğum haritasında komplekslerin potansiyelini gezegenlerden burçlarından ve açılarından çıkarır.

Eğer bilinçaltında bir trauma veya duygusal ihmal yüzünden bir arketiple kendimizi çok özdeşleştirirsek o arketip komplekse dönüşebilir. Kafamızdaki anne imajı ile annemizin (veya anne görevini üstlenmiş kişinin) bize verdiği annelik arasında fark oluştuğunda Jung'un "anne kompleksi "diye adlandırdığı psikolojik durum gerçekleşir. Arketipsel anneyi biyolojik anne tatmin edememiştir.

Doğum haritasıda arketipleri temsil eden gezegenlere bakarak kompleksleri ortaya çıkarmaya çalışırız. Ancak bulabileceğimiz sadece davranışların nedenleri ve olasılıklar olacaktır. Hiçbir doğum haritası konfigurasyonuna bakarak kişinin şu kompleksi bu sorunu vardır yargısını yapamayız. Doğum haritası bize fonksiyonlar arası dengesizliği gösterir gezegenler arası gerginlikleri gösterir fakat söz konusu kişinin bu zor açıların esiri olup zayıf ve nörotik birisi mi veya bu zihin yapısını ve çocukluk komplekslerini transforme edebilmiş bir kişi mi olduğunu anlamak için onu tanımamız gerekir.

Bu bilgiyi aklımızda tutarak bizim dünyayı algılamamızı değiştiren kendimize limitler ve bariyerler koymamıza neden olan iki temel kompleksi haritadan beraber çıkartalım.

Baba kompleksinin ana göstergesi olarak haritada Satürn'ün konumuna bakarız. Satürn arketipi aynı zamanda 'Oedipal Kompleks' in bir ögesidir. Mitolojide Satürn daha doğmadan çocukları ile rekabete girmiş ve doğduklarında onları yiyerek rakipsiz egemenliğini ilan etmiştir ve baba kompleksini semboller. Bu baba otoriterdir baskıcıdır kontrolcüdür ve herzaman çocuklarından daha iyi bilir.
Haritada Satürn geriliyorsa genelde baba imajı hakkında belirsizlik vardır. Bu baba algılaması yüzünden içimizde oluşan güvensizlikler bizi limitler ve birikerek tahammülsüzlüklere dönüşür.

Satürn özellikle ebevyn evleri olan 10. ve 4. evdeyken Güneş'e karşıt açı yapıyorsa baba ile ilişkiyi çatışmaya ve strese sokar. Otokratik babaya bağımlılık ve korku içimizdeki ikilemin başlangıcı olur.

Yay burcundaki Güneş'i ele alalım bu Güneş Satürn'e kare açı yapıyorsa. Babanın oğlunu duygusal olarak ihmal ettiğini çocuğun bu boşluğu doldurmak için başka baba figürleri aramaya başlayabileceğinin çıkarımını yapabiliriz. Dış dünyada popüler kahraman baba çocuğu kontrol edip yönlendirmeye başlarsa yada oğlunu devamlı eleştirirse bu çocukta babasının özelliklerini taşıyan örneğin dışa dönük popüler erkeklere güven azlığı görülür. Onlarla anlaşamaz kızgınlığını yansıtır.

Genel kural olarak sizin temelinize etki eden ebevyni 4. eve koymak gerekir. 4. evi babayı temsil eden ev diye kabul edersek buradaki gezegenler de bize kompleksin içeriği hakkında bilgi verebilir.

Güneş kahraman babadır baba cesurdur kahramandır. Jüpiter bilge anlayışlı ve cömert babadır. Merkür zeki konuşkan babadır Mars dinamik sporcu fakat toleransı olmayan agresif babadır. Pluto karanlık tehtidkar paranoyaları olan babadır kızgınlıkları anidir kuvvetli ve kontrolcüdür. Uranüs çocukları ile yakın ilişki kuramayan babadır ya hastadır ya uzakta yada başka bir sorunu vardır. Neptün hayalperest babadır geleceğe dair bir sürü planı olan ama onları nasıl gerçekleştireceğine dair plan yapamayan babadır. Kiron duygusal olarak yara aldığı için bilgeleşmiş babadır çocuğu doğru yola yönlendirebilir. Venüs bile baba arketipini sembolleyebilir. Kendine özen gösteren hatta bu uğurda çocuklarını sofraya koyacağı yemeği unutan seksüel olarak çekici babadır. Ay söylenen sızlanan babadır ve çocukları ile o kadar özdeşleşmiştir ki baba ile çocuğu idare edecek başka bir ebevyne ihtiyaç vardır.

Aynı şekilde bu arketipleri 10. evde gözlemlersek anne kompleksinin de içeriğini bulabiliriz.

Anne kompleksi genelde anneye aşırı bağlılık ve bağımlılık diye bilinir. Bu kısmen doğrudur. Bu kompleksin diğer bir şekli çocuğun hayal ettiği kafasındaki ideal anne sevgisinden ve yönledirilmesinden mahrum kalmışlığıdır.

Anne kompleksini haritada ararken öncelikle Ay'ın konumuna bakarız. Ay feminen özellikli gezegendir. Bize süt veren bakan ruhumuzu besleyen arketiptir. Kendi ruhumuzun ihtiyacını annemizden alamazsak veya annenin kendisinin sevgiye ihtiyacı varsa içimizde "annemin sevgisini istiyorum fakat onun beni kıracağını biliyorum" şeklinde klasik bir ikilem oluşur ve giderek komplekse dönüşür.

Özellikle Balık burcundaki Ay dünyanın tehlikelerine karşı annenin sevgisi ile sarıp sarmalanmalıdır bu tip bir Ay'a olan sert açılar çok acıtır.

Ay Neptün ile sert açıdaysa kişinin sevgiye çok ihtiyacı vardır ve terkedilme korkusu yaşar. Bu kişi bir erkekse ileride kendine annelik yapacak bir eş seçer o ideal anneyi sevgilisinde bulmaya çalışır.

Ay Venüs'e uyumlu açı yapıyorsa kişi kadınlar ile iyi anlaşır iyi ilişkiler içinde olur eğer sert açı yapıp anne kompleksine dönüşürse kadınlar ile ilişkiler güçleşir. Bu kişi erkekse evde oturup annelik yapacak bir kadın ile evlenip diğer kadınlarla dışarıda gönül eğlendirmek ister. Bu kişi kadınsa kendine sevmeyi öğretecek feminenliği ögretecek bir kadına ihtiyaç büyüktür.

Ay ile Mars sert açıda ise bu sabırsız toleranssız agressif anne sembolüdür. Bu kompleks sadomazosişt eğilimlere dönüşebilir. Duygular "severken beni acıt beni acıtanı severim " şeklinde gelişebilir. Ayrıca bu kişi bir kadınsa ceza vererek kontrol etmeye çalışan kişiyi görebiliriz.

Ay Satürn ile uyumsuz ilişkideyse soğuk kontrolcü anne arketipidir. Kişiyi depresif baskın zor bir kadın bulmaya iter. Bu kişi kadınsa rededileceğini bildiği kişilerin arkasından koşup durur veya eşini sevgisini bir verip bir çekerek kontrol etmeye çalışır.

Ay-Güneş zor açılarında klasik anne kompleksi görülür kişiler anne alternatifi annenin yerini tutacak eşler arar. Örneğin erkekleri kendilerinden yaşlı yada anaç tiplere yönlendirir. Erkek bu kompleksi dış dünyaya yansıtarak eninde sonunda kendini manipule eden veya besleyip bakan anne alternatifini bulur.

Bilinçaltımızdaki komplekslerin farkında olmazsak ancak dışarıya yansıtarak bilince getirebiliriz ve genelde ne yaptığımızın ve niye yaptığımızın farkında olmayız.

Anne kompleksi olan erkek bütün duygusal ihtiyaçlarını eşine yansıtıyorsa mutsuzlukları için onu suçlayıp durur. Kadın anneyi oynadıkça erkek giderek çocuklaşır. Kadın anneyi oynamadığı zaman ise ya ilişki biter yada erkek profesyonel yardım almak zorunda kalır.

Bütün bunların ilacı eninde sonunda kişinin kendi içinde aşkı bulup ruhunu beslemeyi öğrenmesidir.


-Alıntı-