bu kadar yoğun ve sıcak maddelerin ortaya çıktığı belirtiliyor

Uzmanlar çarpışmadan sonra geriye kalan maddeleri inceledi

17 Ocak — Bilim adamlarının bir ‘tane hızlandırıcı’ sayesinde
laboratuar ortamında en yoğun maddeyi yarattığı belirtildi. Uzmanlar bu kadar yoğun maddelerin en son evrenin oluşumuna neden olan Big Bang’den (Büyük Patlama) hemen sonra gerçekleştiğini söyledi.

ABD’nin New York kentindeki Brookhaven Ulusal Laboratuarı’nda gerçekleştirilen deneyde
bilim adamları altın atomlarının çekirdeklerini ışık hızına yakın bir hızda birbirine çarptırdı. Deney en büyük ve en güçlü çarpıştırma makinesi olarak bilenen Relativistic Heavy Ion Collider’da yapıldı (RHIC). Taneciklerin daha hızlı hareket etmelerini sağlayan RHIC evrenin ilk zamanlarındaki koşulları yaratarak bilim adamlarının maddenin doğasını anlamasına yardımcı oluyor.

Çarpışma sonrası geride kalan parçaları inceleyen araştırmacılar bu maddelerin yoğunluklarının sıradan maddenin çekirdeğinden en az 20 kat daha fazla olduğunu gördü. Sıkıştırılmış maddelerin sıcaklığı ise 1 trilyon dereceyi buldu. Bilim adamları bu kadar yoğun ve bu kadar sıcak çok sayıda maddenin en son Büyük Patlama’nın hemen ardından ortaya çıktığını düşünüyor.

Brookhaven Ulusal Laboratuarı’nda elde edilen maddenin yoğunluğunun geçen sene İsviçre’deki CERN laboratuarında yapılan benzer bir deney sonucu oluşan maddeninkinin iki katı olduğu belirtiliyor. Bilim adamları bu çarpışma deneyleriyle bir plazma oluşturmaya çalışıyor. Araştırmacılar son deneyde bu plazmanın oluşup oluşmadığını belirleyemedi ancak daha hızlı makinelerle yapılacak deneylerde bu plazmanın elde edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Alıntı


Relativistic Heavy Ion Collider : ( Merak Edenler İçin )