Gliese 581 c Gliese 581 adlı bir "kırmızı cüce" sisteminde yer alan gezegendir. Gliese 581 yıldızı 20.5 ışık yılı ile dünyaya en yakın yıldızlardan biri ve Gliese 581 c bu çok küçük yıldızın etrafında 13 günde bir dönüyor. Yapılan ölçümler Gliese 581 c'nin yüzey sıcaklığının dünyadaki gibi 0 ile 40 derece arasında değiştiğini gösteriyor.

"Gliese 581c" Dünyadan 193 trilyon km uzaklıkta ve Dünyanın Aynı İkliminesuya ve yer çekimine sahip olan bu güne kadar bulunmuş yaşama en müsait gezegenmiş.
ŞİLİ’nin And Dağları’ndaki La Silla gözlemevinde Avrupalı gökbilimcilerDünya’dan yaklaşık 20.5 ışıkyılı uzakta olduğu halde en yakın yıldızlardan birinin yörüngesinde ve Dünyaya benzer özelliklere sahip gezegen keşfetmişler. Gliese 581 adlı küçük kırmızı bir yıldızın yörüngesinde döndüğü için Gliese 581c adı verilen gezegenin dünya gibi taşlı bir yüzeyi ve okyanuslarla kaplı olma olasılığı yüksek bir gezegenmiş. Gliese 581c hem büyüklük hem iklim hem de atmosfer bakımından Dünyaya en çok benzeyen gezegenmiş. Bilim adamlarına göre gezegende yaşam olabilmesi için Goldilocks Kuşağı adı verilen "suyun donacak kadar soğuk kaynayacak kadar sıcak olmadığı ve yüzeyde sıvı olarak kalabildiği" bir yer olması gerekiyormuş.

Dünya’dan 20.5 ışıkyılı veya 193 trilyon km uzaklıkta bulunan gezegenin çapı Dünyanın bir buçuk katı kadar Sıcaklığı ise 0 ile 40 santigrat derece arasında değişiyormuş. Kütlesi Dünya’dan 5 kat fazlayerçekimi Dünyada’kinden 2.2 kat fazla yıldızı güneşin üçte biri kadar Kendi güneşinin yörüngesinde Dünya’nın Güneş’e uzaklığının 14’te biri mesafede seyrediyormuş.Güneşinin etrafında 13 günde dönüyormuş. Gliese 581’in Güneş’ten 50 kat daha soğuk olması sayesinde gezegen aşırı radyasyona maruz kalmıyormuş.
Kaynak : vikipedi

ALINTIDIR.