Evrendeki En Büyük Yıldız Hangisidir ?

Cevaba geçmeden önce boyutları daha rahat ölçeklendirmek amacıyla kendi yıldızımız olan Güneş’e bakmamızda yarar var. Güneş’in çapı 1.4 milyon kilometredir. Bu sayı ölçeklendirme konusunda fikir edinmek için oldukça büyük. Astronomlar Güneş’ten büyük veya küçük yıldızları karşılaştırmak amacıyla "Güneş yarıçapı" ve "Güneş kütlesi" terimlerini kullanıyorlar. Güneş’in yarıçapı 690.000 km ve kütlesi 2 x 10 üzeri 30 kilogramdır. Yani 2.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 kg!Galaksimizdeki büyük yıldızlardan biri 7.500 ışık yılı uzaklıktaki Eta Carinae yıldızıdır ve yaklaşık 100 Güneş kütlesine sahiptir. Güneş’ten dört milyon kez daha parlaktır. Güneş rüzgarlarıyla beraber yıldızlar zaman içinde kütle kaybına uğrarlar. Bu kayıp Eta Carinae için oldukça fazla. Öyleki her yıl 500 Dünya kütlesi kadar madde kaybına uğruyor. Madde atımının bu kadar fazla olması nedeniyle astronomlar için yıldız rüzgarlarının nereden başladığını ve nerede bittiğini tespit etmek oldukça güçtür. Ama şu an için Eta Carinae’nın yarıçapının Güneş’in 400 katı olduğunu söyleyebiliriz.

Ama bu hiç birşey! Bilinen en büyük yıldız VY Canis Majoris kırmızı süper dev bir yıldız. Canis Major (Büyük Köpek) takım yıldızında ve Dünya’dan yaklaşık 5.000 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Minnesota Üniversitesi’nden Prof. Roberta Humphreys’in yakın zamanda yaptığı çalışmalar sonucunda yıldızın Güneş’ten 2100 kez daha büyük olduğunu söyleyebiliyoruz. Böyle büyüklükteki bir yıldız Güneş’in olduğu yerde olsaydı sınırları Satürn’ün yörüngesini geçiyor olacaktı.

Bu noktada VY Canis Majoris’in büyüklüğü konusunda bütün astronomların aynı fikirde olmadığını söyleyelim. Bazı astronomlar yıldızın Güneş’ten 600 kat daha büyük olduğunu söylüyorlar. Bu da yıldızın Mars’ın yörüngesine kadar uzanacağı anlamına geliyor.

Orjinal sorumuzun dışına çıkabilir ama gerçekten bu yıldız evrendeki en büyük yıldız mı? Açıkcası en büyük yıldızı bulmak imkansız. Evren gerçekten çok büyük bir yer ve her köşesine dikkatlice bakmak araştırmak oldukça zor.

Büyük yıldız peşinde koşanlar için teorisyenlerden ufak bir ipucu: Yıldızların sıcaklıkları. En büyük yıldızlar aynı zamanda en soğuk yıldızlardır. En büyük yıldız soğuk bir süperdev olacaktır. Örneğin VY Canis Majoris’in hesaplanan sıcaklığı 3500 Kelvin’dir. Gerçekten büyük yıldızlar soğuktur. 3000 Kelvin sıcaklığa sahip bir süperdev Güneş’ten 2600 kez büyük olacaktır.


Evrendeki En Büyük Gezegen TrES-4Bir yıldızın yörüngesinde dönen yeni gezegen Jüpiter’den yüzde 70 daha büyük. Bilim insanlarına göre gezegen öyle büyük ki gizeminin varolan teorilerle açıklanması çok güç.


Herkül takım yıldızında bulunan gezegene TrES-4 adı verildi. Gezegen Jüpiter’den yüzde 70 daha büyük.


Dünyadan yaklaşık 1500 ışık yılı uzakta olan gezegen ana yıldız etrafındaki dönüşünü yaklaşık 3.55 günde tamamlıyor. Bu da yeni gezegende bir yılın bir haftadan daha az olması anlamına geliyor.


Ana yıldızdan 7 milyon kilometre uzakta olmasına rağmen gezegenin yüzeyinin sıcaklığının 1327 derece olduğu tespit edildi.


Yeni gezegen dünyayla yıldızı arasından geçerken yıldızın ışınlarının yüzde birini engelliyor. Bu da parlaklığını azaltıyor.


Bilim dünyası dev gezegenin keşfini sevinçle karşıladı. Zira uzmanlar mevcut bilimsel verilerle açıklanamayacak kadar büyük olan gezegenin incelenmesinin güneşsisteminin dinamiklerini daha iyi anlamak adına önemli bir adım olacağını düşünüyor.


Gökbilimciler yeni keşifleriyle işgili ayrıntıları Astrophysical Journal dergisinde yayımlayacaklar.


Evrendeki En İlginç 5 Cisim

Gün geçtikçe büyüyen bu evrenin içerisinde pek çok ‘şey’ yer alıyor. Evrende yer alan bu ‘şey’lerin en ilginç 5 tanesini bir araya getirdik.

Belki de aklımızın alamayacağı şeylerin en büyüğü evren. Her gün büyüdüğü söyleniyor yakında doğuracağı hatta doğurduğu söyleniyor. Evren hakkında pek çok şey bildiğimiz aslında bir o kadar da bilmediğimiz değişik bir yer.


Halley Kuyruklu Yıldızı

Dünyaya en fazla 0.000000474 ışık yılı kadar yaklaşabilen Halley’in dünyadan en son görülüş 1986 yılında gerçekleşti. İlk defa M.Ö. 240 yılında görüntülenen ve periyodik bir kuyruklu yıldız olduğu anlaşılan Halley yaklaşık olarak 75 76 yılda bir dünyadan görüntülenebiliyor.

15 km uzunluğunda 8 km genişliğinde ve 8 km kalınlığında olan kuyruklu yıldızın bıraktığı iz 100 kilometreye kadar çıkıyor. Dünyadan gayet
parlak görünen Halley kuyruklu yıldızı şaşırtıcı bir biçimde kömür siyahı bir renge sahip ve güneş ışığının sadece %4’lük bir kısmını yansıtıyor.

1986 yılında ışık kirliliği yüzünden en az şekilde görüntülenebilen kuyruklu yıldızın bir sonraki geçişi 2061 yılında gerçekleşecek.

Helix Nebula

Dünyaya en yakın nebula olma özelliğini taşıyan Helix’in Hubble teleskopu ile çekilmiş muazzam fotoğrafları mevcut. Kova takımyıldızının bir parçası olan Helix dünyadan 700 ışık yılı uzaklıkta. İlk olarak 1824 yılında Karl Ludwig Harding tarafından keşfedildi ancak “Tanrı’nın Gözü” takma adını 2003 yılında aldı.

Çekirdeğin etrafını kaplayan gaz bulutu gözlemcilere görülmeye değer ışık
oyunları sunuyor. Bunun yanında Helix’in alt bölümü DNA şeklindeki yapısıyla biliniyor.Eagle Nebula

Dünyadan 7000 ışık yılı uzaklıkta olan Eagle Nebula’yı ilginç kılan özelliği sağlam bir dürbünle enparlak yıldızının görüntülenebilmesi. 1745-46 yılları arasında Jean Philip de Cheseaux tarafından keşfedilen nebula Yılan takımyıldızına ait.

Bilim adamları 2007 yılında Eagle’a 6000 yıl önce bir süpernova tarafından zarar verildiğini keşfetmişti. Ancak Eagle’ın son hali aradaki mesafeden ötürü önümüzdeki 1000 yıl daha dünyadan görünemeyecek.
Witch Head Nebula

Bu nebulanın ismi şeklinden öte geliyor. Zira Witch Head sağ profilden görüntülenen bir cadıya benziyor. Witch Head pek çok kişi tarafından bilinen Orion takımyıldızının yakınlarında yer alıyor.

Dünya’dan 1000 ışık yılı uzaklıkta olan Witch Head aslında ırmak takımyıldızının bir parçası. Witch Head genel olarak mavi renkte görünüyor çünkü bu nebulanın bulutları mavi rengi kırmızıya oranla daha iyi yansıtıyor.
Horsehead Nebula

Dünyaya 1500 ışık yılı uzaklıkta olan Horsehead Orion takımyıldızının bir parçası. İlk olarak 1888 yılında görüntülenen Horsehead Orion Moleküler Bulut Kompleksinden oluşuyor. Bu da nebulanın renginin parlak kırmızı olmasını sağlıyor.

Horsehead’i çevreleyen bulut tabakası belirli bir şekle sahip olmamasıyla biliniyor.


Evrendeki En Eski ve En Eski KuasarAvrupalı bir grup gök bilimci bugüne kadar tespit edilen en uzaktaki ve en eski kuasarı (yıldızsı gök cismi) gözlediklerini bildirdi.-Bilim adamlarının Nature dergisinin yarın yayımlanacak olan sayısında yer alan tespitlerine göre bu kuasarın ışığının Dünya'ya ulaşması yaklaşık 13 milyar yılı buldu. Bu da gözlenen kuasarın evren sadece 770 milyon yaşındayken varolduğu anlamına geliyor.

Birleşik Krallık'ın (İngiltere) Hawaii'deki Mauna Kea dağının
zirvesine yerleştirilen Kızılötesi Teleskobu'nun bir gökyüzü araştırmasından elde edilen görüntülerle tespit edilen bu kuasarın varlığının diğer teleskoplarla da doğrulandığı belirtildi.

Daha önce bugüne kadar gözlenen en eski kuasarın varlığı evrenin oluşumundan 870 milyon yıl sonrasına ait olarak tespit edilmişti.

Işık veren gazla çevrili büyük bir kara delik olan kuasarlar evrenin erken dönemine ilişkin şimdiye kadar görülen en parlak nesne. Kuasarların
parlaklığınıda merkezindeki süper kütleli kara deliklerin yarattığı belirtiliyor. Kuasarların merkezindeki bu kara deliklerin kütlesinin de güneşin kütlesinden 2 milyar kez daha kez yoğun olduğuna işaret ediliyor.

En Büyük Kara Delikler

Nature dergisindeki makaleye göre Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi bilim adamlarının gözlemlediği iki kara deliğin her biri Güneş'ten 10 milyon kat büyük.


Dev kara delikler iki farklı galaksinin merkezinde yer alıyor.


Bugüne kadar gözlemlenen
en büyük kara delik Güneş'in 6 milyon katı büyüklükteydi.
Gözlemlenebilen En Parlak Yıldız Patlaması Süpernova


Görüntüleri yayınlayan ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA patlamanın güneşteki benzerlerinden 150 kat daha etkili olduğunu tahmin ediyor.

Yıldız patlaması 240 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir galakside gerçekleşti.

NASA bilimadamları patlamanın şimdiye kadar gözlemlenebilen en güçlü patlama olduğunu açıkladı.
Patlamanın oluş şekli de daha önce gözlemlenenlerden farklı.

Patlamanın görüntüleri yıldızların ilk kez nasıl ortaya çıktığı hakkında yapılan araştırmalara ışık tutacak.Güneşin ilk 3 boyutlu görüntüleri

NASA stereo adı verilen ikiz uzay araçlarından gelen güneşin ilk üç boyutlu görüntülerini de geçtiğimiz ay sonunda yayınladı.


Görüntüler güneşte meydana gelen patlamaları daha iyi anlamayı ve dünyaya etkilerini öngörmeyi sağlayacak.
Güneşteki patlamalar dünyadaki iletişim sistemlerini ve güç hatlarını etkileyebiliyor.

Alıntı.