Bu durumun dünyanın iklimini etkileyebileceğini belirten bilim adamları güneşin uzun bir süre sükunet dönemine girdiğinin işaretleri olan üzerindeki lekelerde belirgin bir azalma ve kutuplarına yakın bölgelerdeki faaliyetlerinde yavaşlama gözlemlediklerini belirttiler.

Bu alanda üç ayrı araştırma yapan ABD’nin Ulusal Güneş Gözlemevi ve Hava Kuvvetleri Laboratuvarı’nda görevli bilim adamları Güneş’te 2008′de başlayan şu anki döngünün yüzeyindeki lekelerin sayısı içindeki faaliyeti görünen yüzeyi ve tacıyla azami düzeye ulaşmasından bundan sonraki döngünün çok yavaş olacağını düşündürdüğünün altını çizdiler.

Araştırmalardan birine başkanlık eden Ulusal Güneş Gözlemevinin direktör yardımcısı Frank Hill ”Eğer yanılmıyorsak Güneş’in şu anki döngüsü uzun yıllar sürecek yavaşlama dönemi öncesindeki son azami faaliyeti” diyerek bu olguyu ”beklenmedik ve alışılmadık” olarak niteledi ve bunun uzayın keşfinden dünyanın iklimine kadar çok sayıda konuyu etkileyeceğini belirtti.

Geçmişte Güneş’in uzun dönem zayıf manyetik faaliyete girdiğinde Dünya’da da soğuma ve buzullaşma görülmüş bu dönemler boyunca atmosfer soğumuş ve iletişim sistemlerini bozacak şekilde atmosferin büzülmesine ve kutuplarda manyetik fırtınalara yol açmıştı.

Amerikalı bilim adamları birbirinden tamamen ayrı üç gözlemin de aynı sonuca işaret ettiğini ve Güneş üzerindeki leke döngüsünün bir kış uykusu dönemine girilmekte olabileceğini gösterdiğini söylediler.

Güneş üzerindeki lekeler her 11 yılda bir (bir döngünün süresi) artıyor veya azalıyor iki döngünün sonunda manyetik kutuplar yer değiştiriyor.

Ancak bilim adamları Güneş’in faaliyetlerindeki bu azalmanın Güneş üzerinde hiç leke görülmediği 1645′ten 1715′e 70 yıl süreyle Avrupa’nın küçük bir buzul çağı yaşadığı dönemin ikincisine yol açıp açmayacağını kesin olarak bilmiyorlar.

Avrupalı araştırmacılar Güneş’teki faaliyetlerin önemli biçimde azalmasının bile dünyada insanın neden olduğu karbondioksit salımının yol açtığı ısınmayı telafi etmeyeceğini belirterek hesaplarına göre geçmişte Avrupa kıtasının yaşadığı mini buzul çağında sıcaklıkların 03 santigrat derece düştüğünü BM uzmanlar komisyonunun ise yüzyıl sonuna dek sıcaklık artışı öngörüsünün 37 ile 45 santigrat olduğunu vurguluyorlar.

Alıntı.