Fırlatılışından yaklaşık 20 yıl sonra Hubble Uzay Teleskopu'nun keskin gözleri evrenin derinliklerindeki sırları tarıyor.Bulutsuz bir akşamda açık havada güneş battıktan hemen sonra ya da gün ağarmadan hemen önce yerkürenin orta enlemlerinde iseniz eğer eğimle gelen gün ışığı 600 kilometre yukarıdaki uydulardan yansıdığında bazen onu görebilirsiniz -atmosferdeki çalkalanma yavaş yavaş ilerleyen ve ortalama bir yıldızdan çok da parlak olmayan bu noktanın yumuşak ve kesintisiz hareketlerinin aksak ve düzensiz olarak algılanmasına yol açar. Ve işte bu görüntü temelde Hubble Uzay Teleskopu'nun kariyerinin ilk günlerini tanımlar: Fırlatılışı defalarca ertelenen ardından yörüngeye oturtulmasından çok kısa bir süre sonra miyop olduğu anlaşılan bir uzay aracı mürettebatı tarafından onarılan ve sonra diğer uzay araçlarının mürettebatı tarafından geliştirilen Hubble Uzay Teleskopu onun aracılığıyla uzayı gözlemleyen kişi sayısının daha önceki hiçbir örnekte olmadığı kadar yüksek olduğu dünyanın en popüler bilimsel aletine dönüştü. Bilim insanları onun elde ettiği verileri kullanırken; adını evrenin genişlediğini keşfeden Edwin Hubble'dan alan bu teleskop görüntülediği yıldız kümesi bulutsu ve galaksi fotoğraflarıyla neredeyse Google kadar ünlendi.

Bilimsel devrimi tetikleyen şeyin genelde araçlar -özellikle de teleskoplar- olması nedeniyle insansız bir teleskopun bilimin sembolü haline gelmesi hiç de şaşırtıcı değil. Bizler genellikle bilimin büyük düşünürler tarafından ortaya çıkarılan büyük buluşlar olarak değerlendirilmesi eğilimindeyiz. Ancak bu büyük oranda bilimsel devrim öncesinde bilginin genellikle filozofların kitaplarında arandığı dönemlerden kalma bir düşünce biçimi. Bilimde araçlar savlardan daha güvenilir olabiliyor. Galileo'nun teleskopunun nesnel gözlemleri o dönemde hakim olan Dünya merkezli evren modelinin eksiklerini gözler önüne sermekte Galileo'nun savlarından daha etkili oldu. Newton'un Hareket Yasaları geçerliliklerini kuşku götürmez bir biçimde açıklanmış olmalarından çok gökbilimcilerin teleskoplarından göreceklerini tahmin edebildikleri için korudu. Galileo'nun çağdaşı Johannes Kepler bilimsel aletler kullanılarak yapılan gözlemlerin yüzyıllar boyunca süregelen akıllı ama cahil söylemlerin yerini alabileceğini kavramakta hızlı davrandı. Teorik matematikçi olan ve hiçbir zaman bir teleskopa sahip olmayan Kepler Galileo'nun buluşunu "Her şeyi bilen ve her asadan daha da değerli olan bir boru" sözleriyle övdü.

Hubble Galileo'nun teleskopunun Kepler yörüngesine fırlatılmış hali. Ve bu iki bilim insanı bugün yaşasalardı eğer kanımca Hubble'ın teknolojik karmaşıklığından çok eski düşünceleri sorgulayan noktaları gün ışığına çıkarma -ve bunları İnternet'te yayımlama- potansiyelinden etkilenirlerdi; çünkü bilim her zaman bilgiyi yaymak amacını gütmüştür. Hubble'ın fırlatılmasından neredeyse 50 yıl ve onun dayandığı -mikroişlemciler dijital görüntüleme ve haberleşme sistemleri ve uzay mekiği gibi- gelişmelerden çok önce 1946'da büyük astronomik bir teleskopu yörüngeye yerleştirmeyi öneren astrofizikçi ve dağcı Lyman Spitzer Jr. da eski düşünceleri sorgulamanın ve bilgiyi yaymanın öneminin bilincindeydi. Spitzer bu teleskopun mevcut düşüncelerin sınanması ve rafine edilmesinin yanı sıra yeni düşünceleri ateşleyeceğini de vurguluyordu. "Böylesine yeni ve çok güçlü bir cihazın yaptığı en önemli katkı içinde yaşadığımız evrenle ilgili mevcut düşüncelerimizi desteklemek değil henüz hayal edilemeyen yeni oluşumları ortaya çıkarmak ve belki de uzay ve zaman konusundaki temel kavramları tamamen değiştirmek olacak" öngörüsü de Spitzer'e aitti.Hubble'ın elde ettiği diğer görüntüler gibi bu görüntü de ışığın farklı dalgaboylarını kaydeden filtrelerle çekilen birden fazla pozun birleştirilmesiyle oluşturuldu. Renkler baskı sırasında eklendi.


Hubble'ın Centaurus Takımyıldızı doğrultusunda elde ettiği görüntüyü yıldız kümelerinden bir aurayla çevrilen elips şeklinde dev bir galaksi kaplıyor. Evren genişledikçe sayısız galaksi de kara enerji adı verilen gizemli bir güç tarafından ivme kazandırılan bir hızla birbirlerinden uzaklaşıyor.


Gaz toz ve yıldızlardan oluşan parlak ışık sütunlarına yayılan Antennae galaksileri bu kozmik etkileşimin en net görüntüsünde çarpışıyor.
M82 Galaksisi ilk kez 1774'te Alman gökbilimci Johann Elert Bode tarafından keşfedildi. Hubble'ın başarıyla gerçekleştirdiği görevlerden biri de yoğun yıldız oluşumu gözlenen bu gölgenin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çekmekti.
Messier 101 galaksisi Hubble uzmanlarının şimdiye kadar sunduğu bu en ayrıntılı galaksi portresinde mükemmel piksellerle dönüyor. Bu görüntü Hubble tarafından gönderilen fotoğrafların yerdeki teleskoplarca elde edilen görüntülerle bir araya getirilmesiyle oluşturuldu.
Carina Bulutsusu'nun merkezi bölgelerinde Dünya'dan 7500 ışık yılı uzakta yıldız rüzgârları ve morötesi radyasyonun şiddetli cehenneminde yıldızlar doğup ölüyor. Merkezde soldaki parlak oval nokta Samanyolu'nda bilinen en büyük kütleli yılıdızlardan biri olan ve devasa bir süpernovaya dönüşmenin eşiğinde olduğu düşünülen Eta Carinae.

Genç yıldızlar Küçük Macellan Bulutu'nun ortasında bir delik açıyor.Ocak 2002'de Monoceros Takımyıldızı'nda bir yıldızdan parlaklığı 600.000 güneşe eşit olan ve açıklanamayan bir ışık patlaması yayıldı. Bu oluşum çevredeki toz bulutlarından sekerek ilerleyen radyasyon şeklinde bir dizi "ışık yankısı" yarattı. İki buçuk yıl içinde çekilen bu görüntüler dizisi toz bulutuna vuran ışığı göstererek bulutun boyutlarını ortaya koyuyor. 20 Mayıs 2002 2 Eylül 2002 28 Ekim 2002 17 Aralık 2002 8 Şubat 2004 24 Ekim 2004Geçtiğimiz yıl yankılar bu tuhaf oluşumdan sorumlu olan soğuk kırmızı yıldız çevresinde söndü.


Ölmekte olan bir yıldızı çevreleyen toz ve moloz bulutları. Bir zamanlar güneşimize benzeyen bu yıldız dış katmanlarının dökülmesiyle ufalmış ve parlak bir nokta olarak seçilebilen küçük bir beyaz cüceye (ortada) dönüşmüş. Gökbilimciler güneşimizin de zamanla aynı yolu izleyerek ortalama büyüklükte bir yıldızdan bir cüce boyuna ineceğini öngörüyor -ama bu sona daha milyarlarca yıl var.
Kedi Gözü Bulutsusu zamanı dolan Güneş benzeri bir yıldız gibi kozmik bir göle atılan bir taşın yarattığı dalgalar şeklinde aralıklarla küresel gaz katmanları yaydı.Fornax takım yıldızında 85 milyon ışık yılı uzaklıkta spiral bir galaksi NGC 1350.NGC 613 spiral galaksisinin Avrupa Güney Gözlemevinden alınmış fotoğrafı.
Yerel grubun en büyük spiral galaksisi olan Andromeda(M31) Galaksimizden iki milyon ışık yılı uzaklıktadır.Sombrero galaksisinin (M104) Hubble uzay teleskobu ile alunmuş fotoğrafı.

Evrenin en fotojenik galaksisi Toz kümeleri Sombrero adlı bu galaksinin helezon yapısını oluşturuyor. Bu duruşuyla fotoğraf çekimine en uygun galaksi olarak biliniyor..Balık takımyıldızında 30 milyon ışık yılı uzaklıkta 100 milyon yıldızdan meydana gelen M74 spiral galaksisi.Galaksimizden 21 milyon ışık yılı uzaklıkta 30 bin ışık yılı genişliğindeki M106 spiral galaksisiFornax galaksi kümesinin bir üyesi olan NGC 1365 bir çubuklu spiral galaksidir.
Yerel grubun düzensiz bir galaksisi NGC 6822.NGC 6782 spiral galaksisinin Hubble uzay teleskobundan alınmış görüntüsü. Galaksi Samanyolundan 180 milyon ışık yılı uzaklıktadır.Abell 2218 galaksi kümesi. Küme zeminden gelen ışığı çekim kuvveti ile eğiyor.NGC 3079 ve Merceklenmiş Quasar Q0957+561NGC 3190 Grubu
Ejderha Takımyıldızında Galaksiler : NGC 5985 5982 5981


Stephan Beşlisi : NGC 7317 NGC 7318A&B NGC 7319 NGC 7320Herkül Kümesi
PERSEUS Galaksi Kümesi


LMC - Büyük Magellan Bulutu
SMC - Küçük Magellan BulutuGüzellik halkası Büyük bir göze benzetilen bu gaz ve toz bulutu dünyadan 2000 ışık yılı uzakta..Bebek yıldızların dansı Dünyadan 1500 kilometre uzaklıkta olan bu gaz ve toz bulutunun adı 'Orion'. Bu bulut yeni doğan yıldızlar tarafından oluşturuldu..Cone gaz ve toz bulutu Dünyadan 2700 ışık yıldızı uzaklığında bulunan bu bulut aktif yıldız oluşumunu resmediyor..Kedi gözündeki pırıltı Chandra ve Hubble uzay teleskoplarının görüntülediği imajların birleştirilmesiyle oluşturulan bu fotoğrafla uzayda bulunan sıcak gazın bilim adamlarının düşündüğünden daha ılık olduğu saptandı.
Ölmüş bir yıldız Uzun zaman önce yok olan bir yıldızın geride bıraktığı 'Crab' adındaki toz ve gaz kütlesinin görüntüsü..
Muhteşem fırtına Bu fotoğrafta Omega adlı gaz ve toz kümesindeki yıldız oluşumu resmediliyor..Uzayın kartalı Bir grup sıcak yıldız kümesinden gelen gazın yoğun ve uzun bir kule oluşturmasıyla oluşan görüntü bir kartala benzetildi..
Rengarenk bir doğumgünü kutlaması NASA'nın Spitzer Hubble ve Chandra teleskoplarının çektiği imajlar tarafından oluşturulan bu renkli imaj M82 adlı galaksiyi resmediyor. Bu imaj Hubble teleskopunun yaşgününü kutlamak için hazırlandı..Dev gözlü toz bulutu 'Helix' (Helezon) adı verilen gaz ve toz bulutu uzayda dev bir gözü anımsatıyor..Kara bulutlu helezon Bu helezon şeklindeki galaksinin görülen en büyük özelliği kara bulutlarla çevrili olması ve merkezinden yayılan pembe ışık..Galaksimizin ikizi NGC 7331 adı verilen bu galaksi yıldızlarla çevrili merkezdeki ışığıyla saman yolunun ikizi adeta..Uzayın derinliklerindeki at kafası Orion moleküler bulut kümesinin ortasında duran toz ve gaz bulutu at kafasına benzeyen şekliyle ünlü...
Yıldız üretici NGC 6559 adı verilen bu bölge gaz ve tozdan zengin bir yıldız üretim çeşitliliğine sahipEn büyük 'oval' Centaurus A adlı bu galaksi genç yıldızları toz ve gaz kütlelerini içinde barındırmazUzayın mücehveri Eskimo adı verilen bu gaz ve toz bulutu güneş benzeri bir yıldızın yok olma dönemini resmediyorTeleskopun ilki NGC 891 adlı bu galaksiyi görüntüleyen LBT adlı teleskop ilk ışık denemelerinde bu görüntüyü çekti
Sarmal galaksi Bir sarmal galaksinin klasik özelliklerini resmeden bu imajda yıldızın kıvrılan kollarında yeni doğan yıldızları ortadaki sarı bölümde ise yaşlı yıldızları görmek mümkün.Antares bölgesi Gece iki gökbilimci tarafından çekilen bu görüntüde uzayın 'Antares' olarak bilinen bölgesi resmediliyorGalaksiler birbirinden besleniyor Dünyanın yakın bir bölgeinde bulunan Centaurus A adlı galaksi kendinden daha küçük bir galaksiyle çarpışarak onu içine alıyorUzayın Bumerangı 'Bumerang' adlı verilen bu gaz ve to bulutu dünyadan 5000 ışık yılı uzakta
'Meksika Körfezi' Uzay gaz ve toz bulutlarıyla dolu. Bu imajda resmedilen ışığı yansıtan cinsten bir toz bulutu.
Sarı yıldızlı komşu Dünyaya en yakın galaksiler grubun sınırları içinde yer alan bu galaksi merkezinde sarı yaşlı yıldızları sarmal kollarında ise mavi genç yıldızları barındırır.

-----------------------------------------------------------------------------------

Kozmik toz noktaları NASA’nın Hubble uzay teleskopu tarafından oluşturulan bu görüntüde NGC 1316 adı verilen dev galaksideki yıldız kümeleri ve toz şeritleri görülüyor.
---------------------------------------------------------------

Tanıdık güzellik NASA Spitzer teleskopunun çektiği bu görüntü Trifid galaksisini resmediyor
----------------------------------------------------------------------------

Andromeda Galaksi Dünyadan 23 milyon ışık yılı uzaklıkta olan bu galaksi en yakın helezon komşumuz.
--------------------------------------------------------------------------------

Uzaydaki karıncalar ‘Karınca bulutu’ adını karıncaya benzeyen şeklinden alır. Bu imajda güneşi andıran yıldızın yok olduğu andaki görüntüleri yansıtılıyor.
----------------------------------------------------------------------------------

Renklerin senfonisi 'Tarantula' adlı toz ve gaz bulutunun bir görüntüsü. Açık havada samanyolunda çığlak gözle bakıldığında görülebiliyor.
--------------------------------------------------------------------------


Yıldızın sonu M29 adı verilen toz ve gaz bulutundaki yıldızın çıkan gazlar sonucu yok olmasının resmediğildiği an.
------------------------------------------------------------------------------------
Uzayın örümceği Samanyoluna en yakın galakside bulunan yeni doğan yıldızlarla donanan bu bölge örümcek ağına benzetiliyor.