Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart NASA'yı Şok Eden Minik!

  O henüz 13 yaşında ama NASA'nın hatasını o buldu...

  13 yaşındaki bir Alman genci ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) dünyaya bir asteroidin çarpması ihtimaline ilişkin hesabını düzeltti NASA da hatasını kabul etti.

  Yerel bir Alman gazetesinin haberine göre lise öğrencisi Nico Marquardt Potsdam kentindeki astrofizik enstitüsünün teleskop gözlemlerinden yararlanarak "Aphosis" adı verilen göktaşının dünyaya çarpma ihtimalinin 450'de 1 olduğunu hesapladı. Bu çarpışmaya 450 binde 1 ihtimal vermiş olan NASA yetkilileri de genç dahinin haklı olduğunu Avrupa Uzay Ajansı aracılığıyla bildirdi.

  NASA da Nico da çarpışma halinde 320 metre çapında ve 200 milyar ton ağırlığında bir iridyum-demir topunun Atlas Okyanusu'na düşeceğini düşünüyor. Senaryo gerçekleşirse çarpmanın etkisiyle meydana gelecek dev dalgalar kıyıları silip süpürecek ayrıca atmosfere dağılan büyük miktardaki toz zerrecikleri de güneş ışınlarının bir kısmının yeryüzüne ulaşmasını bir süre engelleyecek.

  Nico'nun NASA'nın hesap hatasını bir yarışma kapsamında yaptığı "Ölümcül Aphosis Asteroidi" adlı çalışması sırasında bulduğu belirtildi.

  "Aphosis" yörüngesinde değişiklik olmazsa 13 Nisan 2029'da dünyanın yakınlarından geçecek.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Şimdi öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşturmakta fayda var. İnanın ESA sitelerinin altını üstüne getirdim ama hiç bir yerde böyle 450 binde 1 olan ihtimali 450 de 1 'e indirmek gibi saygın bir kurumun bu boyutta bir hata yaptığını ve "13 yaşındaki bir çocuğun" NASA'nın bulgularını çürüttüğünü ortaya atan bir haber yok ama çok daha önemli tespit ve bulgular var.

  Olayın aslını yetkili bir açıklama ile aydınlatmakda fayda var: İşte size NASA'nın konu hakkında yaptığı açıklama

  Alıntı:
  RELEASE : 08-103 NASA Statement on Student Asteroid Calculations WASHINGTON -- The Near-Earth Object Program Office at NASA's Jet Propulsion Laboratory in Pasadena Calif. has not changed its current estimates for the very low probability (1 in 45000) of an Earth impact by the asteroid Apophis in 2036.

  Çeviri: 08-103 tarihli öğrenci Asteroid Hesaplamaları hakkında NASA bildirisi
  Pasadena Californiyada bulunan NASA Jet İtki Laboratuarındaki Near-Earth Object Program Ofisi asteroid Apophis'in 2036 yılında dünyaya çok düşük çarpma olasılığı hakkında yaptığı hesaplamayı (45000 de 1) değiştirmemiştir.

  Contrary to recent press reports NASA offices involved in near-Earth object research were not contacted and have had no correspondence with a young German student who claims the Apophis impact probability is far higher than the current estimate.

  Çeviri : Gündemdeki basın raporlarının aksine NEAR araştırması üzerinde çalışan NASA ofisi asteroid Apophis'in çarpışma ihtimalini günümüzdeki tahminin çok üzerinde hesaplayan genç alman öğrenci ile hiç irtibata geçmemiş ve yazışmamıştır

  This student's conclusion reportedly is based on the possibility of a collision with an artificial satellite during the asteroid's close approach in April 2029. However the asteroid will not pass near the main belt of geosynchronous satellites in 2029 and the chance of a collision with a satellite is exceedingly remote.

  Çeviri : Öğrencinin rapor edilmiş olan sonucu asteroidin 2029'daki yakın geçişi sırasında bir yapay uydu ile gerçekleştirebileceği olası bir çarpışmanın ihtimali üzerine dayanmaktadır.

  Therefore consideration of this satellite collision scenario does not affect the current impact probability estimate for Apophis which remains at 1 in 45000.

  Çeviri : Bu nedenle ifade edilen uydu ile çarpışma senaryosu Apophis için yapılan çarpışma olasılık tahminini değiştirmemektedir tahminler halen 45000 de 1 olacağı yönündedir.  Kaynak : * Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Bende üşenmedim nasa'nın Near Earth Object Programındaki veri tabanından Apophsis hakkında veri çektim aşağıda sonuçları paylaşmak istiyorum


  * Kaynak : Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Şimdi yukarıda NASA'sitesinden aldığım bir ekran görüntüsünde asteroid hakkında yapılan bazı değerlendirmeler var Torino ölçeği palermo ölçeği gibi peki nedir bunlar ???

  Palermo ölçeği : The Palermo Technical Impact Hazard Skalası NEO programındaki gökbilimcilerin dünyaya tehtid oluşturabilecek gökcisimlerinin tarih zaman ve çarpışma şiddeti gibi birçok özelliğinin toplamda irdelendiği bir risk hesaplama yöntemidir.
  skalada -2 'nin altındaki değerler hiçbir sonucu olmayacak olaylardır 0 ile -2 arasında dikkatle izlenmesi gereken olaylar olarak kategorize edilmiş 0'ın üzerindeki potansiyel çarpışma ile sonuçlanabilecek olaylar ise artış miktarına göre önem ve vehamet kazanacak olaylar olarak kategorize edilmiştir.

  Kod:
  Palermo Ölçeği Formulasyonu

  PS = log10 R.
  R Aşağıdaki ile verilen göreli riskdir

  R = PI / (fB × DT)
  PI sorudaki olayın çarpışma olasılığı ve DT Potansiyel olaya dek kalan zaman(yıl olarak)

  Yıllık arkaplanda gerçekleşen çarpışmaların frekansı(yani her gün kafamıza yağmadan eriyip giden "kayan yıldızlar yada meteorlar" )
  fB = 0.03 × E-4/5

  ile ifade edilen E enerjisi ile belirtilen ( megaton TNT cinsinden ) çarpışma olayının yıllık olasılığıdır.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  dikkat ederseniz 2004 MN4 için belirlenmiş palermo ölçeği -2.41 olarak ölçülmüştür yani güvendeyiz


  Torino ölçeğine göre ise
  2004 MN4 'ün olasılıı 0 olarak çıkmıştırki aşağıdaki bağlantı ile verilen tabloya baktığınızda bu olasılık hergün atmosferin üstünde buharlaşan dönemlik(meteor yağmurları) yada random gerçekleşen meteorların yaratacağı zarar kadar nitelendirilmiştir.

  Bir başka kaynağa göre ise 2037 deki asteroidin geçişinde bu çarpışma olasılıkları 122 milyonda bire kadar düşmektedir.


  Neyse konuya devam edelim yaptığım literatür taramasında konu üzerinde gene de boş durulmadığı ve çeşitli senaryolarla var olan zayıf tehtidinde bertaraf edilmesi yönünde ESA'nın açtığı proje yarışmalarına gözüm ilişti aşağıdaki bağlantılardan takip edebilirsiniz.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ama şunu söylemekte fayda var hemen buradan dünya bir felakete hazırlanıyor haberi çıkmasın lütfen Bu sadece az önce değindiğim var olan çok zayıf bir olasılığı dahi sıfırlamak ve bilimsel olarak şüpheye yer bırakmayacak şekilde asteroid hakkında bilgi edinmek için bilim adamlarının kimilerinin "pimpirik" olarak adlandırabileceği disiplinli çalışmalarının bir sonucudur.

  Sırası gelmişken şu makaleden de bahsetmekte fayda var :

  Optimization of Interplanetary Trajectories
  for Impulsive and Continuous
  Asteroid Deflection
  Dario Izzo∗
  ESA 2201 AZ Noordwijk The Netherlands
  indirebileceğiniz link : Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Bu makalede NEAR (Dünyaya yakın güneş sistemi üyelerinin izlenmesi) projesi kapsamında olan ve yörüngesi Dünya ile kesişebilme ihtimali olan gökcisimlerinin dünya'nın yakınlarından geçerken gezegenimizin kütleçekimine kapılıp "gravitasyonel keyhole(anahtar deliği)" olarak adlandırdığı bir kütleçekim eşik değerini aşarak rotasının dünya ile çarpışma doğrultusunda değişebileceği önerilerinde bulunuyor. Ardından bu risk kapsamında değerlendirilecebilecek iki "case study" örnek cismin ki bunlardan birisi meşhur Aphosis'imiz dünya ile yakınlaşmasından evvel (yaklaşık 750 kiloluk)bir uzay aracı gönderilip çarpıştırılarak yada asteroide gönderilen başka bir uzay aracının asteroide nazikçe dokunarak yaptığı sürekli itki ile ötelenmesi ve yörüngesinin risk kapsamından çıkartılmasını önermişler ve çok da güzel tartışmışlar. (makaleyi merak edenler sonuna kadar okusunlar gerçekten çok ilginç ve bilim kurgu tadında tespitler var)

  Yani evet gerçekte 99942 Apophis yada NASA'nın isimlendirmesiyle ( 2004 MN4 ) 'ü dünya ile rotasının kesiştiği için potansiyel olarak bir tehtid kapsamında değerlendirmişler.


  Haydi biraz bilgi verelim asteroid Apophis (2004 MN4) hakkında

  İlk ortaya çıkarıldığında parlaklık ölçümlerine göre yapılan tahminlerde gökcisminin 450 metre çapında olduğu ortaya atılmıştı ama daha sonra Hawaii'deki NASA'nın kızıl ötesi teleskopları ile yapılan ölçümlerde 350 metre olarak çapı belirlendi.

  Aynı dönemde yapılan yörünge hesapları sayesinde asteroidin 13 nisan 2029 yılında en yakınyapacağı geçişte dünyaya jeosenkronize(yani dünyanın dönüş hızı ile aynı hızda yörüngede dolaşan) uyduların bulunduğu 35 786 kilometre yakından geçiş yapacağı ve bu olayında 1300 yılda bir gerçekleşebilecek nadir big gök olayı olduğu ortaya atıldı. Yakın geçişi sırasında da Apophis'in 33 maksimum kadire ulaşacağı ve görülür çapınında 2 yaysaniye civarında olacağı belirlendi. o tarihlerde Tükiye olarak bulunduğumuz bölgede başka bir nedenden dolayı ölmez sağ kalırsak bizde bu göksel merminin geçişine şahit olabileceğiz.  99942 Apophis


  2036 yılında ise asteroid tekrar ama bu sefer çok daha uzağımızdan geçiş yapacak

  Lütfen felaket senaryoları yada bir çocuk çıktı NASA'yı yalanladı yada NASA zaten hep bizden birşeyler gizliyor gibi önyargılı haberlere itibar etmeyelim ve mümkünse bu foruma taşımayalım

  saygılarımla...

  Haber ile ilgili bir kaynak : Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş