Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart JWST - Hubble'ın Varisi  Az önce Hubble'dan çıkan görüntüleri incelerken aklıma takılan "Yahu bu Hubble'dan daha uzakları görebilecek teleskop yapıyorlar mı acep?"
  sorusuna cevap aradım. Bulmak hiç zor olmadı.

  11 Mayıs 2007'de tanıtımı bile yapılmış. Benim dünyadan haberim yok.

  Haberi olmayan başka kişiler varsa haberdar olsun diye paylaşmak istedim.

  Çıkan haberleri okudukça bir heyacan bastı beni...
  Hubble'dan 3 kat (diameter 65) daha büyük
  18 parçadan oluşan bir ayna sistemi varmış...
  Odaksal uzunluğu 131.4 m (431.1 ft) 'imiş.
  (Hubble'ın 57.6 m [189 ft] 'imiş.)

  2013'de Ariane 5 ile yollamak gibi bir planları varmış.

  5-6 sene beklenir mi böyle birşey için...
  Kimbilir neler çıkacak ortaya...

  Kaynaklar:
  NASA WIKI BBC NTVMSNBC
  __________________________________________________


  Ben TPF(karasal gezegen bulucu) 'i bekleyip hayalleri ile avunurken NASA James Webb uzay teleskobunun hazırlıklarına çoktan başlamış ve seninde bahsettiğin gibi 6 yıl sonrasına da tarih belirlenmiş. haber verdiğin ayrıca iyi oldu.

  Mir 2001 'de büyük okyanusa gömüldüğünde nedense bir garip olmuştum acaba uzay araştırmalarında geriyemi gidiliyor diye. Ama çok geçmeden yerini alan ISS her geçen yıl yeni eklentilerle büyümeye devam ediyor.

  Galiba emektar Hubble'ı da uğurlamanın zamanı geldi  Yerine geçecek olan JWST 'nin berilyumdan yapılı balpeteği aynaları ve getirdiği bir sürü yeni görüntüleme teknolojisi(sensörler spektrometreler vs..) ve araçlar gelecek 15 yıl içinde gökbilim adına inanılmaz gelişmelerin olacağını müjdeliyor. Yanlız şunu belirtmekde önemle fayda varki JWST 'nin Hubble'dan en büyük farkı çelışma spektrumunun öncelikli olarak kızıl ötesi bölgede (0.6 ila 28 mikron) ikincil olarak da bir miktar görünür ışık altında bulunmasıdır. yani bir anlamda aslında JWST 'ye kızılötesi dalgaboyunda çalışan bir teleskop demekte sanırım bir sakınca yok


  JWST 'nin getireceği gelişmelerden en önemlisi Güneş sistemi dışındaki gezegenlerin(hatta yer benzer) belirlenmesinde ve saptanan gezegenlerin kimyasal yapılarının ortaya çıkarılarak hayat olup olmadığının belirlenmesine olanak sağlaması.

  açıkçası teleskobun L2 noktasında göreve başlamasından en fazla 20 yıl içinde uzayda güneş sistemi dışında yaşamın keşfini ilan ederlerse ben şaşırmam hehe

  Dünyadışı yaşam ve yerbenzer gezegen avının yanısıra JWST'nin bir diğer öncelikli hedefi evrenin karanlık geçmişini ışıklara boğmuş olan ilk yıldızların parlamaya başladığı ve iyonize olmuş en ilkel parlak gazların ışıldamaya başladığı evrenin 200 milyon yaşındaki bebeklik dönemlerin gözlemlenebilecek olması.


  Diğer hedeflenen atılımlar ise yıldızlar etrafındaki gezegen oluşturan disklerin derinlemesine incelenmesi(Bu noktada JWST'nin niçin kızılötesi ne daha duyarlı yapıldığı daha iyi anlaşılıyor) ve Gökadaların oluşumları ve merkezlerindeki devasa boyutlu açgözlü canavarlar olan karadelikleri ile beraber nasıl eşevrim geçirdiklerinin anlaşılması sağlanacak.

  sadece dünya dışı yaşam arayışına yapacağı katkı bile insanı heyecanlındırıp sabırsızlandırmaya yetiyor. Çok önemli bir atılım ama baştan belirttiğim gibi her nekadar çalıştığı kızılötesi spektrum yüzünden tam olarak Hubble 'a rakip olmayacağı bilinsede 2020 den önce yörüngeye fırlatılamayacak olan TPF (karasal gezegen bulucu) teleskop dizgesi Hubble'ın bence asıl mirasçısı olacaktır. TPF ise apayrı anlatılması gereken başlıbaşına bir harika proje

  Aşağıda Hubble ile alınmış derin uzay alanının JWST ile alınabileceği görüntüsünü kıyaslamak için bir animasyon yapılmış. görüntünün zoom yapılmamış hali Hubble'ın çektiği orjinal görüntüdür zoom yaptığınızda ise JWST'nin elde edebileceği çözünürlüğü görebileceksiniz.

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  JWST hakkında siteden yaptığım bir metnin çevrisini paylaşmak istedim.

  James Webb Uzay Teleskobu (JWST) yörüngede çalışması planlanan bir kızıl ötesi gözlemevi olarak sahip olduğu daha yaygın dalga boyu aralığı ve büyük oranda geliştirilmiş hassasiyeti sayesinde Hubble Uzay Teleskobunun şimdiye dek başardığı keşifleri tamamlayacak ve daha da ilerletecektir.
  Daha uzun dalga boyları sayesinde JWST zamanın başlangıcındaki döneme derinlemesine bakacak ve yeni oluşmaya başlayan ilk gökadaların henüz gözlemlenmemiş yapılarını inceleyerek günümüzde gezegen sistemleri ve yıldızların oluştuğu toz bulutlarının arasını bizlere gösterebilecektir.

  JWST Görevi hakkında bilgiler

  Hedeflenen Fırlatma Zamanı: 2014
  Fırlatma Aracı: Ariane 5 ECA
  Görev Süresi 5 - 10 yıl
  Toplam Faydalı Yük: Yaklaşık 6200 kg Gözlemevi yörünge süresince terkedilecekler ve fırlatma aracı adaptörünü içermektedir.
  Ana Ayna çapı: ~6.5 m (21.3 ft)
  Ana aynanın gölgelenmemiş alanı: 25 m2
  Ana ayna malzemesi: berilyum
  Ana Ayna kütlesi: 705 kg
  Odak Uzaklığı: 131.4 meters
  Ana aynadaki toplam segment sayısı: 18
  Optik Çözünürlüğü: ~0.1 yay-saniyesi
  Dalgaboyu Aralığı: 0.6 - 28 microns
  Güneş Gölgeliği Boyutları: ~22 m x 12 m (72 ft x 39 ft)
  Yörünge: Dünyanın 1.5 milyon km ötesindeki Lagrange 2 bölgesi (Lagrange bölgeleri gezegenler etrafındaki kütleçekim kuvvetlerinin toplam vektörünün 0 olarak cisimlere etki ettiği ve bu bölgelerdeki cisimlerin yörüngesel olarak dengede bulunabildiği özel bölgelerdir.)
  Çalışma Sıcaklığı: 50 Kelvin altı (-370 °F)

  Ana Hedefler:

  Büyük patlama sonrası oluşan İlk gökadalar ve parlak cisimlerin araştırılması
  Günümüze dek gökdaların nasıl evrim geçirdiğinin anlaşılması
  Yıldızların ilk aşamadan gezegenlerinin oluştuğu aşamaya kadar nasıl evrim geçirdiğinin gözlenmesi
  Gezegen sistemlerinin fiziksel ve kimyasal olarak analizinin yapılarak bu sistemler içerisindeki potansiyel dünya dışı yaşam olasılıklarının ölçülmesi

  JWST Gözlemsel Aletler

  Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam)
  Yakın Kızılötesi Spektograf(tayfçeker) (NIRSpec)
  Orta Kızılötesi Gözlemsel Aletler (MIRI)
  Hassas güdüm sensörleri (FGS)

  Görevin Temel İnovasyonları

  Hafif Optikler
  Katlanabilir güneş kalkanı
  Katlanabilir segmentli Aynası
  Geliştirilmiş Dedektörler
  Kriyojenik(İleri soğutmalı) Harekete geçiriciler ve Ayna kontrolü Micro-shutter'lar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş