Güneş sistemimizin derinliklerinde Uranüs'ün 16 milyar kilometre ötesinde dev gezegenlerin sonuncusu Neptün yer alır. Neptün Uranüs'ün yörüngesindeki değişimler gözlenerek keşfedilmiştir. 1882 yılına kadar hızlı hareket ediyormuş gibi görünen Uranüs bu yıldan sonra daha yavaş hareket etmeye başlamıştır. Bu daha önce hesaba katılmamış bir etkinin varlığını ortaya koymuş ve ilk kez 1834'te bir papaz olan T. J. Hussey bilinmeyen bir gezegenin Uranüs'ün
yörüngesini etkilediğini ileri sürmüştür.


Neptün'ün keşfiyle Uranüs'ün yörüngesi yeniden hesaplanmış ve gözlemler yerli yerine oturmuştur. Neptün'ün büyüklüğü yaklaşık olarak Uranüs kadardır ve dolanım süresi 1648 yıldır. Güneş'e olan uzaklığı ise 45 milyar yıldır. Çapı 50 bin kilometre kadardır. Neptün'ün mavi yuvarlağı içinde dünyamızdaki teleskoplarla bakarak herhangi bir şey görmek olanaksızdır.


Neptün'ün eksenel eğikliği Uranüs'ünki kadar aşırı eğik değildir; gezegenin eksenel eğikliği Dünya'mızınkinden yalnızca beş derece fazladır. Neptün komşusu Uranüs'ten farklı olarak güçlü bir iç ısı kaynağına sahiptir. Dolayısıyla daha aktif ve hareketli bir yer olduğu kanıtlanmıştır. Neptün'ün beş tam halkası bulunmaktadır.


Neptün bir gaz devidir ve kayalık küçük bir çekirdeği çevreleyen sıvı ve gaz karışımından oluşmuş bir devdir. Neptün'ün iç yapısı büyük olasılıkla Uranüs'e benzemektedir. Çekirdeği ise demir silikat özelliktedir. Bugüne kadar atmosferinde bir kaç belirgin bulut oluşumuna raslanmıştır. Bunların en büyükleri çapı Dünya kadar olan Büyük Kara Leke ve Küçük Kara Leke Scooter'dır. Büyük ve küçük lekeler saatte 2000 kilometre hıza erişen rüzgarlarla gezegen çevresinde hareket eden fırtınalardır.


Diğer dev gezegenlerde olduğu gibi Neptün'de de dönme süresinin en kısa olduğu yer ekvator en uzun yer ise kutuplardır. Neptün radyo dalgaları yaymaktadır. Ancak asıl sürprizi gezegenin manyetik alanın Uranüs'ünki kadar eğik oluşu yaratmıştır.


Neptün'ün bilinen 8 uydusu bulunmaktadır. En büyük ve ilgi çekici uydu Triton -235 Celcius derecelik sıcaklığıyla güneş sisteminin en soğuk cismidir. Triton'un yörüngesi ana gezegenin dönme yönününün tam aksi yöndedir. Oysa güneş sistemindeki tüm diğer uydular gezegenle aynı yönde dönerler. Kimi gökbilimcilere göre Triton evrenin geçmişinde bir zamanda bağımsız bir gökcismiydi ve uydu Neptün tarafından yakalandı.


Neptün güneş sistemimizin sınırlarındadır.

ALINTIDIR.