Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Mitolojik Olarak Burçlar

  Mitolojik Olarak Burçlar
  Astronomlarca kabul edilmiş 88 adet takımyıldız bulunmaktadır. Antik çağlardan bu yana yıldızlar mitolojik kişiler veya hayvanlarla özdeşleştirilen karakteristik şekiller yani takımyıldızlar biçiminde gruplandırılmışlardır.

  Oğuzhan Ceyhan
  Uzman Astrolog

  Astronomlarca kabul edilmiş 88 adet takımyıldız bulunmaktadır. Antik çağlardan bu yana yıldızlar mitolojik kişiler veya hayvanlarla özdeşleştirilen karakteristik şekiller yani takımyıldızlar biçiminde gruplandırılmışlardır. Işıltılı görüntüleri insanları her zaman büyülemiştir. Takımyıldızlara Yunan mitolojisinden alınmış adlar verme düşüncesinin M.Ö. 3. yy'da Makedonya Kralı Antigonos Gonatas'ın sarayında hekim ve ozan olan Aratos'tan (M.Ö. 310-245) çıktığı sanılmaktadır.

  Gökkürenin Kuzey yarımküresinin haritası 2. yy' da Ptolemy tarafından hazırlanan ve 48 takımyıldızı kapsayan haritaya dayanmaktadır. Astronomların Güney Yarımküre'nin gökyüzünü daha geç bir dönemde gözleyebilmiş olmaları nedeni ile Güney Takımyıldızları da daha geç bir dönemde belirlenmiştir.

  1925 Yılından sonra Uluslararası Astronomi Birliği gökyüzünü 88 takımyıldıza bölmüştür. Bu takımyıldızların en büyüğü Dişi Ejderha 1303 derece kare en küçüğü Güney Haçı ise 68 derece karelik yer kaplamaktadır.
  Zodyak'ımız ise Yunanca “zoidiakos” teriminden gelir ve anlamı küçük hayvan işaretidir. Latincede ise zodiacustur.

  Dünyanın Güneş etrafındaki Ekliptik dediğimiz yörüngesini 12 parçaya bölen hayvanlar kuşağını Astroloji’de kullanmaktayız. Şimdi tekrar gündeme gelen 13. burç Ophiucus ise Yay burcunun bir bölümünü oluşturmaktadır.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Mitolojik Olarak Koç Burcu

  Mitolojik Olarak Koç Burcu  Croneus kralı Athamas Phrixus ve Helle adındaki iki çocuğunun annesi olan Nephele’den sıkılınca onu uzaklara gönderip Teb kralı Cadmus’un kızı Ino ile evlenir.

  Croneus kralı Athamas Phrixus ve Helle adındaki iki çocuğunun annesi olan Nephele’den sıkılınca onu uzaklara gönderip Teb kralı Cadmus’un kızı Ino ile evlenir. Ino da Athamas’a iki evlat verir ve zaman içerisinde de kıskançlığından krallığın gelecekte kendi çocuklarına kalmasını ister. Bunun için ilk önce krallığın kadınlarını ekilecek mısır tohumlarını kocalarına belli etmeden kavurmaya ikna eder.

  Kavrulmuş tohumlar ekilince ürün vermezler ve açlık tehlikesi başgösterir.
  Kral Athamas habercilerini bir kahine gönderip tanrıların neden ülkesini cezalandırdığını öğrenmek ister. Ino habercilere rüşvet verip kahinin cevabını değiştirmelerini krala açlığın sebebinin Phrixus ve Helle olduğunu söylemelerini sağlar. Kral ilk kraliçeden olan iki çocuğunu tanrılara kurban etme fikrinden hoşlanmasa da ülkesinin açlıktan kırılmasını göze alamaz ve çocuklarının öldürülmesi emrini verir.

  Nephele ise zaten çocuklarının güvenliği konusunda endişelidir ve bu nedenle saraya Zeus’un kendisine hediye etmiş olduğu altın postlu bir koç yerleştirmiştir.

  Koç Nephele’nin çocuklarını tehlikeden haberdar eder ve onları sırtına alıp kaçırır. Okyanusun üzerinden uçarlarken ağabeyinden daha güçsüz olan Helle koçun postuna yeterince sıkı tutunamaz ve aşağı düşerek ölür.

  Düştüğü yere daha sonra Hellesponte adı verilmiştir. Phrixus kurtulur ve bir prenses ile evlenerek asalet statasünü korur. Phrixus Zeus’a şükranlarını sunmak için koçu kurban eder ve altın postunu da Colchis’e asar (bu post Argonautlar’ın seferi başta olmak üzere birçok efsanenin odak noktası olacaktır). Zeus ise koçun cesaretini ödüllendirmek için onu yıldızların arasına yerleştirir.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Mitolojik Olarak Boğa Burcu

  Mitolojik Olarak Boğa Burcu
  Taurus takımyıldızının öyküsü Suriye’li genç ve güzel bir kız olan Europa ile boğa arasında geçmektedir.

  Europa’nın parlak teni ve göz alıcı bakışları dillere destan olmuştur.

  Taurus takımyıldızının öyküsü Suriye’li genç ve güzel bir kız olan Europa ile boğa arasında geçmektedir. Europa’nın parlak teni ve göz alıcı bakışları dillere destan olmuştur. Gezmeyi eğlenmeyi seven Europa sabahları erken kalkar ve hemen arkadaşlarını çağırırdı. Birlikte güllerin açtığı suların tatlı şırıltılar çıkararak aktığı bahçelere giderlerdi.

  Europa ve arkadaşları deniz kenarında bulunan bahçelerde çiçek toplarken Zeus Europa’yı görür. Europa’nın parlak beyaz teni ve güzel gözleri Olympos’un baş tanrısının çok hoşuna gider. Zeus hem karısı Hera’ya farkettirmemek hem de arzu ettiği utangaç Europa’yı ürkütmemek için bir boğa şekline girer.

  Kızların çiçek topladıkları bahçenin etrafında dolaşmaya başlar. Europa bu beyaz muhteşem hayvanı görür. Boğa için çiçeklerden bir taç yapar ve boynuzlarının çevresine takar. Bu uysal görünüşlü hayvanın üzerine biner boğa aniden suya doğru ilerlemeye ve Girit’e doğru prensesi taşımaya başlar. Girit adasına vardığında Zeus kıymetli yükünü bir çınarın gölgesine yerleştirir.

  Zeus tanrı şeklini alarak kendisini Europa’ya tanıtır. Europa Zeus’un kolları arasında uyur ve bütün dünya krallarının ilki ve en iyisi olan Girit kralı Minos bu sevgiden doğar. Bu mutlu birleşmenin yapıldığı yere gölge saldığı için o günden beri çınar ağacı yapraklarını hiç dökmez.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Mitolojik Olarak İkizler Burcu

  Mitolojik Olarak İkizler Burcu
  Gemini’ın ikizleri olan Yunan kahramanları Kastor ve Pollux başta Jason ve Argonautlar’ın altın post seferi olmak üzere birçok hikayede yer alırlar.

  Gemini’ın ikizleri olan yunan kahramanları Kastor ve Pollux başta Jason ve Argonautlar’ın altın post seferi olmak üzere birçok hikayede yer alırlar.

  Doğumları üzerine iki rivayet vardır. Bunların ilkinde Zeus’un Leda’dan olan ikiz oğulları olarak anlatılırlar. Diğerinde ise biri Zeus’un diğeri Leda’nın ölümlü kocası Thestios’un oğludur.

  Evlenmek istedikleri zaman Sparta kralının güzel kızlarını seçerler. Bu kızların zaten ikizlerin kuzenleri Ideas ve Lynceus ile evli olmasına aldırmazlar.

  Bu olayla bile araları açılmayan kuzenler hayvan çalmak için bir çiftliğe birlikte yaptıkları saldırıda ganimetin paylaşılması konusunda kavga ederler ve Ideas elindeki mızrakla Kastor’un ölümüne sebep olur. Pollux kaçan kuzenlerinin peşine düşer ve Lynceus’u öldürür.

  Kardeşi olmadan yaşamak istemeyen Pollux Zeus’tan kendisini de öldürmesi için yardım ister. Burada Zeus’un yaptığının ne olduğu ile ilgili iki hikaye vardır. Birinde ikizleri birlikte gökyüzüne yerleştirdiği anlatılırken diğerinde Pollux’un yaşamının yarısını kardeşine vererek Kastor’u dirilttiği anlatılır.

  Başka bir masala göre ise Hyades bir Titan olan Atlas ile Trezene kralının kızı Aethra’nın kızıdır. Yunanlılar evreni tanrıların yarattığına inanmazlardı.

  Onlara göre evren tanrıları yaratmıştı. Tanrılardan önce yer ve gök vardı. Titanlar onların çocukları tanrılar da torunlarıydı. Yaşlı tanrılar diye anılan Titanlar çağlar boyu evreni ellerinde tutmuşlardır. Kronos Zeus kendisini tahttan indirinceye kadar Titanları yönetmiştir. Hyades’in kendisinden büyük bir erkek kardeşi vardır ve onun adı da Hyas’tır. Hyas cesur ve usta bir avcıdır ama birgün bir aslan tarafından öldürülmüştür. Kardeşini çok seven Hyades onun ölümünden çok etkilenmiştir. Hyades'in dinmek bilmeyen acılarını gören tanrılar bu kardeşlere merhamet ederek onları gökyüzüne yıldızlar arasına yerleştirirler.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Mitolojik Olarak Yengeç Burcu

  Mitolojik Olarak Yengeç Burcu
  Burcun adı Latince’de yengecin karşılığı olan Cancer’dan gelmektedir. Yengeç devasa su yılanı Hydra’nın Herkül ile savaşı sırasında Herkül’ü hiç sevmeyen Hera tarafından gönderilmiştir.

  Burcun adı Latince’de yengecin karşılığı olan Cancer’dan gelmektedir. Yengeç devasa su yılanı Hydra’nın Herkül ile savaşı sırasında Herkül’ü hiç sevmeyen Hera tarafından gönderilmiştir.

  Yengeç’in yapabildiği tek şey Herkül’ün ayak parmağını ısırmak ve sonra de üzerine basılarak öldürülmek olsa da bu cesaret sayesinde yıldızlarda bir yer edinmiştir. Yengeç’in çok da parlak olmayan yıldızlardan oluşmasının sebebinin de Hydra karşısında Herkül’ü zayıflatamayarak verilen görevi tam olarak yerine getirememesidir.

  Bir diğer mitolojik hikayeye göre Herkül ikinci görevindeyken onu tedirgin etmesi için gönderilen yengeçtir. Lernaean Hydra ile savaşmış olduğu için onu yıllardan beri kıskanan Juno kahramanın topuklarını kıstırması için Cancer’ı gönderir. Yengeç Herkül’ün ayakları altında ezilir fakat Juno başarılı hizmeti nedeniyle onu göklere yerleştirir.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş