Neden Burç Diyoruz ?

Bir burç ismi göksel bir takımyıldıza verilen isim değildir.

Oğuzhan Ceyhan
Uzman Astrolog
Bir burç ismi göksel bir takımyıldıza verilen isim değildir. Ekliptik (Güneş’in doğduğu andan battığı ana kadar gökyüzünde izlediği yol) üzerinde bulunan burçlara verilen isimler gökyüzünün belirli bölümlerine verilen sembolik isimlerdir. Eski Yunan ve Mısır’da matematiksel değerler sokaktaki birey ve halk tarafından şu an bilindiği kadar bilinmemekteydi. Matematik yalnızca üst sosyal gruplar tarafından iyi bilinirdi. Bu sebepten bunlar halkın göksel daireyi daha rahat anlayabilmesi için ortaya konulmuş mitolojik sembollerdir. Oysa biz profesyoneller bu önemli gökyüzü aralıklarına başka şekilde sesleniriz. Burç isimleri ortak bir dil konuşmak adına ise gerekli olduğu için buna rağmen hala burç isimlerini kullanmayı korumaktayız. Gökyüzünde burç olarak nitelendirdiğimiz görünümler biz profesyoneller için kapladığı yer ile önem kazanır.

Gökyüzü hakkında konuşurken ya da düşünürken bizler elimizdeki göksel haritaların 0-30 derecesini 30-60 derecesini veya 330 derecesini önemseriz. Doğduğunuz anda güneş 308 derecede demek takvim deyişi ile 29 Ocak’ta doğmuş bir Kova olduğunuzu ifade eder. Benzer şekilde 45. derecede doğdu iseniz 6 Mayıs doğumlu bir Boğasınızdır.


Aslında burcunuz bir daire içinde basitçe doğduğunuz yeri gösteren bir göksel semboldür. Burçlara İngilizce’de sign yani işaret denmektedir.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]