SAĞLIK

KOÇ

Siz doğanın sağlık ve yorgunluktan hemen kurtulabilme gücü verdiği bir burçta doğmuşsunuz. Uzun süre çalışmak sizi çabuk yorar. Yorgunluk belirtilerine dikkat etmelisiniz çünkü sizin bünyeniz kısa süreli yorgunluklara dayanıklıdır. Fiziksel zararlarla birlikte sindirim sisteminiz de zarar görebilir.
Genelde uzun ve ağır hastalıklar çekmiyorsunuz ama bir kere yatağa düştünüz mü gerçekten hastasınız demektir. Doktora gitmeden önce bildiğiniz bütün kocakarı ilaçlarını deneyin.
Sinir ve mide hastalıklarına eğilimlisiniz. Sindirim sisteminiz ve böbrekleriniz de bunlara eklenebilir. Baş ve diş ağrıları size migren ve nezle kadar yakındır. Yine de sağlıklı olduğunuz için kendinizi şanslı kabul edebilirsiniz.


BOĞA

Boğa insanı sağlıklı aynı zaman da enerji doludur. Çok iri bir vücut yapısına şaşılası bir bünyeye direnç gücüne ve sabra sahip olmanız şaşırtıcı değildir. Siz normal birinin altından kalkamayacağı yükleri kaldırabilirsiniz.

Bu kuvvet bazen size zarar verir. Kendinizi iyi hissetmeniz nedeniyle bazı rahatsızlık ve hastalıklara hiç önem vermezsiniz. Sağlığınızı kötü ye kullanma ve ciddi hastalık belirtilerini önemsememe yüzünden tehlikeli durumlar yaşayabilirsiniz. Bir kere hastalanırsanz neyse ki bu çok sık olmaz iyileşmeniz uzun zaman alır. Boğa insanları özellikle gırtlak bölgesinde olabilecek enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanamazlar. Bademcik iltihapları ve kulak ağrıları sizde sık sık görülür. Ama bunlarla ciddi bir şeklide ilgilenirseniz her zaman bir boğa kadar sağlıklı olursunuz. Boğa erkekleri zevkle ve çok fazla yemek yerler. Size bir öğüt; yemek yeme isteğinizi yenin yüksek kalorili yiyeceklerden yağ ve tuz dan kaçının. Bunlar kalp için zararlıdır. Bu duruma güçlü bir boğa bile dayanamaz. Hemen hemen bütün Boğaların fazla kilolarla savaşmalarının nedeni oburluklarıdır.

Boğaların varis ve fazla kilo yüzünden ayak kemiklerinin deforme olması gibi bir durumda çok fazla sebze ve meyve yemeleri gerekir. Ama maalesef bu öğütler Boğanın bir kulağından girip diğerinden çıkar. Sağlığınıza dikkat etmemenin çok kötü sonuçlandığını unutmayın. Yaşam koşullarınızda ani değişiklik hava değişimi alışılmamış bir yorgunluk veya yemek alışkanlıklarınızda bir değişiklik sonucu kendinizi iyi hissetmezseniz daha da kötüsü hastalanırsanız vücudunuz kendini değişen koşullara uydurmakta diğer insanlara göre daha çok zorlanır. Yukarıdaki öğütlere uyarsanız bu tür sağlık problemleriyle uğraşmazsınız

İKİZLER

Ruh ve beden başka hiç bir burçta birbirine bu kadar bağlı değildir. Bundan dolayı fiziksel ve ruhsal stres baskı sizin için çok tehlikelidir. Entelektüel bir burç olduğunuz için zihinsel süreçler sizde daima hareket halindedir. Eğer bir İkizler çok aktif değilse mutlaka bir rahatsızlığı vardır. Önemli olan duygu ve düşüncelerinizin çok yönlülüğü ve yoğunluğuna bir düzen ve disiplin getirmektir. Kendinizi zihinsel ve bedensel açıdan tamamen dinlendirmeyi öğrenmelisiniz. Otojen eğitim sizin için idealdir. Doğada yürüyüşler yapmak zihninizi dinlendirir ve fiziksel gerginlikleri giderir. Hava grubundan olduğunuz için doğa ciğerlerinizi etkileyecektir. Hava kirliliği size özellikle zarar verir. Bunun için sık sık yeşilliğin bol olduğu yerlerde bulunmalı ve temiz hava depolamalısınız. Burcunuzun solunum sisteminizle olan bağı nedeniyle en azından grip ve soğuk algınlıklarına bunun yanında bronşit ve akciğer hastalıklarına yakalanabilirsiniz. Ayrıca astıma da yatkınsınız dikkat edin. Hassas ve narin yapılı olduğunuz için salgın hastalıklar sizin için oldukça tehlikelidir. Sinir sisteminiz alışılmış hassaslığınızın kilit noktasıdır. Kolayca sinirlenirsiniz.


YENGEÇ

Somut bir hastalığınız olmasa da genelde kendinizi iyi hissetmezsi niz karın ağrılarından şikayetçisiniz dir. "Karnıyla hisseden" bir insansınız bunun için haksızlıklar ve problemler ilk önce karnınızda etkisini gösterir bunlar daha sonra tedavi gerektiren hastalıklara dönüşebilir hazımsızlık buna bir örnektir.

Reddedilerneyecek tek şey zevkle ve iyi beslendiğinizdir. Ağır yemeklere karşı bir sempatiniz var. Yengeçler her türlü tatlıyı mutlaka midelerine indirirler. Bu da fazla kilolara yol açabilir. Siz spor veya bedensel aktivitelerle kilo verebilen bir insan değilsiniz. Hayattan zevk almaniza lafımız yok ama fazla kilo ve hareketsizliğin yol açtığı risklerden haberdarsanız.

Yengeç burcunda doğan insanlar çocuk hastalıklarına daha yatkındırlar. Psikosomatik rahatsızlıklara karşı da dayanıksızsınız. Size bir öğüt : Kendinizi ve hayatı bu kadar ciddiye almayın ve biraz kaygısız kalmaya deneyin çünkü yetişkin biri olarak sağlığınızı iyi ve bilinçli olursanız koruyabilirsiniz.


ASLAN

Aslan insanı dinamik enerjik azimli ve amaçlarına ulaşma konusunda ısrarlıdır. Tıpkı patlayıcı maddelerin barutu gibi insanları harekete geçirebilme özelliğine sahiptir. İnandığı bir şeyi sonuna dek savunur bunun için çok fazla çaba ve enerji harcar. Onu amaçlarına ulaştıracak en etkili yolu bulacaktır. Canlılığı ve sorunların üzerine gitme becerisi beraberindekiler üzerinde motive edici ve sürükleyici bir etki bırakır. onunla başa çıkmak ya da çabalarına karşı gelmek kolay değildir. Merhamete ihtiyacı olmadığını söylemeye gerek yoktur. Aslan insanı kural olarak güçlü bir yapıdadır sağlıklı ve dayanıklıdır. Bu nedenle onun bitap düşebileceği ve sık sık takatinin son sınırlarına geleceği akla bile gelmez. Ama en güçlü organizma bile günün birinde yorulabilir ve aslanlar yaşamlarının ortasında kalp rahatsızlığı gibi ciddi bir sorunla karşılaşabilirler.

Hangi hastalık olursa olsun çabucak iyileşip kısa zamanda eski direncine kavuşur. Ancak psikosomatik hastalıklarda böyle olmaz. Ruhsal dengesi bozulduğunda ya da uzun süren depresyonlara girdiğinde bunlar sağlık durumu üzerinde öldürücü etkiler yaratır. burada onu ciddi bir tehlike beklemektedir. Yiyip içmeye karşı düşkünlüğü kötü sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Sporda gözü pekliği cüretkar hareketlere düşkünlüğü çok büyük yaralanmalara yol açabilir. Aslanlar ağrılara tahammül etmek zorunda kaldıklarında gerçekten acınacak bir tablo sergilerler.

BAŞAK

Tipik Başak insanları uzun yaşarlar. Bu tabii ki sağlığın değerini bilmelerine bağlıdır. Bu durum bazı Başakların durumu abartıp bazı hastalıkları sinirsel fantezilerden çıkardıklarını da ortaya koyar.

Hipokondrik insanlar gerçek acı veya hastalıklar hissederler. Söylendiği gibi "psikosomatik" olan ve bir çok Başağın rahatsız olduğu bu şikayetler ilk sırada karın ve bağırsak bölgesinde görülür. Günlük hayatlarının her problemi Başakların `'karnına vurabilir."

Aile ve meslek hayatında yaşadıkları strese Başak insanlarının tepki si genelde astım krizleri olur bunun yanında bastırılmış cinsel sorunlarda cilt hastalıkları olarak ortaya çıkabilir. Psikosomatik hastalıklar alışılmış ilaçlarla çok zor iyileşirler. Birçok Başak bunun için doktordan doktora koşarlar ve sonunda bir büyücü veya psikologta dururlar.

Birçok sağlık probleminin Başak insanına göre sebebi iş hayatıdır. Başak insanları için iş bir eğlencedir. Çok fazla enerjileri vardır ve işlerini anında hallederler. İş onlar için asıl ihtiyaçlarının karşılanmasına tabii ki doğru mesleği seçtikleri zaman yarayan bir araçtır. Eğer Başak yanlış yerde oturuyor ve enerjisini ona zevk veren bir şeye aktarımıyorsa arta kalan enerjisini vücudundan dışarı atamaz. Sonuçları yukarıda belirttiğimiz cinsten sinir bozukluklarıdır. Böyle bir durumda hemen iş değişimi tavsiye edilir.

Başak bedensel işlerden çok zihinsel işlere eğilimli olduğundan hareket ve temiz hava eksikliği duyabilir. Görev ve sorumluluk duygusu sebebiyle öğle tatilinde bile çalıştığın da bunu dengelemek için yürüyüş kadar evde veya büroda jimnastik ve yoga seansları da yararlıdır.

TERAZİ

Terazi burcu spor klubünde fazla sosyal olmaktan oraya gidiş sebebini bile unutabilir. Hoş insanlara göz atmaktan tanıdıkları ile dedikodu yapmaktan spor yapmaya fazla vakti kalmayabilir. Gene de aşırı uçlara gitmemelisiniz. Bu sefer de aşırı yorgun düşebilir veya bir yerinizi incitebilirsiniz. Dengenizi korumalısınız.

Sizin kadar bakımlı burç az bulunur. Teraziler kendilerine çok iyi bakarlar. Rafları bakım kremleri şampuanlar ve kozmetik ürünleri ile doludur ama yediklerine o kadar dikkat etmezler. Tatlıya karşı zaafları vardır. Kendinize bunu tamamen yasaklamayın onun yerine azaltın. Tamamen kesmeye kalkarsanız daha fazla yemeye başlayabilirsiniz. Terazinin atıştırma huyu kilo almasına sebep olur.

AKREP

Akrep olarak sizin çok fazla enerjiniz var. Ama bu da bitmez tükenmez bir şey değildir. Sağlığınız ve mesleki başarınız enerjinizi nasıl kullandığınıza bağlıdır. Maalesef Akrep insanları kendilerini hiç eleştirmezler. Bunun için doğa tarafından kendilerine çizilmiş sınırları tanımamaları şaşırtıcı değildir. Hayatta hiçbir şeyden vazgeçmek istemezler bu dünyanın verebileceği her şeyi almak isterler. Bu arada fiziksel ve manevi kaynaklarını acımasızca harcarlar. Akrebin tipik yaşam tarzı bu burcun birçok üyesini vaktinden önce mezara sok muştur.

İşte de Akrep insanları sık sık yeteneklerinin çok üstünde bir performans gösterirler. Eğer bir göreve tepeden tırnağa bağlanmışlarsa uyku ve dinlenme gibi en temel ihtiyaçları bile göz ardı edebilirler. Daha sonra herhangi bir anda çöküverirler. Arka arkaya sigara ve kahve içen verdiği emirleri kontrol eden ve 60 yaşında kalpten ölen şefredaktör tipik bir Akreptir.

Bu kendine zarar verme içgüdüsü nün sizi de ele geçirmesini önlemek sadece sizin idrak yeteneğinize kalmış bir şeydir. Daha ölçülü olmaya kendinizi belirli yaşam standartların da tutmaya ve vücudunuzun verdiği tehlike sinyallerine dikkat etmeye çalışın. O zaman bir Akrep insanı olarak gerçekten çok yaşayabilirsiniz.

Çok az Akrep normal bir yaşam tarzını kabul eder. Hayatın anlamı ve bilgi arayışı ile birçokları genç yaşlarda uyuşturucu kullanmaya başlar ve vücutlarına cinsel uçarılıklarla da zarar verir. Özellikle bağışıklık sistemi hastalığı AIDS Akrep in sanları için özel bir tehlike arz eder. Bu burçta doğanlar için alkol kullanımı da bir sorun olur.

Devamlı aktif olan Akrepler diğerlerine göre daha çok kaza tehlikesi altındadırlar. Akrepler çoğunlukla ecelleriyle değil ani ve şiddetli kazalar nedeniyle ölürler. Özellikle gizli işlerde veya polisiye meslekler de çalışan Akrepler "iş kazaları" konusunda dikkatli olmalılar.

YAY

Yay burcunda doğanlar sağlıklı bir yapıya sahiptirler ve güçlü bir bünyeleri vardır. Vasatın üstündeki dirençleri onları uzun yıllar ayakta tutacaktır. Temiz hava sizin için çok önemlidir doğada bulunmak sinir sisteminiz için son derece yararlıdır. Hareket ihtiyacınızı uzun süre kısıtlamanız zararlı olabilir ve ger çekten yavaş yavaş çöküşle sonuçlanabilir.

Yay nadiren hastalanır ama bir kere yatağa düşüp hareketsiz kaldı mı huzursuz ve neşesiz olur.

Siz doğuştan sporcusunuz. Aktiviteleriniz size güç vermesine rağmen bazen sağlığınızı ciddi şekilde zorluyor ve organizmanıza aşırı yükleniyorsunuz. Sonuçta hastalıklara daha yatkın oluyorsunuz. En sık rastlanan rahatsızlıklarınız mafsal iltihabı siyatitik romatizma kalçada yaralanmalar hazımsızlık ve guttur.

OĞLAK

Siz doğanın çok büyük bir direnme kuvvetiyle donattığı bir burçta doğmuşsunuz. Oğlağın genelde çok uzun olan hayatında uğraşmak zorunda kalacağı çok az hastalık vardır. Sizin için üç sorun vardır. Birincisi; çocukluğunuzda yaşlılığınızda olduğundan daha zayıf ve hastalıklara daha yatkınsınızdır. İkincisi; diğer burçlardan daha çok psikosomatik rahatsızlıklara eğilimlisinizdir. Ve üçüncüsü; sık sık lokal ağrılar çekersiniz. Sindirim sisteminize dikkat edin. Oğlak insanları kural olarak iyi şeyleri çok fazla ve mantıksızca yerler. Bu da “mideye vurur”. Sadece mideye vurmakla kalmaz yaşam korkunuz ve kötümserliğiniz tüm yapınıza etki eder. Bu tehlikeyi her olaya iyimser yaklaşarak ve hayat dolu dürüst arkadaşlar edinerek yok etmeye çalışın. Oğlak sağlam sinirleriyle ünlüdür. Sükunetinizi kolayca kaybetmezsiniz elbette iç problemlerinizin püf noktalarını bilmek şartıyla. Dişleriniz ya hiç sorun çıkarmaz ya da devamlı çıkarır. Oğlak insanları sık sık sinirsel cilt kurumaları ve alerjiyle karşılaşırlar. Gribal enfeksiyonlara ve soğuk algınlıklarına yatkındırlar. Sonuncusu gerçekten müzmin ve nevraljiyle bağlantılı olabilir. Her şeye rağmen denildiği gibi; kural olarak Oğlak uzun yaşar.

KOVA

Kova sağlığına çok dikkat eder. Bu burçta doğanların çok yaşamaları şaşılacak bir şey değildir. Ama bu yüzden onu "sağlık havarisi" olarak nitelemek doğru olmaz o sadece bilinçli bir yaşam sürer hiçbir zaman yaptığı işi abartıp vücuduna zarar vermez.

Kovanın bedeninin tehlikeli bölgeleri kan dolaşım sistemi baldırlar ve ayak bilek kemikleridir. Kovalar her şeyden önce bacak yaralanmalarına meyillidirler özellikle sportif faaliyetlerde kemik kırılmaları burkulmaları gibi. Dolaşım bozukluğu varis ileri yaşlarda damar sertliği ve mesane rahatsızlıkları Kovanın kolay yakalandığı hastalıklardır. Kötü duruşunuz rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle otururken ve ayaktayken devamlı dik durmaya çalışın. Çocuklarınızda da buna dikkat edin. Sinirlerinizin sağlam olmasından çok bedensel enerjinizden dolayı büyük yorgunluklara uzun zaman dayanabilirsiniz. Bu sadece yaptığınız şey sizi gerçekten ilgilendiriyorsa geçerlidir.

BALIK

Balık burcu insanları pek güçlü kuvvetli kişiler sayılmazlar. Bu yüz den sınırlı gücünüzü ekonomik kullanmalısınız. Enerjinizin çoğunu ha yal kurmaya harcadığınız için normal vücut fonksiyonlarınızı karşılamadığını göz önünde bulundurmalısınız. Bundaki en büyük etken beden ve ruhun Balık insanında birbirlerine çok bağlı olmasıdır birbirlerini devamlı etkilerler. Balık insanının ruhsal durumu iyi ise kolay kolay hastalığa yakalanmaz. Bunun tam karşıtı Balık insanının depresyon halidir. Böyle bir durumda kötü ruh hali bütün direncini yok eder. Yine de durum bu kadar umutsuz değildir. Aslında sağlığınız bilinçli biçimde korumayı öğrenebilirsiniz. Genelde Balık insanlarının bütün umut ve korkularını her an anlatabilecekleri bir eşleri olması da buna yardımcı olur. Konuşabilmek Balıkların sinirsel gerginliklerini giderecek basit bir terapidir. Ama gerçekten hastalarsa gittikleri doktorun mutlaka iyimser biri olması gerekir. Görüşü ne saygı duyduğu bir insan ona bir gelişme olduğunu söylerse hemen iyileşme belirtileri gösterir.