Demek bir Koç kızına âşık oldunuz.. Sizi kutlamak mı yoksa size acımak mı gerekir bilmiyorum.

Byron "Erkeğin aşkı erkeğin yaşamının bir parçasıdır kadının-sa bütün varlığıdır." diye yazdığı zaman Koç kadınını unutmuş. Koç kadını aşkın bütün varlığı olduğunu düşünebilir; ancak kendisinden başka öylesine canlı bir şekilde çevresindeki dünya ile haşır neşirdir ki bu dünya O'nun yaşamının başlangıcı ve sonu olacaktır. O tanıdığınız bütün kadınlardan daha büyük kolaylıkla erkeksiz yaşayabilir.

Kuşkusuz erkeksiz yaşamak aşksız yaşamakla aynı şey değildir. O her zaman yüreğinde özlemini çektiği rüyalarının kahramanına ihtiyaç duyar. Bu kahraman çok önceki zamanda ya da çok uzakta olabilir ya da gözden uzakta yarının sisleri içinde bir yerde gizleniyordur ama Koç kızı Nisan yağmurunda onu düşünecektir. İlk kar yağarken belirli bir şarkıyı duyduğunda ya da çakan şimşeği gördüğü zaman hep O'nu hatırlayacaktır. Ne var ki O'nu anımsadığı halde şayet çevresinde fiziksel varlığıyla gerçek bir erkek yoksa bunun pek fazla özlemini çekmeyecektir. Erkeğin yapabileceği herşeyin daha iyisini kendisi yapabilir- diye düşünür.

Koç kızı kendi kapılarını kendisi açacaktır. Mantosunu kendisi giyecek savaşlarını kendisini yapacak iskemlesini kendisi çekecek taksiyi kendisi çağıracak sigarasını kendisi yakacak; bunların hepsini erkeğin yardımı olmadan yapacaktır. Kendi işini kendin yap felsefesi O'na göre bir işi yapmanın en kestirme yoludur. Doğal olarak çabuk kınlan erkek gururuna bu pek uygun gelmez. Merih kızı liderliği kimseye bırakmamak azmindedir ilk hareketi kendisi yapacaktır; aşkta ilk adımı atmak da bunun içindedir. Koç kadınları bütün burçların içinde ilk teklifi yapması en olası kadınlardır; özellikle erkek bu işi ağırdan alıyorsa.. Teklifte bulunduğu zaman hiç vakit kaybetmeden duygularınızı hemen güvenle açıklayabilirsiniz. Bunu daha önce yaparsanız işi şansa bırakıyorsunuz demektir. Bir Koç kızıyla ilişki kurarken çok dikkatli olun. Ö gönül ilişkisinde lider olmak ister. Beline sarılıp iyi geceler öpücüğü almadan önce kalbini çalıp güvenle cebinize koyduğunuzdan emin olsanız iyi olur. Yoksa çenenize tüm gücüyle bir tos vurup ürkmüş bir geyik gibi kaçabilir.

Sakın yanlış anlamayın. Kaçışının nedeni bir genç kız utangaçlığı değildir. İhtiras dolu niyetlerinizden korkmaz. Bunlarla başa çıkabilir. Kaçışı kendisine tapınan bir köleyle ya da aşkı başına vurmuş genç bir züppeyle başının derde girmesinden korktuğu içindir. Bunların her ikisi de gözünden yaş getirecek kadar canını sıkar. Aldırmaz davranın tahminler yapmasını sağlayın göreceksiniz ki sizi köşeye kıstıran O olacaktır. Etkisine karşı koyan bir erkek her zaman bir Koç kadınını oyuna getirir. Gözle görülür cazibesiyle erkeği neden etkileyemediğini bir türlü anlayamaz. O zaman karşısındakine sonsuz bir ilgi duymasa bile Merih gururu harekete geçerek çekiciliğini kanıtlamak için her çareye başvuracaktır.

Scarlet O'hara Merih etkisindeki Koç kadının en güzel örneğidir. Tıpkı Scarlet gibi Koç kızı da yüz mil çevresindeki bütün erkekleri önünde diz çöktürürken kalbi herhangi bir nedenle bir türlü elde edemediği bir tek erkeğin özlemini çeker. Tıpkı Scarlet gibi Merih kadım da gerektiğinde hıçkırıklara boğulmadan çarçabuk hayatta kalma çaresini bulur. Gerek O'Hara gerekse Koç kadınları geleneklere karşı gelecek ilerleyen bir ordunun karşısına çıkacak hattâ sevdiklerini tehdit ettiği zaman buz gibi bir soğukkanlılıkla bir erkeği alnının ortasından vuracak kadar gözü pektirler.

Scarlet ölesiye aç yalnız ve arkadaşsızken bir erkeğin gelip kendisini kurtarmasını beklemeden yumruğunu göklere uzatıp haykırdığında hiçbir zaman olmadığı kadar Merihliydi." Bundan da kurtulacağım ve yaşayacağım.... yaşadığım kadar da bir daha hiçbir zaman aç kalmayacağım...yalan söylemek aldatmak çalmak veya öldürmek pahasına olsa bile Tanrı şahidim olsun bir daha asla aç kalmayacağım! " Çok sonraları duygulan paramparça olmuş çok sevdiği çocuğu ölmüş ve sevdiği adam hayatından çıkıp gitmek üzereyken bu tipik Koç kadını hâlâ şöyle söyleyebiliyordu: O'nu geri getirmenin bir yolunu bulacağım. Aklıma koyduktan sonra elde edemediğim hiçbir erkek olmadı.. Ne de olsa yarın başka bir gündür."

Evet Scarlet O'Hara Merinin bütün dayanıklılığı ve felâketten sonra tekrar fırlayıp düştüğü yerden kalkma yeteneğiyle burçlar âleminin bu ilk burcunun canlı bir örneğini göstermektedir. Titreşen kirpikleri ve tam zamanında akan gözyaşlarıyla kadınca rolünü sonuna kadar en güzel şekilde oynayabilir; ama erkekler ortalıkta yokken bir erkeğin işini de aynı yetenekle üstlenebilir. Scarlet'in karekterini dikkatle incelemeniz bir Koç kadınıyla ne yapmanız gerektiğini fevkalâde iyi anlamanızı sağlayacaktır ve tabii O'na sahip olma cesaretini gösterdikten sonra bekleyebileceğiniz ödüllerin neler olduğunu öğreneceksiniz. Saldırgan davranışlarına katlanmak zor olabilir ama pırıl pırıl iyimserliği ve geleceğe olan inancı moralinizi çok yükseltebilir.

Koç kızı dürüst bir nedene dayanıyorsa sizi kendisine kompliman yapmağa zorlayacaktır. Bırakın O'na hayran olduğunuzu bilsin ama sakın fazla ileri gitmeyin. Çok duygusal olduğu için O'nun duygularını canlı tuttuğunuz sürece aşktaki sadakati çok büyüktür. Burada tipik bir Koç çelişkisi vardır: açık açık peşinden koşmanızı istemez gene de çok mesafeli davranırsanız çabucak ilgisini kaybeder. Tamamiyle hükmeden erkeği istemez ama dizinin dibinde hayran hayran kendisini izleyen erkeğe de yakınlık duymaz. Aşkın mutluluğuna erişmeden önce Koç kadının o ebedi Merih çelişkisini çözmesi gerekir - âşığını yönetmek için duyduğu güçlü istek onun tarafından yönetilmek için duyduğu gizli arzuyla çatışacaktır inanılmaz derecede idealist olan Koç kadını bazen ayaklarını yerden kesecek olan parlak zırhlı cesur şövalyenin dünyayı fethedip büyük bir nezaketle kendi ellerine vermesini ve gene de erkekliğinden hiçbir şey kaybetmemesini boşuna bekler. Böyle biri yalnız peri masallarında ve Kral Arthur'un sarayındaki efsanelerde olduğu için Koç kadını çoğunlukla kendisine yol gösterecek yıldızı olmadan yoluna tek başına devam eder. Gündüzleri parlak ve heyecanla dolu geceleri ise bazen karanlık ve özlemle doludur.Gene de boşa çıkan rüyaları için için yanan küllere dönüşünce - tam alevin söndüğünü sandığınız bir sırada Koç başka bir ateş yakmak için yerinden fırlar.

Koç'un sizi sevmesi için sizinle gurur duyması gerekir. Ancak O'nun yeteneklerini ve gücünü görmemezlikten gelecek kadar da önemli biri olmayın. Sizden çok şey istemesine karşın karşılığında size bunun iki katını verecektir. Koç kızı zamanını ve sempatisini harcamakta çok fazla cömerttir eşyalarım ve parasını mutlulukla paylaşır; ancak sıra aşka gelince sor derece cimridir. Aşk bölümünde " Onun plan herşey O'nundur" ve kıskançlıktan infilâk etmesi işten bile değildir. Sakın O'nun işitebileceği yerde en sevdiğiniz kadın film yıldızından ayranlıkla söz etmeyin ve O'nun arkadaşlarına çok fazla kompliman yapmayın. Koç burcundan eşi olan bir erkek erkek sekreter tutarsa daha çok güvende olur. Eğer herşeyde sizden daha önde değilse çok geçmeden bütün o şiddetli arzuların ve heyecanlı duyguların o kadar çabuk nereye gittiğine şaşar kalırsınız. Koç kadını gerçekten kırıldığı zaman ateşten buza dönüşür. O'nun ateşi çok sıcak yanar ve çabuk söner. Buzu ise ebedidir. Eğer O'nu gerçekten seviyorsanız bunu ezberleyin - zaten O'nu başka türlü sevmenize katlanabileceği de şüphelidir. Koç'un oyunu ya hep ya hiçtir.

Koç kızı sevdiği kişiyi bir heykel kaidesine oturtur orada erişilmesi olanaksız bir kusursuzluk âbidesi olarak yaşamasını bekler kendisinin bile görmemezlik edemeyeceği kadar çamurlanıncaya değin heykelin kilden ayaklarına bakmamakta inatla direnir. Yanmayan bir giysi giymeden asla bir Koç kadınının âşığını kocasını ya da çocuklarım eleştirmeğe kalkışmayın o'nun umut dolu plânlarına zarar verdiğiniz zaman çok şey isteyen bencil ve acı sözler söyleyen bir insan olabilir. Gene de huyuna gidildiği zaman nazik sadık ve uzlaşılabilir biri de olabilir.

Koç kızı erkeklerin arkadaşlığını kadmlarınkine tercih ettiği ve ister dokuzunda isterse doksanında olsun tanıştığı her erkekten hayranlık beklediği için o küçük yeşil kıskançlık canavarlarından pek çok bıçak darbesi yemeniz mümkündür. Bunu unutun. Şiddetle sahip çıktığı halde O'na sahip çıkmanıza bir an bile tahammül etmeyecektir. Koç kızı evlenmeden önce de sonra da tamamiyle özgür olmakta ısrar eder. Nereye giderse gitsin ne yaparsa yapsın O'na güvenmek zorunda kalacaksınız; buna karşın O aynı güveni size göstermeyecektir. ( kendisini öldürse bile duygularını kontrol altında tutmayı öğrenmedikçe; ki bu onu öldürebilir) Bu öyle kulağa geldiği kadar kötü değildir; çünkü bir kez sizin olunca size sadık kalacaktır. Bir Koç kızı nadiren iki erkeği aynı zamanda sevebilir. Böyle bir kötülük yapamayacak kadar dürüsttür. Olağanüstü durumlar dışında tamamiyle başka birine bağlanmadan önce size açıkça aşkının öldüğünü bildirecektir.

Bu kadın tuhaf şekillerde birbiriyle örülmüş derin bir ihtirasa ve mistik bir idealizme sahiptir. Her ilişkide duygulan gerçek ve ebedidir; hiçbir çekinme kadınca hileler koketçe aldatmacalar ve aptalca oyunlar olmayacaktır. Konuşması ve hareketleri gibi aşkı da dobradır. Duygularının o son derece sadeliğinde temiz ve ferahlatıcı birşey vardır. Ancak öyle olsa bile bu duygular O'nun başına sık sık altından kalkamayacağı dertler açar. Onu biraz ehlileştirmek zorunda kalabilirsiniz ve eğer gerçekten size âşıksa bunu şaşılacak bir yumuşak başlılıkla kabul edecektir.

Merih kızları çoğunlukla meslek kadınlarıdır. Borsa tellâllığından komisyonculuğa kadar bir erkeğin yapabileceği hemen hemen her mesleği yapabilirler. Aynı zamanda kesinlikle kadınca meslekler olan modellik ve aktristlikte de başarılı olabilirler. Gerçek mesleğiyse sizin için işini terketmesi zor olabilir. Romantik aşkın ateşiyle dolup taşarken ve kendi masal kitabına deniz kenarında iki kişilik bir masal kulübesi resmi yaparken ( can sıkıcı tarafını atlayarak doğrudan doğruya mutlu bölüme yönelen tipik Koç muhayyelesi ) mesleğini bir süre için bir kenara itebilir. Ama kulübenin boyalan dökülüp tekrar boyanmak isteyince çatısı akmaya başlayınca ve o ilk tatlı mutluluğu biraz donuklaşınca Koç kızı tekrar sosyal sigorta kartını ortaya çıkartma hevesine kapılabilir. Bırakın istediğini yapsın. Boş saatlerini ilgisini çeken birşeyle doldurmasına izin verilirse çok daha mutlu sevgiyle dolu - ve hattâ daha nâzik - olacaktır. Tatmin edilmeyen Merih heyecanlan köstebek tepeciği kadar küçük düş kırıklıklarını çok büyük dert dağlarına çevirmek için fırsat kollayabilir.

Bu kadının üstesinden gelemeyeceği hiçbirşey yoktur. İsterse bir gösteriş isterse sadece yaşamını renklendireceğini düşündüğü birşey olsun akıllıca olup olmadığına bakmadan aklına koyduğu şeyin hemen üstüne atlayacaktır. Mâli nedenlerle kocası çok hareketli beş çocuğu ve bir köpeğiyle bir kaç yıl iki odada yaşamak zorunda kalan bir Koç kadını tanıyorum. Böyle bir durum güçlüklerle doludur ve bunu düşünmek bile sağ duyu sahibi bir kadının gözünü korkutabilir. Ama Merih'li kadınınkini değil. Arada sırada huysuzluk nöbetleri tutsa da ne yapmış etmiş bu durumla başa çıkmıştı îki odalı yaşamının ortasında bir astrolog bu kadının doğum haritasını çıkarmış ve gezegenlerin durumuna göre hayatında uzun süren bir dönemde büyük güçlükler göründüğünü söylemişti. O zaman kadın şaşırarak bu güçlüklerin ne zaman olacağını öğrenmek istemişti...

Aklına eseni yapan bu Koç kadını bir gün aniden iki odada kamp kuran o aile efradına bir köpek daha ilâve etmeyi aklına koydu. Ailenin erkek köpeğine bir de dişi arkadaş gerektiğini düşünmüştü. Zavallı köpek yalnızlık çekiyordu. Üstelik çocuklar da bunun çok eğlenceli olacağını düşünüyorlardı. İkinci köpeğin pek de ev köpeği olmadığını keşfetmek O'nu ancak geçici bir süre üzdü. Zorlu bir talim çavuşu gibi ailedeki herkesi sırayla halıyı fırçalayıp ovmakla görevlendirdi. Halının bir daha asla eski haline dönmeyeceğini anlayınca da durumu tekrar gözden geçirerek karar verdi. Bu ikinci köpeği başından savacak mıydı? Elbette ki hayır. Gizli gizli yakında birgün yavrular olacağını umuyordu. Yeni bir halı almak için mutlaka bir yerden para gelecekti. Tuhaf şey geldi de... Yavrulara gelince; bu mutlu olay gerçekleşmeden önce başındaki bütün kalabalığın yeni bir apartmana taşınması için bir mucize olacağına inanıyordu. Tuhaf şey oldu da.. Mucizeler inananların başına konar. Koç kadınları ise kuşkusuz inanırlar. Bazen aptallık derecesinde inanırlar. Düşüncesiz huyu başını hep derde sokar aynı derde bir daha düşmemeyi öğreninceye kadarda saçlarına aklar düşer. Koç tecrübelerden ders almayı öğrenmek için yaratılmamıştır. Tipik bir Koç kadınını incil'deki şu sözle uyarmağa çalışmanın hiç bir yaran yoktur:" Bir düşüşten öncegurur yok olur." Koç kadını ilk kez Pazar okulundaki din dersinde duyduğu bu sözü şöyle yorumlar: "Gururunuz yok olduğu zaman düşersiniz"

Sizin Koç kızının bir kurdun cazibesine ölesiye kapılmasından hiç kormayın. O'nun kurtlara ve playboylara karşı bağışıklığı vardır. Ancak bir amacı özellikle kaybedilmiş bir davası olan bir idealist tarafından baştan çıkarılması çok daha büyük bir tehlikedir. Ama onunla bile Koç kızı başkalarına benzemeyen kişiliğini kanıtlayacaktır. Koç kadının kişiliği hiçbir zaman tümüyle fethedilemez. Buna karşın uygun bir erkek O'nu yola getirebilir. Size armağanlar alacak ödünç para verecek hastalığınızda size bakacak ve iş bulmanıza yardım edecektir. Ve sizden de aynı şeyleri bekleyecektir.

Bunu şiddetle inkâr etse de (hemen hemen herşeyi şiddetle yapar) O kederlendiği zaman sizin de kederlenmeniz gerekir. Mutlu olduğu zaman siz de mutlu olmalısınız. Koç için aşk herşeyi eşit şekilde paylaşmaktır. Sizin jiletinizi banka hesabınızı dostluklarınızı ve rüyalarınızı paylaşmayı umar. Karşılığında siz de O'nunkileri paylaşabilirsiniz. Kuşkusuz O'nun jileti kırık banka hesabı azalmış dostlukları biraz dağınık ve rüyaları da yutamayacağınız kadar büyük olabilir. Ancak O'nun bu konularda bencilliği yoktur. Kendisinden bir sır saklamak O'nu çileden çıkarabilir; Koç'u çileden çıkarmak da pek parlak bir fikir değildir. Sakın O'nu herkesin içinde grameriniz giyiminiz ve davranışlarınızla utandırmayın. O sizi hiç olmazsa bu konularda utandırmayacaktır.

O'nun gururunu hevesini kırmak kalbini de kıracaktır. Zaten başkaları bunu O'na sürekli olarak yapmaktadır. Dünya karşılık veren ve kendini herkesten akıllı zanneden bir kadını hoş görmez. Sonunda kâinatı idare edenin aslında kendisi olmadığını keşfedince gözyaşları içinde koşup kollarınıza atılacaktır; dünyası kararmış ve kederlere bürünmüştür. O zaman O'nu gerçekte olduğu gibi görme şansını elde edeceksiniz.dış görünüşündeki tüm güvene karşın son derece savunmasız ve son derece kolay kırılabilir bir insan... Gerçekte O bir Korkusuz Ayşe değildir. Sadece öyle olmak ister. Güce hayrandır ve güçlüleri taklit etmeğe çalışır. Koç' un idealizmi ve insan tabiatına olan iyimser inancı çoğunlukla gerçekle karşılaşınca param parça olur. Böyle zamanlarda O'nu şefkatle rahatlatın böylece O'nu belkide hiç birzaman kaybetmezsiniz. Düşmanlarına karşı O'nu her zaman savunun. O'nun için savaşmaz yada O'nun tarafını tutmazsanız sizi asla affetmeyebilir.(Ama o düşmanlarıyla barıştığı zaman siz de barışmağa hazır olun ve bu da pek çabuk olabilir.) En azından bu konuda adildir. O da sizi savunacaktır. Bir Koç kadını tüm şanı şöhreti serveti dostlarından birini inciten bir insanın suratının ortasına çarpacak-tır.Eğer sizi seviyorsa böyle bir durumda duyduğu öfkenin sının yoktur. Bu kadınlar sadık değillerse başka hiçbir şey değillerdir.

Eş olarak Koç kadınlarının sayısı oldukça azdır. Ev hayali O'nun yaratıcı enerjisi için pek yeterli olmadığından dışarıda ilgileri olabilir. O'nun ocağın başında ötüp duran mutlu bir Ağustos Böceği olacağını ummayın. İyi bir aşçı olacak ve evi tertemiz tutacaktır-hiç değilse görünen kısımlarını...Düğmeleri dikecek gömlekleri de ütüleyecektir Ama bunlardan hoşlanmaz. Gene de gerektiğinde bunları yapacaktır (bir Koç kadını hemen hemen her şeyi gerektiği zaman yapabilir ). O'nun ateşi bir ocağın sıcak rahatlatıcı alevinden çok pırıldayan bir elmasınkine benzer. O'nun yapısında hiç inkâr edilemeyecek kadar zayıf bir yan vardırve de sizi yatıştırmaktan çok tahrik edip öfkelendirebilir. Ama heyecanlıdır ve kesinlikle sıkıcı değildir. Sonra da her zaman kaba davranışlarını yalanlayan yumuşaklık anları gelir-bu yumuşaklığı onaya çıkaracak kadar sabırlı olan erkek için... Merih'li kadınların içleri her zaman göründüklerinden daha yumuşaktır. Konuşmaları çok akıllıca ve çok çabuktur. Kahvaltıda gazetenizin arkasına saklanmayın. Sizden arkadaşlık bekleyecektir; yoksa yumurtanızı kendiniz pişirirsiniz.

O'nun hastalıktan ya da yorgunluktan yakındığını pek az görürsünüz. Ancak ağrısı olduğu zaman tonlarca yakınlık bekleyecektir. Her ne kadar ateşi yükseldiği zaman O'nu yatağına yatırmak için başında bekleşeniz de dişi ağrıdığı zaman yanında el pençe divan durmağa hazır olun. Bu kadın öyle telefon edip gece geç saatlere kadar büroda çalışacağınızı söyleyeceğiniz bir kadın değildir; Şubat'ın ortasında Beş Kasım'daki havai fişeklerin atılmasından hoşlanıyorsanız o başka!.. O'nun için soğuyan yemeği tekrar tekrar ısıtmak önemli değildir ancak gerçekten nerede olduğunuzu ve ne yaptığınızı bilmemekten hoşlanmaz. Bunu öğrenmek için sizi telefonla arayacaktır. Koç eşinizin herhalde amirinizde mükemmel bir izlenim yaratacaktır; tabii şayet amirinize bu işi nasıl idare edeceğini anlatmasına engel olabilirseniz... Geçici olarak işten ayrılırsanız bir işe girip evin geçimini sağlamaktan çekinmez ancak kendisinden daha az para kazanan bir erkeğe de asla saygı duymaz ( bununla birlikte bir Koç kadını bu nedenle bir erkeği hiçbir zaman terketmez - onun adına özürler icadetmeğe daha yatkındır). Nadiren kendini bırakacak olursa bunu onaylamayan ilk sözünüz O'nun uçarak tekrar aynasına ve parfüm şişesine dönmesini sağlayacaktır. (Bu şekilde Havva Anamızın kendisi kadar kadınca olacaktır.) Sekreterinizin yeni saç biçimini öven bir sözünüzde aynı işi görür ancak daha tehlikelidir. Ayrıca erkek sekreter tutmanız konusunda sizi uyarmıştık. Merih kadınında O'nu yaşından ne kadar yorgun göründüğü konusundaki en masum bir söze kadar herşeye karşı hassaslaştıran boş bir güvensizlik vardır. Böyle bir sözü bir kocakarı gibi göründüğünü düşündüğünüz anlamına alabilir.

Evliliğinizdeki arzuyu ve romansı canlı tutun yoksa Koç kızı çok mutsuz olur. O mutsuzluğuna neden olan herhangi bir durumu değiştirmekte hiç vakit kaybetmez. Bu da acele bir ayrılığa ya da ani bir boşanmaya yol açabilir. Çoğunlukla ailenin para hesaplarım O'nun yapmasına izin vermek pek akıllıca bir iş değildir ancak eğer banka sizin için bir oyunsa bunu deneyebilirsiniz. Anne olarak bebeğin temiz mutlu sağlıklı ve sevilen bir bebek olmasını sağlayacaktır. Herhalde her ağlayışında onu kucağına almayacak onu gereğinden fazla koruyup telâş göstermeyecektir. Ama O'nun çocukları sıcak öpücüklerle çok öpülecek ve kucaklanacaklardır. Bir Koç anne çocuklarına masal kahramanlarına inanmayı öğretecektir. Onları parkta yürüyüşe çıkaracak ve perilerin ay ışığında dans ederken çimenlerin üstünde unuttukları pırıltılı gerdanlıkları gösterecektir; oysa o sırada başka çocuklar sadece çimenlerin üstündeki sabah şebnemlerini görmektedirler. Koç kadınları çocukları için sihirli bir dünya yaratırlar. Bu aslında kendilerinin de yaşadıkları yerdir. O fazla hoş görülü bir anne olmayacak kesin disiplinde ısrar edecek ve herhalde çocuklarım bağımsız yetişkinler olarak yetiştirme konusunda çok şanslı bir anne olacaktır. O'nun çocuk psikolojisinde en sevdiği silâhlar tahta bir tokaç uykudan önce masalları ve iyi-geceler öpücükleridir.

Bu kadın mantıksızca sinirli olabilir ve bazı şiddet sahneleri yaratabilir. Ancak birden kabaran öfkesi yazın yağan dolular gibi ortalığı kırıp geçirdikten sonra çok geçmeden eriyip gider. Öte yandan hiç kin gütmez intikam peşinde koşmaz kendine acıma duygularına kapılmaz ve dargınlığı sürdürmez. Bir öfke fırtınasından sonra O'nun o iyimser Nisan karakteri yağmurdan sonra birden beliren gökkuşağı gibi tekrar ortaya çıkar. İnsanların çoğu bir Koç kadının tamamiyle erkeksi olduğunu söylerlerse de sakın onlara inanmayın. O güçlü kuvvetli görünüşünün altında tümüyle kadındır; hattâ vasat bir erkek için belki fazla kadındır. Aranızda yalnızlık çeken cesur şövalyeler var mı? İşte size uğruna bütün canavarları öldürmeğe değen rüyalarınızın kadını...

O'nuno parlak cesur tebessümüne karşın kolay öfkelenip kinci olduğunu unutmayın. ( Bu O'nun kırılmaya karşı kullandığı kalkandır.) Bir Koç'u kuzuya çevirme başarısını gösterebilirseniz dürüst ve ihtiraslı sadık ve heyecan verici bir kadına sahip olursunuz -biraz öfkeli otoriter ve bağımsız olsa bile...Ama biliyorsunuz her şeye birden sahip olamazsınız. Koç kızı kaybolan hayallerinizi bulmanıza yardım edecek ve bütün rüyalarınıza yürekten inanacaktır. Gerçekleşmesini istediğiniz hiçbir rüyanız yok mu? Onunkilerden biraz ödünç alın. O'nun yedeğinde çok var. Size olan inancının yarısı kadar siz de O'na inanırsınız birlikte mucizeler yaratabilirsiniz.

Koç bayanlarına ithafen...