Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Rune Hakkında

  Vikingler´in Mistik Rune Yolculuğu...

  Rune Kehanet Taşları Astroloji Tarot ve diğerleri ama biri daha var ki yüzyıllar boyunca toplumu etkiledi; Rune taşlarından veya simgelerinden söz ediyoruz. Aslında Kuzey ırklarına ait bir alfabe olan Rune sistemini öğrenirken Vikingler´le büyücülerle kiliseyle Naziler´le ve Yeni Çağ hareketi ile karşılaşacaksınız. Rune´un gizemine hoş geldiniz... Rune Kuzey Avrupa halkları tarafından 1. Yüzyıl´dan Orta Çağlar´a kadar kullanılan alfabetik dilin adıdır fakat sembolik bir sistem olan Rune bir dil olmanın ötesinde maji ve kehanet alanlarında daha çok yer almış veya kullanılmıştır. Latin-Roma alfabesinin tercih edilmesinden sonra kullanılmamaya başlayan Rune sembollerinin anlamları günümüze kadar ulaşabilen yazmalarda görülmektedir. Rune alfabesini diğer alfabelerden ayıran ana faktör her harfin yani Rune´un özel bir anlam içermesidir. Örneğin İngilizce´deki "A" "B" ve "C" harflerinin sesleri tek başlarına bir anlam taşımazlar sadece alfabenin ilk üç harfidirler. Fakat Rune dilindeki ilk üç Rune olan "fehu" "uruz" ve "urisaz" sırasıyla "sığır" "ışın" ve "dev" anlamlarını taşırlar. Rune´lar majikal ve dinsel simgelerdirler ve bu nedenle de majikal bir eylemde kullanılan yazının oluşumunda kullanılırlar. Bunun için çağlar boyunca gelecek okumalarında ve büyü eylemlerinde yer alırlar. Bugün Rune´lar yeniden keşfediliyorlar sembolik anlamları kehanet yapma çizgisinde büyük ilgi görüyor ve araştırılıyor. Bununla beraber geleceği okuma alanında en azından popülarite yönünden Tarot kartlarına alternatif oldukları henüz söylenemez. Daha çok antik toplumun yaşayan inançlarının ve doğasal algılarının anlaşılabilmesi için önem taşırlar ve belki de bizim bildiğimiz doğa ile algılayamadığımız doğa arasındaki ilişkinin veya köprünün simgeleridirler.
  Rune´un Tarihçesi


  Rune´un kökeni ve tarihçesi...


  Bilindiği kadarıyla Runik Alfabe´nin biri majikal
  ötekisi edebi olan iki kaynağı vardır; İlkel Rune sembolleri Bronz Çağı´ndan kalmadır ve İsveç´deki mağara kazılarında bulunmuştur. Bu sembollerin sonraki alfabelerde yer aldıkları belirlenmiştir ve dikkat edildiğinde yaratıcılarının bu sembollerle çevreyi tanımladıkları fark edilir (at güneş gibi...) Ama yine kesin olarak anlamların neyi kasdettikleri bilinmemektedir ilkel Rune´ların kesin anlamları kayıptır tahminlerle yola çıkılarak kehanet yaparken kullanıldıkları ve de tanımlama sembolü oldukları belirtilmektedir. Fakat ilkel Rune´ların majikal fonksiyonu sonraki Rune´lardan çok daha alt düzeydedir. Rune´lar asıl majikal anlamlarını sonraki yüzyıllarda kazanmışlardırlar. Yapılan araştırmalarda Rune´un kökeninin Latin ve Eski Yunan kaynaklarına ulaştığı belirlenmiştir ama buna karşın bazı arkeologlar Kuzey İtalya´nın köken olduğunu iddia etmektedirler fakat bu Roma alfabesi ile Rune arasında paralellik olduğu anlamında değildir benzerlik sadece formsaldır yani şekilseldir ve biraz da yazıdaki kullanılma tarzındadır. Sonuçta İtalik ve Latin yazıları Etrüsk alfabesinden gelmedir ve bu Batı-Yunan Alfabe Ailesi´nin bir koludur. Linguistik ve fonetik araştırmalar MÖ 200´lerden başlayan bir sürecin içinde yukardaki etkileşimin ortaya çıktığını göstermektedirler. Kuzey ırkları Latin alfabesiyle ilişki kurduklarında uyum sağlamadılar aksine kendi sembol sistemlerini Latin alfabesinin üzerine koydular yani harflere kendi dünyevi tanımlarını ve dinsel yaşamlarını belirten anlamlar yüklediler. Böylece ortaya basit bir piktograf alfabe (resim türü harflerden oluşan) çıktı sonra da majikal bir alfabeye dönüşerek muskalarda majikal metinlerde ve kehanetlerde kullanıldı. "Futhark" adı alfabe anlamındadır ve ardıl olarak Runik alfabenin ilk harflerinden oluşur Futhark 24 harften oluşur "F" harfi ile başlar ve "O" harfi ile sona erer. Bütün kuzey Germanik ırklarda İsveç Norveç Danimarka ve Kuzey Almanya´da değişik formlarda kullanılmıştır. Runik alfabe Danimarka´dan İsveç ve Norveç´e oradan da İzlanda ve Grönland´a Vikingler aracılığı ile taşınmıştır. Kuzey Amerika´da bulunan Rune´ların da yine Vikingler tarafından getirildiği düşünülmektedir fakat kesin otantik metinler bulunamamıştır.


  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Rune Uyanıyor  Rune´lar 17. Yüzyıl´a kadar kullanıldılar bazen paraların üzerinde bazen de tabut veya lahit kapaklarında yer aldılar ve kullanımları Kilise tarafından onaylandı. Hatta bir dönem Runik semboller bir moda olarak dekorasyon ve desen malzemesi olarak da kullanıldılar. 1639´da Kilise´nin baskısıyla "Şeytanı Avrupa´dan Kovma" operasyonu başlatılınca kökeninde maji ve büyü bulunan Rune alfabesi de dışlandı. Rune ustaları ya öldürüldüler ya da saklandılar bunun sonucunda da Rune bilgisi unutuldu fakat elbette ki antik geleneklerin tümüyle ortadan kaldırılabilmesi mümkün değildi ve sonuçta ta Rune bilgisi ezoterik felsefe alanına gizlenerek yeniden keşfedilmeyi veya hatırlanmayı bekledi. İlginçtir belki de tarihin en karanlık döneminde Rune bilgisi Alman bilgeleri tarafından uyandırılarak 1920 ve 30´lardaki Nazi Hareketi ile birleştirildi. Yasal bir folklorik dalga oluşturulmuş ve ne yazık ki Rune kültürü Nazi ideolojisi ve ırkçılığı tarafından lekelenmişti. Bu dönemde yapılan Rune çalışmaları ideolojik içerikler taşıdıkları için yararsızdırlar. Savaştan sonra Rune yine dışlandı çünkü Nazizm´in bir parçası sayılıyordu 50´lerde ve 60´larda arada bir sözü edildi ama önemsenmedi. 80´lerin ortasına gelindiğinde Yeni Çağ Hareketi´nin patlamasıyla salgın halinde gündeme gelen Paganist inançlar (Asatru ekolü özellikle Rune ile ilgilidir.) Rune´un yeniden popülize olmasına neden oldular şimdilerde Rune bir kehanet sistemi ve bireysel uyanış olarak kullanılıyor.  Alıntıdır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Rune Yorumu

  Rune´lar arasında geçerli olan üçlü bir sistem vardır; buna "aile" veya "grup" denir; bu şekilde Rune´ların arasındaki iç ilişki sistemi deşifre edilir örnek olarak Tarot´daki kartların yanyana geldiklerinde farklı anlamlar oluşturdukları anımsanabilir. Bazı yorumculara göre çiftli anlamlar ve gruplar yeterince anlamlıdırlar ama bu yaklaşım geleneksel olarak kanıtlanamamıştır. Ünlü Rune bakıcısı Freya Aswynn bağımsız bir yorum sistemi geliştirerek Kuzey mitolojisini ve edebiyatını kullanmış ve farklı bir yorum bilgisi ortaya koymuştur. Fakat bu tür yaklaşımlar kehanet geleneklerine aykırı ve spekülatifdir çünkü Rune´un sembolik algılama anahtarı ruhsal ve fiziksel evrenin algılanması doğrultusundadır ama yine de saygın bir kültür yaklaşımını içerirler. Yani "yolculuk" anlamını içeren bir yorum ruhsal bir yolculuğu ve bu yolculuk sırasında yolcunun karşılaşacağı engelleri ödülleri ve yaşamsal dersleri gösterebilir bu yorum genel ve temel anlamda insanlığın gelişimi yolunda bir yardımdır. Bireysel ve mitik anlamlar içerir olayla ilgili dönemsel süreçler ve örnekler Kuzey kültürünün dünya görüşüdür ve bu dünya görüşü geleneksel olarak 20. Yüzyıl´ın ortalama batılıları için çok farklı bir çizgidedir. Antik Kuzey toplumunun mitlerini kültürünü ve yaşam stillerini anlamak demek aslında Rune´u bütünüyle anlamak demektir o zaman da Freya Aswynn´ın yaklaşımındaki yararlılık farkedilir çünkü onların kültürünün öğrenilmesini önermektedir. Zaten tüm antik bilgi sistemleri majikal olsun ya da olmasın özgün kaynak kültürleri kazanılmadığı takdirde güdük ve kısır kalmaya mahkumdurlar ya da düzeysizliğin içersinde kalırlar. Bu sitede okuyacağınız yorumlarda temel olarak tarihsel çizgi izlenerek Kuzey kültürü kullanılmış ve Rune´ların gerçek ve orjinal anlamları belirtilmeye çalışılmıştır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız Rune´lardaki mitolojik ilişkileri öğrenmek için Kuzey Mitolojisi´ni okumak yeterli olacaktır.  Alıntıdır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş