JÜPİTER'DE DÜNYA BÜYÜKLÜĞÜNDE ÇUKUR AÇILDI !

"

Dünyayı insanı ve yaşamı koruyan ZEUS! bize kendisini gösterdi ..."

17.Temmuz.1994 - Pazar Çarpışmayla ilgili notlar:
1929 yılında yeni turuna başlayan Uranüs gezegeni son çeyreğin içindedir Neptün de aynı dilimdedir Pluto ise yarım yolu henüz geçmiştir. Öte yandan Jüpiter’de kendi turunda yarıyı henüz tamamlamış gözüküyor. Bu çarpışmanın tüm sistem için önemli olduğu kanısındayım.

Çarpışma noktasının Jüpiter olması da beni bu konuda dikkatli olmaya yöneltiyor. Bu olay sırasında bütün gezegenlerin Jüpiter ile az ya da çok uyumlu açılar içinde olması da gözden kaçmaması gereken bir nokta. Bu dönemdeki etkilerin Akrep burcu insanı yoğun olmak üzere Başak insanlarını doğrudan etkileyeceği açıktır. Yay ve Balık insanları da kendi yönetici gezegenlerindeki çarpışmayı yakından hissetme şansı bulacaklardır. Ortaya bir değişimin çıkacağı açıktır. Yay ve Balık insanları dikkatlerini toplayabilirlerse sonuçları çok açık görecekler.

Akrep insanları ise yoğun ve köklü değişimlerin gerçekleştiği Pluto transiti sırasında kendi burçlarında oluşan bu güçlü etkiyi yaşayacaklar. Onları köklü ve radikal değişimler bekliyor. Başak'taki Venüs ise bu etkinin Başak insanlarına üzüntü verici bir olay gibi görünmesine neden olacaktır.

Astrolojik açıdan bu olayın gözlenmesi Jüpiter’in astrolojik anlamında nasıl bir değişimin gerçekleşeceği açısından da büyük önem taşımaktadır. Özellikle iyimser etkisiyle bilgi deneyim ve şansa en geniş desteği veren Jüpiter’in bu bilinmeyen çarpmanın etkisiyle nasıl bir hal alacağı merak konusudur. Acaba koruyucu özelliğini yitirecek midir? Adalet anlayışı bir değişim geçirecektir? Yoksa bu çarpma genişlemenin kaçınılmaz sonucu mudur? Bu ve benzeri sorulara yanıt aramanın Astrolojinin temel görevi olduğuna inanıyorum. Bir gözlem esnasında ortaya çıkan değişimlerin ancak keskin bir bakış açısıyla gerçekçi olarak ortaya konulabileceğini düşünüyorum.


Dün gece T.S.İ 23.15’te Jüpiter’e Shoemaker Kuyruklu Yıldızı çarpmaya başladı. 5 gün boyunca sürecek olan çarpışma bizim için ne tür etkiler oluşturacak? Bir astrolog olarak beni en çok ilgilendiren yönü bu. Bu etki bizim gezegenimizi ve üzerinde yaşayanlara nasıl yansıyacak? Neleri değiştirecek? Öte yandan böylesi bir çarpışmanın dünya ile olması durumundan uzak kalışımızı hatırlamak ve şansımıza ! güvenmek.(Tabi ki evrende şans denilen unsurunun sadece yaratılmış bu düzenin muazzam dengesinden kaynaklandığını biliyorsak)

Çarpışma esnasında Jüpiter 5° ile Akrep burcunda olacak.Pluto ile aynı burçta 20° fark; Uranüs ve Neptün ile uyumlu burçta 70°; Satürn ile aynı grupta 126°; Mars ile 153°-157°; Venüs ile 61°-67°; Merkür ile 118°-124°; Ay ile 8° Akrep-17 °Oğlak arası; Güneş ile 101°-105° açılar yapacaktır.

Öncelikle Jüpiterist biri olarak bin yılda bir görülen bu olayın şahidi olabildiğim için şanslı sayıyorum kendimi. Ve bu olayın bilgi yolunda çok büyük genişlikler getireceğinin farkındayım. Çağımızda hızla gelişen teknoloji ve beraberinde ortaya çıkan çevre sorunları günlük hayatın etkileşimlerini de ekleyince nasıl bir dünyada yaşadığımıza dair bir tablo ortaya çıkarıyor. Bu tabloyu istediğimiz renge boyamak ise bize ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ olarak sunuluyor.

Bunun farkında olan bilim adamları her seferinde içindeki şartlara en uygun gerçek tabloyu çizmek için çaba sarf ediyorlar. Böylesi bir çarpışmanın dünyada olması ihtimaline karşı çalışmalarını sürdürüyorlar ! İnsanlığın o son nokta geldiğinde nasıl bir başka yere ulaştırılabileceğinin çabası...


1994 yılının 7.inci ayının 17.inci günü Astro takvimde 4.üncü ayın 24.üncü günü 1989 yılında Oğlak burcuna giren Satürn 1991 yılında Kova burcuna; bu yıl ise Balık burcuna girip 1996 Nisan ayına kadar otuz yıllık turunu tamamlayacaktır. (Satürn bu turuna 1967 yılında başlamıştı.)
18.Temmuz.1994 Pazartesi

21 parçalık Shoemaker kuyruklu yıldızının ilk üç parçası Jüpiter'e çarptı ve ilk gözlemlere göre güney küresinde dünya büyüklüğünde lekeler oluştu. Çarpışmanın daha şiddetlenerek devam etmesi bekleniyor...

Bu çarpışma sırasında sistemimizdeki diğer gezegenlerin Jüpiter'e destekleyici ve dengeleyici konumlarda bulunduğunu gözlemliyorum. Pluto yarım yolu henüz geçmiş; (Terazi'yi 1972-83 tarihleri arasında tamamlamış) dengeler kökten sarsılmış "yeni dünya düzeni"nden söz edilmeye başlanmış. 1983-1996 tarihleri arasında kendi burcu Akrep'te seyredecek olan Pluto bu olay esnasında Jüpiter'e yakın kalmıştır. Son çeyreklerinde seyreden Uranüs ve Neptün ise 60° açı ile uyumlu burçta bulunmaktadırlar.

Diğer gezegenlerin içinde en göze çarpanı ise sistemimizde kendisinden sonra en büyük gezegene 126° ile Balık burcundan etki yapan Satürn'dür. 1967 yılında başladığı yeni Zodyak turunda bu yılın başında Balığa girerek son etabını yaşayan Satürn'de bu çarpışmadan fazlasıyla etkilenecek sanırım. Değişim için gereken fedakarlığı işaret ediyor bize. Buna göre Oğlak ve Kovalar için bu fedakarlık kavramı daha ön plana çıkacaktır.

Satürn'ün; turunun son durağında Balık'ta eylemlerini tamamlamış ve köşesine çekilmiş o ihtiyarın Jüpiter'e gelen bu etkiyi sakin bir şekilde izlemesinin ve etkilenmesinin ötesinde neler bulunabilir. Biz şimdilik Satürn ve Jüpiter'i yerlerinde bırakıp kendi dünyamıza dönelim ve Satürn'ün bu turunu hangi tarihlerde tamamladığına bir göz atalım. Bu tarihlerdeki dünya olaylarına tarihimiz tanıktır.

1967-1969 : Satürn Koç burcunda. Dünyada özgürlük ve barış hareketleriyle yeni bir dönemin başlaması. 1969-1971: Satürn Boğa burcunda; 71-73 İkizler; 73-75 Yengeç burcunda; 75-78 Aslan; 78-80 Başak burcunda; 80-82 Terazi; 83-85 Akrep burcunda; 86-88 Yay burcunda; 88-91 Oğlak; 91-93 Kova ve 94-96 Balık burcunda.

Görüldüğü gibi 73-75; 83-85;ve 94-96 yılları Satürn turunda Jüpiter çarpmasına paralel olan yılları işaret ediyor. Bu çarpışma olumlu bir gelişmenin habercisi olarak görünüyor ve etkisini dünya üzerinde 1996 yılından itibaren göstereceği kanısındayım. Bu dönemde Satürn'ün yeni başlangıçları oluşturmaya yönelik otoritesini (çok keskin şekilde açığa çıkacak baskı dolu zorlayıcı etkisiyle)göstermesinin olumsuz etkisinin Kovadaki Uranüs ile dengelenebileceği düşüncesindeyim. Yarın Jüpiter'in Akrepte yaşadığı bu çarpma etkisinin sonuçlarını gözlemleyeceğim.

20.Temmuz.1994
Bugün hiç haber bile yok gazetede. Oysa binlerce bir yılda olabilecek bir olayla karşılaşmışken. O halde en açık ruh halimizle devam etmeliyiz gözlem ve yorumlarımıza. Yani Jüpiter çarpışmasına dair çok şey bilmediğimizin farkında olarak…

Jüpiter Akrep burcunda. Genişleme gezegeni bilinmeyenin içinde. Dayanıklı ve güçlü. Pluto da aynı burçta güçlü değişimini tamamlıyor. “Kendi kendinin efendisi olmak ve Özgürlük” 1995 yılının sonunda bu etkiyi açıkça görebileceğiz. Jüpiter’in henüz Akrep burcunun başlarında karşılaştığı bu etki bize değişimin ne denli keskin olduğunu gösteriyor. Jüpiter şu an korkunç bir değişim geçirmek zorunda kaldı. Bu ölümcül Akrep etkisi peşinden koştuğu bilginin en büyük hediyesidir;ona insanlığa !

'Bu insanlığın büyük değişiminin habercisidir. Yeni bir yaşam hedefidir'…!
Burada biraz düşünüp bilgilerimizi hatırlayalım. Bu olayda bütün gezegenler uyumlu açılar yapıyor. Sistemimizin kendini korumasının mükemmelliğine tanık oluyoruz.

İşleyişin ne kadar verimli olduğunu görüyoruz. Tüm bunların ışığı altında biraz daha cesaret toplayıp ilerliyoruz yorumlarımızda… Daha önce ender oluşmuş bir olayda geçmişe yönelmenin pek elverişli olmayacağını düşünerek şu andan geleceğe doğru uzanmayı daha doğru buluyorum.

1987 yılının Mart ayında Zodyak'ta yeni turuna başlayan Jüpiter 1994 de evrensel burçlara girmiş; Akrep’in henüz 5 de iken Akrep’in yenilenme etkisiyle Pluto’nun hızlandırıcı ve keskin dönüştürücü etkisiyle yeni bulunan Shoemaker Kuyruklu Yıldızı ile çarpışmıştır.


Bu çarpışmanın Jüpiter üzerinde etkin bir dönüşüm değişim yaratacağı ortadadır. Bunun bize yansıyan etkisi ise ‘Yeni Dünya Düzeni’nin önümüzdeki yıllarda gerçekleşebileceğini ortaya koymasıdır. Bu kadar şiddetli bir çarpışma dünyada yepyeni anlayışların işlerlik kazanmasına neden olabilir. Ayrıca Akrep’teki bu etkinin tıkanma noktasına gelen ilişkilerde de genişletici bir etki yaratacağı kanısındayım. Bu zamana kadar uygulanan kuralların yakın bir gelecekte revizyona uğrayacağını belirtmek isterim. 1996 yılının diğer etkilerle birleşmesi sonucu keskin olaylara gebe olduğunu söyleyebiliriz.

Öte yandan bu etkinin olumsuz yıkıcı özelliğine rağmen diğer burçlarla uyum içindeki Jüpiter'in sağlam yapısı bize geleceğin en azından korkutucu olmadığı konusunda bir şans vermesine yol açıyor. Adalet anlayışı içinde aynı şeyleri söylemek sanırım hata olmayacaktır. Köklü bir adalet değişimi gerekecek; doğa kuralları ve insan düzeni ile ters düşmeyecek bir sistem arayışı başlayacak. Gerçek özgürlük toplum hayatında geçerliliğini kazanacak. Bu zamana kadar eldeki bilgiler tekrar incelenecek ve kesin bir bilimsel devrim yaşanacak…”

Alıntıdır.