Tüm rakamlarin ezoterik anlamlari

-1-

Eger matematik rakamlarin birbirleriyle olan iliskisini arastirma bilimiyse 1 rakami da matematik biliminin baslangicidir diyebiliriz. Bu açisindan bakarsak 1 her rakamin temelidir. Yani biz hangi rakamdan söz edersek edelim içinde daima kendisi kadar 1 vardir. Her rakami bölüp parçalayabilir ve degisik asal sayilar elde edebilirsiniz. Oysa 1 asla baska bir asal sayiya bölünmez ancak kendi içinde parçalanabilir ama her asal sayiya eklenebilir. Bu nedenle 1 rakami ayni zamanda yeni bir yasamin baslangici için ön kosul olan “tohum” ile esdeger tutulur.

Bu rakam orijinal (ilk kopya) olanin kaynagini var olan her seyin temel ilkesini temsil eder. Var olan her sey ondan olmustur ve yine ona dönecektir. Bu açidan bakildiginda 1 rakami Tanrisal Enerjiyi temsil eder.

-2-

Matematikteki + isareti ile temsil edilen 2 rakami var olan her seyin iki yönünü temsil eder. Yukaridan asagiya dogru inan dikey çizgi etken olan eril enerjiyi tam ortadan ve yatay olarak geçen çizgi ise onu destekleyen ya da nötralize ederek hareket enerjisine dönüsmesini saglayan disi enerjiyi anlatmak için kullanilir.

Bir baska deyisle dikey çizgi aktif enerjiyi yatay çizgi ise pasif enerjiyi anlatir. Bu haliyle 2 rakamini temsil eden + isareti yeryüzünde var olan düalitenin (ikililik) temsilcisi olarak kullanilir.

-3-

3 rakami ilk geometrik sekil olan üçgenle özdeslestirilir. Üçgenler “fikir” ile bagdastirilirlar. Bir üçgene baktiginizda bir noktadan baska bir noktaya uzanan ve üçüncü hat olmamasi durumunda çakisabilen ama asla birlesemeyen iki hattin varligini görürsünüz.

3 rakami birbirleriyle karsilastiklarinda nötralizasyona ugrayip form degistiren iki enerjiyi sembolize eder. Etken olan yaraticilik enerjisi edilgen olan dogurganlikla karsilasir ve ortaya yeni fikirlerin çikmasina neden olur. Burada üçgenin konumu önem kazanmaktadir. Tepesi yukari bakan üçgen maddenin eterik olana dönüsmesini anlatir. Tepesi asagida olan üçgen ise eterik olanin maddeye dönüsmesini gösterir.

Eskenar bir üçgen enerjinin rahatça ve yararli bir biçimde akabildigini gösterir. Bu üçgende belirgin bir esitlik vardir ve bu eril olan ile disi olan arasinda uyum oldugunu ve her ikisinden de esit oranda yararlanildigini anlatir.

-4-

4 rakami kare eskenar dörtgen veya dikdörtgenle özdeslestirilir. Her durumda iki disi ve iki eril enerjinin birlesimini temsil eder. Bu biçimiyle pozitifle karsilasan negatifin birlesmesinden olusmus maddeyi ve onun aldigi sekli temsil eder.

-5-

5 rakami pentagramla (yildiz) iliskilendirilir. Pek çok bilgide bes köseli yildiz insanin temsilcisidir. Basi yukaridadir. Kollari iki yana açilmistir. Bacaklari da asagi dogru ve yine iki yana açik durumdadir.

5 rakami ates su hava ve topraktan olusan 4 elemente hükmedebilen bilinci sembolize eder.

Tepesi yukari bakan yildiz ruhsal olanin maddeden daha önemli oldugu bir bilinci temsil ederken tepesi asagiya bakan yildiz maddenin ruhun karsisinda daha üstün görüldügü bir bakis açisini anlatir.

Bir baska deyisle tepesi yukari bakan yildiz sahip oldugu güçlü ruh yapisi araciligiyla tutkularina karsi koyabilen bir varligi anlatir. Tepesi asagi bakan yildiz ise ruhunun maddi tutkular karsisinda –çogunlukla- yenilmekte olan bir varligin temsilcisidir.

-6-

6 rakami iç içe geçmis iki eskenar üçgenden olusan bir yildizla bagdastirilir. En sik kullanilma biçimi “Süleyman’in Mührü” dür. Birinci üçgen gökten yere yagan enerjileri temsil ederken digeri yeryüzünden gökyüzüne dogru yükselen enerjileri anlatir. Bir baska deyisle ruhun maddeye olan üstünlügü ile maddenin ruha olan üstünlügü bir aradadir.

Bu durumuyla alti köseli yildiz çesitli düsünce farkliliklari yasam biçimleri ve zitliklar arasinda bulunan denge noktalarini temsil eder.

Maddi dünyada ise kadin ile erkegin birlesmesi ile iliskilendirilir.

-7-

7 rakami üçgen ile dörtgenin birlesik hali ile yani piramitle temsil edilir. Bu durumda fikir araciligiyla elde edilen madde ve seklini sembolize eder.

Bir baska deyisle ruh ile maddenin bulustugu ortak nokta –mükemmellik- 7 rakami ile temsil edilir. Eski Misir Uygarligi’nda piramitlere verilen önem 7 rakamina “en mükemmel biçim” unvanini kazandirmistir. 7 yi temsil eden piramitlerde kutsal sekiller olarak kabul görmüstür.

-8-

8 rakami üst üste ya da yan yana dizilmis iki dörtgen ile temsil edilir. Dörtgenlerden birincisi maddeyi digeri ise onun biçimini temsil eder.

-9-

9 rakami üç ayri üçgenle ya da bir alti köseli yildiz ve yaninda bir üçgenle iliskilendirilir. Burada anlatilmak istenen fikirlerin ister olumlu ister olumsuz olsun mükemmel olan yaratici düsünceden kaynaklandigi gerçegidir.

Alıntıdır.