Astrojinin Bilimsel İspatı'' nın yankıları...Yıldızların Hareketleri bizi Etkileyebilir Planetler sizin geleceğinizi kontrol edebilir Tanınmış bir astronom bilimin geleneksel tutuculuğunu astrolojinin bir temeli olabileceğini söyleyerek kırdı. Astrolojinin çok uzun bir süre falcılıktan biraz daha ileri olduğu düşünülmüş ve bu konuya bilim adamları uzak durmuşlardır. Hatta Kraliyet Astronomi Derneği tarafından sahte bir bilim olduğu ileri sürülerek hücuma uğramıştır.
Ancak bu derneğin üyelerinden Dr. Percy Seymour bu tartışmayı yazdığı provokatif kitapla yeniden başlatmıştır. Çünkü kitabında güneş yıldızlar ve gezegenlerin henüz doğmamış bebeklerin beyinlerini etkilediğini ve de bunların ölçülebildiğini iddia etmiştir.

Seymour Plymouth Üniversitesinde astronomi ve astrofizik dersleri vermiştir ve de Greenwich'teki Kraliyet Gözlemevinde araştırmacı olarak çalışmıştır.

Kendisi özellikle burçlar ve horoskoplar için kesinlikle vakti olmadığını vurgulamış ancak insan beyninin gelişmesinin dünyanın manyetik alanından etkilenebileceğini belirtmiştir.


‘’Astrolojinin Bilimsel İspatı’’(The Scientific Proof of Astrology) isimli eserinde dünyanın manyetik alanının Güneş ve Ay’a ait manyetik alanların arasındaki iletişimden etkilendiğini belirtmiştir.

Ayrıca beyin gelişmesinde Jüpiter Mars ve Venüs gibi diğer planetlerin de rolü vardır çünkü onların manyetik alanları güneşin manyetizmasını etkilemektedir.
Seymour şöyle demiştir :
‘’Bu da gösterir ki tüm güneş sistemi dünyanın manyetik alanı üzerinde bir senfoni çalmaktadır. Hepimiz de genetik olarak bu senfoniden değişik melodiler almak için akort edilmişizdir.’’


Bu iddialar diğer astronomları çok kızdıracaktır çünkü onlar tepeden baktıkları astrolojinin popülaritesinin artışını ve tanınmış astrologların gelirinin en önemli araştırmacınınkinden daha fazla olduğuna şahit olmuşlar ve bunun üzüntüsünü yaşamışlardır.

Şimdiye kadar onların hiç değilse astrolojiye ve insanların yaşamlarının kişiliklerinin gezegenler tarafından etkilendiği konusuna bilimsel destek vermemek gibi bir lüksleri vardı.
Astroloji karşıtı kişilerin arasında en tanınmışları Kraliyet astronumu Sir Martin Rees ve Stephen Hawking'dir. Rees astrolojiyi ‘’absurd (tuhaf ve mantıksız)’’ olarak tanımlamış ve şöyle demiştir : ‘’Bizim dünyaya bilimsel bakışımızda astrolojiye yer yoktur ve buna ilaveten astrolojinin gelecekle ilgili verdiği bilgiler hiçbir eleştiriye karşı koyacak güçte değildir’’


İleri gelen Amerikalı astronomlarından Seth Shostak ise Seymour’un teorisini ‘’anlamsız’’ olarak tanımlamıştır. Seth Shostak Jupiter ve diğer büyük gezegenlerin manyetik ve çekim alanlarının dünyanınkine göre çok çok daha büyük olmasına rağmen aradaki mesafeden ötürü etkilerinin azaldığını söylemiştir ve şu yorumu yapmıştır ‘’Jüpiter’in manyetik alanı dünyanınkinden trilyon kere daha zayıftır. Siz evinizdeki ışıklarda veya çamaşır makinanızda çok daha güçlü bir manyetik ulabilirsiniz’’

Shostak California'da bulunan Seti Enstitüsünde çalışmaktadır.


Bu enstitü uzaydaki yaşamı araştırmak için güçlü bir radyo teleskop yapmaktadır. Shostak ’’2025 yılına kadar milyonlarca yıldız araştırmış olacağız ve bu araştırmalardan sonra inanıyorum ki akıllı uzaylılar bulacağız’’ demiştir.

Cambridge Üniversitesi profesörlerinden Hawking ise ‘’eski bilim adamlarının dünyanın evrenin merkezi olmadığını anlamalarından sonra astrolojinin şansı kalmamıştır çünkü astrolojinin temelinde dünyanın merkez olduğu fikri vardır.’’demektedir

Ancak Seymour’un teorilerine dikkâte değer bir destek hiç beklenmedik bir kaynaktan gelmiştir. Profesör Richard Dawkins Oxford Üniversitesinde halkın bilimi anlamasından sorumludur ve geçmişte astrologların ticaret kanununa aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle yargılanmalarını önermiştir. Ancak şimdi kitabı her ne kadar okumamış olsa da Seymour’un iddialarının çok ilginç olduğunu söylemektedir.

Astrologlar ise Seymour’un iddialarından çok mutlu olmuşlardır. Astrolog Russel Grant şöyle demiştir ‘’ Şayet Ay gel -git hadisesi ile ilişkili ise ve insan vücudunun %70'i su ise o zaman neden ay bizi de etkilemesin? Bizim iyi veya kötü ruh halimiz neden ayın o andaki konumu ile ilişkili olmasın?’’

Yıllarca önce Avrupa Yeniden yapılanma ve Kalkınma Bankası’nın 5 milyar İngiliz Sterlini tutarındaki yatırım portföyünü yönetmek için astrolojiyi kullandığı ortaya çıkmıştır. Bankadaki bilgisayarları tutulumlar veya planet kavuşumları gibi önemli tarihlere göre programlamışlardır.

Sunday Times’ın bu yıl yaptığı İngiltere’nin en zengin 1000 kişisi sıralamasında 110 kişinin İkizler burcunda doğduğu ama ancak 73 kişinin balık burcundan olduğu anlaşılmıştır.

Güçlü kişiler arasında karar vermek için astrolojiye müraccat edenler vardır. Bunlardan Ronald ve Nancy Reagan astrologları Joan Quigley’in Başkanın günlük programını dikte etmesine Air Force One’in hareket edeceği saatleri belirlemesine izin vermişlerdir. Reagan’ın bürosundaki kişilerin elinde sürekli olarak değişik renklerle işaretlenmiş bir takvim bulunurdu. Burada ‘’yeşil’’ renk güzel günleri işaretlemek için kullanılmış ve ‘’kırmızı renkler de kötü günleri belirtmek için kullanılmıştı. Hatta Margaret Thatcher bile şöyle demiştir: ‘’Ben Terazi burcunda doğdum bu da oldukça dengeli birisi olduğumu gösterir.’’


İngiltere’nin en zengin 1000 kişisinin burçlarına göre dağılımı:

Boğa 104
Koç 95
Oğlak 92
Kova 91
Başak 88
Terazi 87
Arslan 84
Yay 84
Yengeç 80
Akrep 79
Balık 73


Kaynak:
Sunday Times’ın 2004 en zenginler listesi

Alıntıdır.