Çin Astrolojisi Nedir?

Latin astrolojisi gibi Çin astrolojisi de insanı 12 değişik burç ve sembollerle tanımlar ve kişinin burcunu bulmak için doğum tarihini kullanır. Ancak Çin astrolojisi bir hayvanlar halkasıdır ve yıldızlarla pek ilgisi yoktur. Çin astrolojisi olay ve kişilik tahminleri yapmak için felsefeye takvime kozmosa ve doğanın ritimlerine başvurur. Latin astrolojisi ise gökyüzündeki cisimlerin pozisyonlarına ve hareketlerine bakar.

Çin astrolojisinde burçlar Latin astrolojisindeki gibi aylık değil yıllıktır. Her Çin burcuna karşılık bir hayvan ismi vardır. Hangi burçta olduğunuzu bulmak için doğum yılınızı bilmeniz yeterlidir. Çin astrolojisindeki hayvan sembolleri ise sırasıyla Fare Manda Kaplan Kedi Ejderha Yılan At Keçi Maymun Horoz Köpek ve Domuz'dur.

Bu hayvanlar daima aynı sıradadır. Filozoflar 12 yılın her biri için yin ve yang arasındaki kuvvet dengesini düşünerek o senenin tarzına ve tonuna uygun hayvanı seçmişlerdir.

Kayıtlı Çin tarihinin başlangıcı olan MÖ 2637 yılından beri bu hayvanların sıralaması hiç değişmeden her 12 yılda bir tekrarlanmıştır. Daima fare ile başlar ve domuzla biter. Vietnamlı bir astrolog olan Ngoc Rao'nun anlattıklarına göre Çin astrolojisi bir şekilde doğuda MÖ 4000 yılından beri kullanılmaktadır. Özellikle MÖ 2953 ve 2838 tarihleri arasında İmparator Fu Hsi döneminde ve daha sonra MÖ 800'lerde Shen Nung döneminde Çin astrolojisi çok popüler olmuştur. Çin astrolojisi kişinin gelişmesi için gerçek akılcı ve kullanılabilir bir vasıtadır.

Alıntıdır.