M-teorisine göre evren iki boyutlu bran'larla kaplı. Bu branlar için üçüncü boyut branların frizbi plakları gibi içinde oradan oraya uçtukları ve hiç bir birilerine çarpmayacakları büyüklükte bir "hiper uzay". "Üç boyutlu kütlecikler" hiç fark edilmeden dört boyutlu bir uzaya "dört boyutlu kütlecikler" beş boyutlu bir uzaya vb.. giriyorlar. Hawking bu noktada kendi kendine şu soruyu sormuş: "Üstünde yaşadığımız Dünya nasıl yorumlanmalı?" Yanıtını ise şöyle vermiş: "Bizim gözlemleyebildiğimiz evren belki de "hiper uzay"da süzülen üç boyutlu bir bran'dan öte birşey değil. Ve evrenimiz bu uzayın içinde yalnız değil. Çünkü sürekli yeni evrenler yeni branlar doğuyor. Fizikçiler bu olaylara "kuvantum fluktuasyonu" adı veriyorlar. Hawking böyle bir kuvant oluşumunu kaynayan sudaki hava kabarcığı oluşuna benzetiyor. Bu kabarcıklardan bazıları patlıyor bazıları da içinde bulunduğumuz evren gibi esneyerek genişliyor.

Peki bütün o boyutları neden algılayamıyoruz? Hawking nedenini şöyle açıklıyor: Büyük Patlama'nın ardından zaman boyutu ile üç tane uzaysal (uzunluk genişlik yükseklik) boyut açılarak kozmik büyüklüğe dönüştü. Kalan yedi boyut konumlarını değiştirmeden yani sicim kadar bir alanı kaplayacak büyüklükte bir gonca gibi sarılı olarak kaldılar. Bilim adamına göre böyle yedi boyutlu bir yumak evrenin her noktasında mevcut.

Stephen Hawking sicimlerle ilgili çok sayıda hesaplama yaptıktan sonra şu sonuca ulaştı: Evreni üç veya dört boyutlu kabul ettiğimiz sürece geliştirilen "Kütle Çekiminin Kuvantum Teorisi" bizi tek bir evren formülüne götürmüyor. Dolayısıyla çözümü çok boyutlu alanlarda aradı. Bu nedenle de sicimde takılıp kalmadı ve hesaplar yaparak sicimlerden çok boyutlu kuvantlar elde etti. Bunlara "membran" adı veriliyor ve kısaltılmış şekli olan "bran" kullanılıyor. Bu bran'lar birden fazla boyutta varlık gösteriyorlar. Hesaplamalarına devam ederek bir sınıra ulaştı: Evrende on bir boyut vardı.

Hawking daha da ileri giderek paralel başka bir evrene geçmeyi hayal ediyor.Zaten insan beyni bunu başarabiliyor

Alıntıdır.