Fiziki ve astral bedenler oluşumlanndaki maddeler açısından birbirlerinden çok farklı olup fiziki beden fiziki plana astral beden de astral aleme aittirler. Şuur kütlesi fiziki bedende toplandığı zaman sadece fiziki alemi fark edebilmekte astral alemi algılayamamaktadır. Şuur kütlesi astral bedende toplandığı zaman ise sadece astral alemi farkedebilmekte fiziki alemi algılayamamaktadır. Öyle görünmetedir ki belirli şartların oluştuğu özel durumlarda bu iki halin arasında iki planın da kısmen algılanabildikleri diğer haller de mevcuttur.

Bu hallerin yaşanmasına en önemli etken hepimizde bulunan fakat hepimizde su üstüne çıkmayan Durugörü Telepati Astral Seyahat Psikometri ve benzeri Duyular Dışı Algılamaları’mızdır.

İşte Astral Seyahat da özellikle ruhsal dünyanın gizemli kapılarını aralamada önemli işlevlerde bulunmuştur. Örneğin ruh ve beden ilişkisinin nasıl gerçekleştiğine dair önemli ipuçlarının yakalanmasına sebebiyet vermiştir.

Kendiliğinden ya da belirli metodlarla astral seyahati gerçekleştirmiş olanlar astral bedenin fiziki bedene bir kordon ile bağlı olduğunu farketmişlerdir.. Bu olağanüstü tecrübeyle karşılaşanlar kordonu genellikle şu şekilde tarif etmişlerdir:

“Elastiki bir ip elastiki bir kablo bir ışık sütunu gümüş renginde bir ışık duman gibi kordon esrarengiz bir tesir akımı vs..”

Genellikle bu kordona Parapsikoloji’de “gümüş kordon” denir. Astral Seyehat sırasında ne kadar uzaklara gidilirse gidilsin bu kordonun kopması mümkün değildir. Bu kordon geniş bir frekans aralığında korkunç bir hızla dönen ve titreşen moleküller kütlesidir.

Fiziki bedenden dublenin ayrışması esnasında; bu ayrışmanın niteliğine bağlı olmak üzere şuurumuz ya bu duble vasıtasıyla sadece fiziki sahalara nakledilir ya da şuurumuz yavaş yavaş astral sahalara doğru kaymaya başlar.

Alıntıdır.