Astral bedeni karşılayan yogik terim linga shariradır.Bunun projeksiyonuyani anında yolculuk sanatı prapti adını alır.BDD(Beden Dışı Deneyim) meydana getirme tekniklerindeb biri de nefes yoluyladır.Bedenden ayrılmak için en az iki özgün nefes egzersizi mevcutturancak öğrenci daha ileri seviyelere mahsus bu pratiklere geçmeden önce doğru nefesin temellerinde kendini yetiştirmelidir.
Batı ülkelerinin çoğu doğru nefes almamaktadır.Doğru nefes göğüsten değildiyaframdan kaynaklanır.Daha öte pratiklere geçmeden önce öğrencinin bu nefes metodunu iyice öğrenmesi zorunludur.Aşağıdaki sıralama doğru nefesin nasıl olması gerektiğini göstermektedir.


1-Ayakta ya da oturarak sırtınızın dik olduğu bir pozisyon alın.Elleriniz yanlardabel kemiğinizin dikeyliğine özen göstererek sırtüstü de yatabilirsiniz.(Buna Yoga'da ''Ceset Duruşu'' denir.) Bazı öğrenciler ise yarı lotus ya da tam lotusu (bağdaş ve ayaklar kucakta) tercih ederler.


2-Burun deliklerinizden yavaşça ve ara vermeden nefes alın.Bu sırada nefes karın bölgenizi şişirsin.Nefesi göğüsten almayın.


3-Diyaframdan nefes alırkenyavaşça göğsünüzün alt bölümünü şişirmeye başlayın;bu sırada alt kaburgalarınızı öne doğru ittiriyor olacaksınız.


4-
İçinizi nefesle doldurmaya devam edin ve üst göğsünüzü şişirmeye başlayın;bu sırada üst kaburgalarınız da öne doğru itiliyor olacaksınız..


5-Nefesinizi birkaç saniye tutun.


6-Ciğerleriniz iyice boşalana dek yavaş yavaş soluk verin.Nefesinizi ya sadece burun deliklerinizden ya da burun delikleriniz ve ağzınızla birlikte verin.


Bu egzersizin mistik hiçbir bölümü yoktur.Yoga kökenli olmakla beraber bu soluk alma biçimi bugün nefesi denetlemeye yönelik olarak enstürman calan müzisyenlereses sanatkarlarına ve atletlere öğretilmektedir.


Bu temel tekniği öğrendikten sonraaz sayıdaki diğer temel egzersizlerde mükemmellik sağlayana kadar devam edin.Bunlardan birisitüm bedeni canlandırmak için kullanılan ''yükselerek nefestir.''


1-Topuklarınızı birleştirerek ayakta dik durun.


2-Düzgün bir tempoda nefes alın.Aynı andaciğerleriniz havayla dolarken parmak uçlarınızın üzerinde yükselin.


3-Nefesinizi ve bacaklarınızın pozisyonunu birkaç saniye müddetle tutun.


4-
Nefes alma temponuza eşit bir oranda burun deliklerinizden yavaşça nefes verin.Buna uygun olarakyavaşça parmak uçlarınız üzerinde alçalın.


5-Nefes alır ve verirkenaynı zamanda kollarınızı da indirip kaldırabilirsiniz.


''Uzamış'' nefes de sizi pranamayanın daha içrek sırlarına hazırlayacak olan temel ve basit bir yoga egzersizidir.Bu egzersizlerin pratik yönleri olduğu kadarpranayı tüm vücuda dağıtmak gibi süptil işlevleri de vardır.


1-Sırtınız dik olarakayakta durun veya oturun.


2-Yavaş ve muntazam bir solukla havayı içinize çekin.


3-Rahatsızlık duymamak şartıyla nefesi mümkün olabildiğinizce çok tutun.


4-Kısa ve sert soluklarla bedeninizdeki tüm havayı dışarı çıkartın.

Alıntıdır.