KAYIP GİDEN YILDIZ ARDINDA BIRAKTIĞI KARANLIĞI BİLEMEZ


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Allah yolunda öldürülenlere «ölüler» demeyin. Bilakis onlar diridirler lâkin siz anlayamazsınız(Bakara-154).
Bir evin biricik oğluydu askerlik çağına geldiğinde. Bir heyecan kasırgası sarmıştı onun yüreğini. Uykusuz geceler bekliyordu annesiyle babasını. Terör almış başını gitmişti. Şehadet mertebesine ulaşan Mehmetçikler vatan toprağının her bir köşesinde Allah’ın huzuruna çıkarılmak için defnedilmeyi bekliyordu. Ajanslarda cenaze törenleri alışılmış görüntüler haline gelmişti. Her gün bir ailenin ocağına ateş düşüyordu. Ateş düştüğü yeri yakar diye düşünmeyin sakın. Koca bir milletin yüreği dağlanıyordu kahpe terör kurşunlarıyla. Eline ay yıldızlı bayrağını alan meydanlara çıkıyordu. Tam da bu dönemde askerlik yapmanın ne kadar da zor bir görev olduğunu düşünüyordu Veli. Bir nöbet akşamında yaşadıklarını anlatmıştı bana. Yazılmasını istememişti ama anlattıkları öylesine etkilemişti ki beni yazamadan edemedim işte. Acemi birliğini İzmir’de tamamlamıştı Veli. Bir öğleden sonra bir telefon geldiği bildirilmişti ona. ”Oğlum merak etme kurada elimizden geleni yapacağız ve İstanbul’a getireceğiz seni” öylesine içten öylesine sevecendi ki telefonun öbür ucundaki ses. Veli her şeye rağmen ”olmaz olamaz” demişti. ”Benim kaderimde ne yazılıysa onu yaşamak istiyorum ben” diye bitirmişti sözlerini. Sonrada ailesine duyduğu özlemle telefonu kapatmıştı sessizce. Kurası çekilmişti Veli’nin ve Diyarbakır’a çıkmıştı yolculuk. On beş kişilik bir ekip olmuşlardı ve yaklaşık bir ay boyunca dağları tepeleri mağaraları dolaşacaklardı hep birlikte. Ne bulurlarsa onu yiyip ne bulurlarsa onu içeceklerdi. Sonrada yıkanmak için karakola ineceklerdi ayda bir iki günlüğüne. On beş kişi gidip beş altı kişi döndükleri de olacaktı arada sırada. Bir akşam karakolun önünde tutmuş oldukları nöbeti bitirip arkadaşlarına devretmişlerdi. Kardeşi kadar sevdiği arkadaşını uyku tutmamıştı ve Veli’ye ”gel bir çay içelim de ondan sonra yatalım” demişti. Veli de arkadaşını kıramayıp ”peki” demişti.

Ellerinde bir bardak çayla karakolun bahçesine çıkmışlardı. Oldukları yere çömelip bardağın içindeki çayı yudumlamışlardı yavaş yavaş. İçtikleri sigaranın dumanını üflerlerken gökyüzüne o sigaranın ateşi gibi yanıyordu yürekleri. Her ikisi de ailelerine kavuşacakları günü hayal ediyorlardı ve sonrasında yaşayacakları hayatı. Derken kurşun sesleriyle bozulmuştu gecenin sessizliği ve göz gözü görmez olmuştu. Adeta kıyametin kendisi kopuyordu sanki. Veli kendine gelebildiğinde arkadaşının boylu boyunca uzanmış olduğunu görmüştü. Bir kurşun delip geçmişti boğazını. Nefes alamadığını fark etmişti arkadaşının. Elinden gelen her şeyi yapmıştı arkadaşını kurtarabilmek için. Ama arkadaşı uzaklaşıp gitmişti artık.

Cenazesine dahi katılamamıştı arkadaşının. Gece gündüz arkadaşını düşünür olmuştu. Sayılı günler çabuk geçiyordu sağlıklı olan için. Askerliğinin son günü bütün anılarıyla birlikte kendisini İstanbul’a götürecek uçağa binmişti. Gözlerini her kapadığında bütün yaşadıkları geliyordu gözlerinin önüne. Uyku denilen şeyi özlemişti bedeni. Ve uçak inmişti İstanbul’a ve annesiyle babası onu beklemişlerdi Allah’a şükrederek. Annesi doyasıya sarılmıştı biricik oğluna. Kana kana çekmişti kokusunu ciğerlerine. En sevdiği yemekleri yapmıştı biricik oğlu gelecek diye. Babasının elini öpüp alnına götürmüştü Veli.

Odasını özlemişti. Artık kendi odasında uyumanın keyfini yaşamak istiyordu. Temiz çarşafların içinde huzur denilen şey onu bekliyordu sadece. Bir an önce o huzura kavuşmanın telaşı içindeydi. Yeni bir hayat onu bekliyordu üstelik. Hiç de kolay olmayacaktı onun için sivil bir hayata alışmak. Okumuş olduğu bir kitabın içindeki bir cümle onu çok etkilemişti. ”Kayıp giden yıldız ardında bıraktığı karanlığı bilemez” yazıyordu. Defalarca okumuştu bu cümleyi çünkü arkadaşı da onun kayıp giden yıldızı olmuştu.

Eve geldiklerinde annesiyle babasını üzmemek için biraz oturdu ve onlara yaşadıklarının bir kısmını anlatarak onların gönlünü almış oldu. O kadar çok yorulmuştu ki annesi yatıp uyumasını tavsiye etmişti ona. Odasına çekilmişti artık. Geçmişin muhasebesini yapabilmek için en uygun yer insanın kendi yatağında kendi vicdanıyla baş başa kalmasıyla olacağını düşünüyordu Veli.

Pencerenin perdesini hafiften aralamıştı ve sokak lambasının ışığı odasının içini aydınlatıyordu tam olmasa da. Karanlıktan sıkılmıştı artık. Karanlık ona ölümü hatırlatıyordu çünkü. Kaç saat uyuduğunun farkına bile varamadan hıçkırıklarla uyandırılmıştı annesi tarafından.

Kötü bir rüya idi görmüş olduğu. Annesine anlatamamıştı bile. Sessizce sabah olmasını beklemişti bir de yanaklarına süzülen gözyaşlarını silmişti annesine fark ettirmeden.

Birbirini takip eden geceler hep aynı rüya ile uyanmasına neden oluyordu. Ne yapacağını şaşırmıştı Veli. Bütün psikolojisi bozulmuştu. Bir gece babasına anlatmak zorunda kalmıştı görmüş olduğu rüyayı.

”Önce bir ses duyuluyordu uzaktan ‘Veli bana yardım et’ diye. Defalarca yankılanıyordu bu haykırış. Sonra karanlığın içinde bir suret beliriyordu. Kanlı elbiseleriyle ayakta durmaya çalışan bir asker ellerini uzatmış Veli’ye sesleniyordu. Yakınlaştıkça bu askerin Mehmet olduğunu anlıyordu Veli. ‘Bana yardım et’ diyen Mehmet’in ta kendisiydi. Oysa onu kurtarabilmek için her şeyini yapmıştı Veli. Daha ne yapabilirdi ki?”

Görmüş olduğu rüyayı bütün ayrıntılarıyla babasına anlatmıştı Veli. Babası ”kalk gidiyoruz Veli” demişti.
”Nereye” diye sormuştu Veli.

”Sabah namazını camide kılacağız ve caminin imamına danışacağız oğlum ne yapabiliriz diye”

Abdest alıp camiye gelmişlerdi. Sabah namazını kılmışlardı ve bütün olanları caminin imamına anlatmışlardı.

”Gidin ailesini bulun bu şehidin belki bir ihtiyaçları vardır”

diye bir şeyler söylemişti caminin imamı. Nasıl da akıllarına gelmemişti böyle bir şey. Gökyüzü aydınlanmıştı ve Veli’yle babası yola çıkmışlardı. Şehidin ailesinin evine gelmişlerdi sonunda. Hava soğuktu üşümüşlerdi. Kapıyı çaldıklarında ”inşallah evdedirler” diye dualar ediyordu Veli içinden. Kapı açılmıştı. Uykusuz gözleriyle bir kadın açmıştı kapıyı. Gözleri kırmızı kırmızı parlıyordu.

Yanakları içine çökmüştü ve üşümemek için kat kat giyecekler vardı üzerinde. İçeriye buyur etmişti kadın Veli ile babasını. Veli elini öpmüştü şehidin annesiyle babasının.

Bir ihtiyaçları olup olmadığını sormuştu babası. ”Bir ihtiyacımız yok” demişti çatallaşmış sesiyle arkadaşının babası. Oysa hiç inandırıcı gelmemişti. Çünkü odanın içindeki soba boş bir şekilde duruyordu öylesine.

Evin içi soğuktu üstelik karanlıktı da. Elektrikler de kesilmişti ve suları da akmıyordu çeşmelerinden. Gerçek başkaydı aslında. Vatan uğruna şehit düşen Mehmetçiğin ailesi ödeyemediği elektrik ve su faturaları yüzünden hem ışıksız hem de susuz bir şekilde devam ediyorlardı
yaşamlarına. Veli’nin babası bütün faturaları ödemişti ve yakacak odun kömürde alıp bir miktarda para bırakmıştı şehidin ailesine. Borç olarak kabul edin demişti başka türlü kabul ettirememişti çünkü.


Akşam olduğunda vicdanını kaplayan ve evin içine yayılan bir huzur ile uzanmıştı yatağına Veli. Aynı rüyayı görebilme korkusu uykuya dalmasını zorlaştırıyordu.

Huzur içinde gözlerini kapayıp da uyuyan bir insan kadar mutlusu yoktur bu dünyada diye düşünüyordu. Dalıp gitmişti Veli. arkadaşı yine gelmişti rüyasına. Bu sefer mutluydu yüzü gülüyordu ve Veli’ye sarılarak ”teşekkürler Veli” diye gözyaşları içinde sarılıyordu.

Veli asgari ücretle çalışan sözleşmeli bir personeldi bir kamu hastanesinde. Maaşının bir kısmını ayırıyordu arkadaşının ailesine. Az veren candan veriyordu ya önemli olan da buydu Veli için.


Ercüment TOMBALAK
08/12/2014