Askekerim Memedim..


Ben yatağımda uyurken sen bizi mi korudun Memedim. Bizim için mi yandı senin ananın yüreği. Şimdi napıyordur anan baban yanıyordur yürekleri alev alev.


Baban camın önüne oturup çocukluğundan başlayıp gençliğine kadar yaptıklarını düşünüyordur ya anan kına sürdüğü ellerini bir daha göremeyeceği evladını düşünüp ağlıyordur. Yoklukla büyüttüğü zamanlar için mürüvetini göremediği için torunlarını sevmediği için parçalıyordur kendini..

Ya sen Memedim neler hayal ettin seni evlendirecektik sevecektin. Al bayraklı düğünün olacaktı. Damatlığını giyip boy gösterecektin. Oysa yarım kaldı hepsi. Askerden gelince evleniriz dedin mi sevdiğin yaslı kıza.. Şimdi o napıyordur peki? Çeyizine kan düşen kız napıyordur?

Dün sizin evin orada olanları anlatıyım...

Kapınızın önüne önce bir ambulans geldi sonra bir asker dolusu askeri araba yavaşça vurdular kapınıza.. Çocukluğunun geçtiği duvarlardan tutunarak çıktı çilekeş annen görünce askerleri dayanamadı askerim diye düşüverdi yere..

O an yandı evinizin içi. Mahşer yeri gibi oldu. Biran kalabalık her yer eş dost konu komşu ağlamaklı...

Emekli babacığına kim haber verecekti peki. Aile büyüğünden biri gitti babanın yanına bir askerle. Asker babanın elini öptü başımızın sağolsun diye babacağın kısık ağlamaklı sesiyle vatan sağolsun dedi. Bükülmüş beli birkez daha bükülmüştü.

Ben mi kimim. Bu bu vatanda yaşayan sade bir vatandaşım. Haberinizi duyduğumda ağladım. Saatlerce düşündüm ananın yerine koydum yerime oğlum şehit olsa napardım diye.

Bu hayatta oğlumdan başka hiç kimsem yok ama vatan sağolması için bayrak inmemesi için ben bile hazırım bu vatan için.

Sen şerefsiz kaç ocağı ateş düşürdün sana edebilcek en büyük küfürleri bile etsem azdır. Birgün hepinizin kökü kurayacak. Sakın sevinme sende hayvan gibi öleceksin. Cesedini hayvanlar bile yemeyecek. Allah'ım bu vatanı bu memleketi ayakta tuttuğu sürece sen bir ölüsün.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Alıntıdır.