Cemil Meriç'ten Lamia Hanım'a...

Ben Ezeli Bir Mağlubum

"Mektuplarını üzülerek okudum. Sen ki son liman son ümit son dost ilk ve son sevgilisin. Sen ki yıldızım sen ki annem sen ki çocuğumsun. Acılarımla hırçınlaştığına üzüldüm. Istıraplarım çok mu çirkin çok mu çocukça? Onları senden mi gizleyeceğim? Sahneye maskeyle çıkmak! Ben aktör değilim. Sesinin tonunda minnacık bir soğuyuş hissettiğim an yokum.

Acılarımın kaynağı sensin evet ama hayatımın kaynağı da sensin. Senin için ve seninle yaşıyorum. Sen uçuruma yuvarlanırken tutunulan dal sen vaha sen bütün hayal kırıklıklarımın dudaklarında ümidleştiği kadın. İki yıl önce bu akşam bir rüyaydınız bilinmeyendiniz. Sen bütün kitaplardan daha derinsin. Sana yazdığım mektuplardan utanıyorum kendi kendini oku. Muhammed'e nasıl iman ettiklerini anlıyorum. Tek mucize kelam. Kelam yani sen."


Biliyorum ki Benimsin

Ve gece bir deniz kızı gibiydi. Şarkılarla başladı yıldız yıldız; köpük köpük. Kah bir çöl rüzgarı gibi yakıcı kah bir çöl gecesi kadar serin. Hangi beste sözün musikisiyle sözün füsunuyla boy ölçüşebilir. Kelime kanattır kelime buse. Ve gece bir deniz kızı gibi başladı. Harikulade gözleri vardı gecenin. Ve saçları bir kucak alevdiler ve dudaklarında bütün yaraları kapayan bütün zilletlerin hatırasını silen bir iksir. Salzburg tuzlalarına atılan kuru dallar bir zaman sonra bir kristal hevengi olarak çıkartılırmış; artık dal kaybolurmuş gözleri kamaşırmış insanın. Kainatta farkına vardığımız her yeni güzellik bizi hayrete düşüren bir keşif olup çıkar. Aa deriz tıpkı onun sesi tıpkı onun bakışı tıpkı onun kahkahası. Kristalizasyon yüzünden günün birinde kendi yarattığımız bir hayale aşık olduğumuzu hayretler içinde görürüz. Tecrübe güvensizlik yaratır. Gittikçe kristalizasyon kabiliyetimiz azalır. İkinci aşk yozlaşmış bir aşktır. Aşkın hazları ilham ettiği korkular ölçüsünde büyüktür. Yalnız seninim. Ve yalnız beni düşündüğün müddetçe aşkımızın ömrü ebedidir. Büyüyü ancak ihanetin bozar. Manevi ihanetin. Bir an için gözbebeklerinde raksedecek herhangi bir yabancı hayal o zaman bu rüya bir kabusa döner ve bir uçurumun kıyısında uyanırsın.

Mektupların Büyülü Bir ayna

Kendimi bir mektupta seyrettim. Büyülü bir ayna idi bu. Bu aynada bütün paslarından arınmış ve tanrılaşmış bir Cemil Meriç vardı. Senin Cemil'in. Bu aynada ikimiz vardık. Eriyen dağılan kaynaşan ikimiz. Abélard ile Héloise'i hatırladım. Geçen devirlerde yaşamak yani derinleşmek ve ömrü alabildiğine uzatmak. Başka ülkelerde yaşamak başka insanlarla acı çekmek başka insanlarla gülmek. Damlayken denizleşmek. Ve an'a edebiyeti sığdırmak. Kalbini bütün heyecanlara açmak. Yani sınır taşlarını devirmek çağların ve politikaların sınır taşlarını. Bütün insanlığı aynı büyük aşk içinde birleştirmek. Sanat en yüce sanat bir "communion" değil midir? Sanatçının tek vazifesi vardır bence: insanları birbirine sevdirmek. İki insanı veya iki milyar insanı. Sanat bir heyecan seyyalesiyle kilometrelerin ve asırların ayırdığı kalpleri birleştiren büyüdür. Karanlıklardayım. Ve cinnetin sesi yüzümü kamçılıyor; bir baykuş kahkahası bir kobra ıslığı...

Karanlıklardayım. Zindanımı aydınlatan tek ışık cıvıltılarınızdı. Yıldızım benim. Ve uzaklardasınız. Çöldeki kumlar gibi susuzum canım benim çatlayan topraklar gibi susuzum. Ve mektupların nisan yağmuru. Hind'in turnaları gökkubbeden dökülen damlaları toprağa düşmeden içerlermiş. Kelimeler alnımı ruhumu serinleten birer buse. Onları senin ellerin yazmış güzel ellerin. Bir afyonkeş gibi akşamı bekliyorum. Postacı geç uğruyor.. Bu acılar saadetin gölgesi bu acılar vuslatın dikenli yolu. Bu acılar araf. Sen yıldızlarla dostsun kumsalda böceklerin vardı. İnsanlar yabancıydı senin için benim için düşman. İkimiz de gurbetteydik. Karşılaşsak tanıyamazdık birbirimizi bana gülümsemezdin ben çekinirdim yanına yaklaşmağa hisarım gururdu.

Sizde İdeali bulamadığım Zaman

Bir uçurum gibi büyüyen sükut hayattan ışıktan ümitten kopuş. Nihayet gönlüme baharı getiren sesiniz. Kırık bir tekne karanlık bir deniz. Ufukta siz olmasanız hayat denen bu yolculuk bu rezil bu pespaye bu komik sürükleniş dayanılmaz bir çile olurdu. Yeniden kendimi buldum mektubunuzda ömrümün en kederli anları sizi kaybettiğimi sandığım anlardı: Şubat'in ilk günleri Ankara. Gökkubbenin bütün yıldızları başımda parçalandı ve güneş kahkahalar atarak uzaklaştı ufkumdan ve gece ıslak yağlı isli bir gece bütün benliğimi bir ahtapot gibi kucakladı. Kimsiniz? Otuz yıldır gördüğüm rüya. Arzın bütün mevsimleri vardı mektuplarında göğün bütün ışıkları vardı. Şimdi yıldız yıldızdı kelimeler simdi şimşek şimşek. Arada gök kararıyordu. Sonra vuslat gibi güzel bir fecir. Mektupların fırtınayla doluydumeltemle doluydu lema ile doluydu yani Lamiamla doluydu. Kuşlar tarlada mı şakıyorlardı içimde mi? Merhaba canım benim.