İran da Yaşanmış Gerçek Bir Aşk Hikayesi

İran'daki devrim yasalarına göre "f......ş'un cezası idam'dır....Bir erkekle birlikte görülen kadın erkeğin esi ya da birinci derecede akrabası olduğunu ispat edemediği taktirde f... sayılarak cezalandırılır.

Ziba ile Muhammed üniversite yıllarında tanışmış uzun süren bir arkadaşlık Döneminden sonra yeni evlenmiş bir çifttir... Muhammed sığır ticaretiyle uğraşmakta Ziba ise bir özel hastanede hemşirelik yapmaktadır. Bir aylık evli çift balayına çıkma planları yapmaktadırlar...Muhammed bütün formaliteleri yerine getirerek esine ve kendisine on beş günlük bir balayı programı hazırlar...Ve özel otomobilleriyle balaylarını geçirmek için Benderabbas şehrine hareket ederler... Ziba ile Muhammed yaklaşık 600 km lık bir yol katederler. Iran devrim muhafızları Pasdar'lar kara yolu üzerinde araçları durdurarak kimlik kontrolü yapmaktadırlar. Ziba ile Muhammed'in araçlarını da durdururlar. Ziba'dan evlilik cüzdanı istenir. Zibaçantasını karıştırır valizlerine bakinir ama evlilik cüzdanı yoktur.Cüzdanıevde unutmuştur. Muhammed yeni evli olduklarını ve balayına gittiklerini devrim muhafızlarına anlatmaya çalışır...

Devrim kuralları kesindir. Evlilik cüzdanı olmayan kadın erkeğin yanında bulunuyor ise f.......dir. Cezalandırılmalıdır.Ziba ile Muhammed evli olduklarina dair yeminler eder...Yalvarırlar...Nafile Ziba Karakola götürülüp f..... sucundan seri mahkemeye çıkartılacaktır.

Muhammed"Evlerinin 600 km uzakta olduğunu müsade ederlerse karısıyla gidip Evlilik cüzdanını getireceğini" söyler. Devrim muhafızları Ziba'yi bırakmaz.

"Evlilik cüzdanını getir kadını götür.." denir.. Muhammed Evlilik cüzdanlarını almak için geri döner... Şoke olmuştur. Biran evvel eve gitmeli cüzdanı getirip karisini o canilerin elinden kurtarmalıdır.. Yollar uzadıkça uzar viraja suratli giren Muhammed direksiyon hakimiyetini kaybederek yol kenarındaki uçuruma yuvarlanır.. Kazadan üç-dört saat sonra Muhammet ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılır.. Muhammed Yoğun bakımda ölüm ile yasam arasında gidip gelmektedir..... On beş gün şuursuzca yatar.

Kendine geldiğinde ilk Ziba'yi sorar. Kabus bitmemiştir. Ziba Canilerin elinde kalmistir. "Cüzdanı götürüp karimi kurtarmalıyım..."der. Bu düşüncelerle hastaneden kaçar.

Evine gider... Evlilik cüzdanlarını alır...Ziba'yi alıkoyan karakola gider... -"Ziba nerde?... Evlilik cüzdanımı getirdim. Karimi serbest bırakın.". Buz gibi bir cevap alır.... "-Seni bir hafta bekledik gelmeyince kaçtığını düşündük bu kadının f.... olduğunu kabul ettik ve astık...." Ziba'nin morg daki cesedini Muhammed'e verirler..

(1985-90 yıllarında Iran'da yaşanmış
gerçek bir yasam öyküsü )