Bir zamanlar birbirine biti*** iki çiftlikte yasayan iki erkek kardes vardi.Günlerden birgün bu iki kardes arasinda bir anlasmazlik basgösterdi. Iki kardes arasinda o zamana degin ilk kez görülen anlasmazlik giderek büyüdü ve kardesler arasinda ayriliga neden oldu.Iki kardes birbirlerine yalnizca küsmekle kalmadilar yillardir ortaklasa kullandiklari tarim makinelerine degin sahip olduklari tüm araç gereçlerini ve mal varliklarini da ayirdilar. Küçük bir yanlis anlama sonucu baslayan anlasmazligi izleyen ayrilikgiderek büyüyen bir uçuruma dönüstü ve en sonunda yerini karsilikli kullanilan hos olmayan sözlere birakti.Bunun arkasindan da beklenenler oldu ve kardesler arasinda önce siddetli bir kavga sonra da ürkütücü bir sessizlik yasanmaya basladi.Bir sabah bu iki kardesten büyügünün kapisina bir usta geldi.Elinde büyük bir marangoz çantasi vardi.

Ev sahibinden geçici bir is istedi:
-Yapilacak ufak tefek bir isiniz varsa size yardimci olmak isterimdedi.

-Elimden hemen her is gelir. Birkaç gün çalisirim isi bitiririm.Büyük kardesin aklina o an bir "is" geldi.

-Evet sana göre bir isim var` dedi ve küçük
kardesinin çiftligini isaret etti.

-Su derenin karsisindaki çiftlik komsumundur. Daha dogrusubenim küçük kardesime aittir o çiftlik. Geçen haftaya dek benim çiftligimle onun çiftligi arasinda bir otlak vardi.Sonra o buldozeriyle oraya irmak bendi yapti ve simdi aramizda otlak yerine çiftliklerimizi birbirinden ayiran bir dere var.Is isteyen adam büyük kardesin söylediklerini dikkatle dinledikten sonra sordu:

-Benden ne yapmami istiyorsunuz? dedi.Büyük kardes önce kuskusunu sonra da kararini açikladi:-Kardesim bunu bana aci vermek için yapmis olabilirdedi.-Fakat simdi ben onun yaptigindan daha büyük bir sey yapacagim.Bunlari söyledikten sonra adami aldi ahirlarin oldugu yere götürdü ve duvarin dibinde yigili duran kütükleri gösterdi: -Senden bu kütükleri kullanarak iki çiftlik arasinda üç metre yükseklikte bir çit yapmani istiyorum dedi.

-Kaç gün çalisirsan çalis nasil yaparsan yap ama bana öyle bir çit yap ki gözlerim kardesimin çiftligini artik görmek zorunda kalmasin.Is arayan usta basini salladi:-Sanirim durumu anladim efendim dedi.

-Simdi bana çivilerin kazma küregin yerini gösterin ki hemen isime baslayayim.Büyük kardes ustaya kazma küregin ve çivilerin oldugu yeri gösterdikten sonra alisveris yapmak için kasabaya gitti. Usta ise tüm gün boyunca ölçerek keserekçivileyerek ***ı bir biçimde çalismaya koyuldu.Aksam günes batarken o isini bitirmis çiftlik sahibi büyük kardes ise alisverisini tamamlamis kasabadan dönüyordu. Çiftlige gelir gelmez ustanin yaptiklarina bakti ve saskinliktan gözleri yuvalarindan firlayacakmis gibi açildi.

Karsisinda yapilmasini istedigi çit yoktu amaderenin bir yakasindan öteki yakasina uzanan görkemli bir köprü vardi. Biri kendi çiftliginin topragina
öteki küçük kardesinin çiftliginin topragina oturtulmus saglam iki ayak üzerindeyanlarindaki korkuluklarina varincaya dek tüm ayrintilariyla yapilmis ve tam anlamiyla "ustaisi" denilecek kusursuzlukta bir köprü uzaniyordu.Büyük kardes hâlâ geçmeyen saskinligiyla bu köprüyü seyrederkenkarsidan birinin geldigini gördü. Dikkatle baktiginda gelen kisinin komsusu yani küçük kardesi oldugunu anladi.Kardesi kollarini iki yana açmis olarak köprünün karsi ucundan kendisine dogru yürüyordu.-Benim sana karsi yaptigim bunca haksizliga ve söyledigim bunca kötü sözlere karsin sen bu köprüyü yaptirarak ne denli iyi ve ne denli büyük bir insan oldugunu gösterdindedi agabeyine.-Simdi bir büyüklük daha yap ve sen de kollarini açarak bana gel...Köprünün iki ucundan ortaya dogru yürüyen kardeslerprünün ortasinda bir araya geldiler ve özlemle kucaklastilar. Büyük kardes bir ara arkasina baktigindaçantasini toplayip oradan ayrilmakta olan ustayi gördü.

-Gitme dur bekle diye seslendi ona.
-Sana yaptiracagim birkaç is daha var çiftligimde...
Usta gülümsedi;-Ben buradaki isimi tamamladim gitmem gerek dedi ve ekledi:-Yapmam gereken daha çok köprü var. Köprüleri kurabilecek gücünüz hiç ek*** olmasinprüleri kurduktan sonra da yikilmamasi için sık sık bakimini yapin yani sevdiklerinize zaman ayirin o köprü yoluyla sık sık gönüllerini ziyaret edin."