Zamanla bir ülkede bir adam varmış.Bu adam bir gün dağa gitmiş orda bi mağaraya girmiş. Birden adamın etrafını yılanlar sarmış. Adam nasıl kurtulacağını düşünürken birden bir ışık parlamış ve karşısına Şahmaran çıkmış. Şahmaran'ın boynundan yukarısı insan vucüdu ise yılan şeklindeymiş.

Adam ile Şahmaran birbirine aşık olmuşlar ve o mağarada yaşamaya başlamışlar.Adam bir gün şehire gitmek istediğini söyleyince Şahmaran söyle cvb vermiş:

-Hayır gitme.Eğer gidersen orda dayanamaz herkese anlatırsın bu da kralın kulağına gider gelir beni yakalar.

Kralın Şahmaranı yakalamak istemesinin sebebi Şahmaranın çok bilgili olması ve onda ki bütün bilgileri öğrenmek istemesidir.Bir gün adam yine şehire gitmek istediğini söyleyince Şahmaran:

-Peki git ama sakın kimsenin yanında suya girmedemiş

Adam kente gitmiş.Kral şehirden birinin Şahmaranla görüştüğünü öğrenmiş.Ve şehirdeki bütün erkekleri toplamış suya sokmuş.Sıra o adama gelmiş o adamı suya soktuklarında adamın derisi yılan derisi gibi pul pul olmuş.

Kral adama işkenceler yapmış.Adam ilk başlarda söylemek istememiş ama işkenceler dayanılmayacak hale gelince söylemek zorunda kalmış.Şahmaranı yakalamışlar.Adamla yüzleştirmişler fakat adam hem üzüntüsünden hemde utancından Şahmaranın yüzüne bakamamış.Şahmaran adama:

-Sen hiç üzülme benim yerimi sana işkenclerle söylettiklerini biliyorumdemiş ve krala dönerek devam etmiş

-Her kim benim kuyruğumdan yerse dünya nın bütün bilgilerine sahip olum fakat her kim benim başımdan yerse ölür demiş.Bunu üzerine kral kuyruğundan yemeye başlamış.Adam ölüp bu utançtan kurtulmak için o da başından yemeye başlamış fakat bişeyler olmuş...Kral ölmüş adam ise bilgelerin bilgeleri haline gelmiş.O anda anlaşılmış ki Şahmaran tam tersini söylemiş.Fakat bu durum adamı daha çok üzmüş adama Şahmaranla ilk tanıştığı mağaraya gidip orda yaşamaya başlamış fakat fazla yaşamamış üzüntüden o adam da orda ölmüş...

ALINTIDIR.