Tahir ve Saliha
O mutlu ana artık saatler kalmıştı. Heyecandan gözlerine uyku girmeyen Tahiryatağından kalkmış düğün davetiyesini inceliyordu.Bakışları bir kelimede odaklandı.

El Vedud...Aşkı veren...Allahın bu güzel ismine lise yıllarından beri hayranlık duyaryaptığı tesbihatta da sıkçazikrederdi. Şimdi ise bu ismikutsal bir müesseseye adım atarken kullanmak içine ferahlık veriyordu.Pencere kenarında böyle düşüncelere dalmışkenbiraz etrafa bakındı.Gökyüzü bu gece çok cömertti.Seyre daldıkça yıldızların sayısı artıyordu sanki.
Genç adam yatağına dönmeden öncebu güzel sahneyi kayan bir yıldız tamamlıyordu.

Ertesi sabahbir anneyirmi küsur yıldır gözbebeği gibi bakıp yetiştirdiği kızını ellere vermek üzere hazırlamak için odasına girerken neler hissederseZeynep hanımda o duygularla açtı Saliha'nın kapısını.Gözleri nemliağlamaklı bir ses: -KızımHaydi gidiyorsun!

Olanca duygu yoğunluğuna rağmen ağlamaması gerektiğini düşünen ve bunu başaran Ahmet Beysalonda sessizce oturuyordu.Çocukluğundan beri tanıdığı Tahir hakkında bir şüphesi yoktu.Yine de tek kızının evden ayrılacak olması içini burkuyordu.Tahiri işteki başarısının yanı sıra hayat tarzıyla da takdir ediyordu Ahmet Bey.Hatta bugünkü düğün daha erken olabilecekkenSaliha öncelikle Eğitim Fakültesini bitirmekanne mesleğini eline almak istemişti.

Anne-kız ağlamaklı salona girdiklerindeSalihabir tavsiye istiyormuşcasına babasına baktı: "Bababugün gidiyorum artık!"

Başı öne düşmüştü.Gözyaşları da.Ahmet Bey söyleyeceklerini önceden düşünmüştü.
Kısa ve öz konuştu:

"kızım.biz senden razı olduk.Kocanın üzerindeki haklarını hiçbir zaman unutma.Onunda rızasını kazan"

Aynı sözler Tahir'in içinde olduğu gelin arabası geldiğinde de söyleyecekti Ahmet Bey.

Saliha ile arabaya doğru kol kola yürüdüğü ayrılık anı çok hüzünlü olmuştu.Akrabalar ve komşular üzgün gözlerle baba-kızı süzerkengüneşli hava da yavaş yavaş yerini yağmura bırakıyordu.İçlerinden biri yanındakilere çisileyen yağmuru işaret ederek:

"bereketiyle gidiyor kızcağız.Çok hayırlı bir düğün olacak inşallah" diye fısıldadı.
"amin" diye onayladı öteki.Saliha arabaya binip uzaklaştığındapencereden ayrılan Zeynep Hanımkanepede ağlamaya devam etti...

Damadın heyecanı had safhadaydı.Saliha yanına oturduğunda tüylerinin diken diken olduğunu ve iliklerinden geçen soğuğu hissetti.Hayatında unutamayacağı anlardan birini yaşıyordu Tahir.Kendisini "ahir zaman fitnesinden koruyup Allah'a yakınlaştıracakbirlikte hem dünyahem de ahiret hayatını kazanabileceği bir melek" dilemişti hep!

Duaları kabul oluyordu işte.Beyazlar içindeki meleği yanında oturuyordu.Birkaç kelam etmek istediama sessizce ağlayan Saliha'yı kendi haline bıraktı.Uygun bir ana kadar susmayı tercih etti.

Düğün sahipleri AkifBeyle Nurgül Hanım kapıda davetlileri karşılarkengenç çift hazırlıklarını tamamlamış salona girecekleri anı bekliyordu..

Salon genişti.Kulakları okşayan tarzda bir müzik çalıyordu.Aynı kıyafette 4 tane komiçerezkuru pasta ve meşrubat ikramlarını tazelemekle meşguldü.

Salonun farklı yerlerinde düğün vesilesiyle bir araya gelen küçük arkadaş gurupları sohbete dalmıştı.Tahir ve Salihamisafirlerine "hoşgeldiniz" demek için herbir gurubun yanına uğradı.Genç çift yaklaşık 2 saat boyunca davetlilerle muhabbet ettimutluluklarını paylaştı.

Biraz bitkin düşmüşlerdiama yaşadıkları sevinç günün bütün yorgunluğunu almıştı.
Bu arada sabah çiseleyen yağmur daşiddetini iyice arttırmıştı.

Misafirlerin salonu terketmesinin ardındanTahir ve Saliha da özel otolarıyla evlerine doğru yola koyuldu...

Kötü haber akşam saatlerinde geldi.Yağmurla kayganlaşan yol ve bir anlık dikkatsizlik genç çiftin kaza geçirmesine sebep oldu.İkiside yaralıydı.Hastaneye kaldırılmışlardı.Genç kız iyiydiuyuyordu.Ancak Tahir'in durumu ağırdı.Müşahede altındaydı.Hastane koridorunda Akif beyağabeyi ile birlikte bir sağa bir sola yürüyordu.Sıkıntılı bir bekleyiş içindeydiler.

Nurgül Hanım isebankta otururken uyuya kalmıştı.Rüyasında Tahir'i görüyordu!
Oğlu çocuk yaşlarındaydı ve gökyüzünde bir yıldızdan diğerine atlayıp oyun oynuyordu.
Son atladığı yıldızla beraberTahir de kayıp gitmişti! İrkilerek uyandı anne! "Oğlum " diyerek Tahir'in bulunduğu odaya doğru gitmeye başladı.

O dakikalarda Tahir'in kalbi daha hızlı çarpıyordu.Nefes almakta zorlanıyordu.Alnı boncuk boncuk terlemişti.Gözleri hafif aralıktı.Etrafında koşuşturan doktor ve hemşireler görüyorancak algılayamıyordu. Birden odasının kapısı açıldı.Bunu sadece Tahir duydu!

Başını yana doğru düşürerek kapıya baktı.Gölge gibi biri duruyordu kapıda.Aniden süzülerek yatağın başına geldi.Tahir gözlerini kısarak baktığındagelenin beyazlar içindeki Saliha olduğunu gördü.Daha uzun boylukaşları daha karagözleri daha maviydi sanki...

O an bir daha nefes alamayacakmış gibi doldu rdu ciğerlerini genç adam.
Ve beyazlar içindeki meleği eğilerekTahir'in duyacağı son sözleri fısıldadı kulağına:

"Selamün Aleyküm....Ben AZRAİL'İM..!"