Etiketlenen üyelerin listesi

Konu: Vefa...

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Vefa...
  Vefa
  dost ikliminde yetişen güllerdendir. Onu düşmanlık atmosferinde görmek nâdiratdan ve hatta mümkün değildir. Vefa duyguda düşüncede tasavvurda aynı şeyleri paylaşanların etrafında üfül üfül eser durur. Kinler nefretler kıskançlıklar ise onu bir lâhza iflah etmez öldürür. Evet o sevginin mürüvvetin bağrında boy atar gelişir düşmanlık ikliminde ise bir anda söner gider.


  Vefayı; insanın gönlüyle bütünleşmesi şek-linde tarif edenler de olmuştur. Eksik olsa bile yerindedir. Doğrusu kalbî ve ruhî hayatı olmayan-larda vefadan bahsetmek bir hayli zordur. Konu-şurken doğru beyanda bulunma verdiği sözlerde ettiği yeminlerde vefalı olma gönül hayatına bağlı-dır. Kendini yalan ve aldatmadan kurtaramayan; her an verdiği söz ve yeminlere muhalif hareket eden ve bir türlü yüklendiği mesûliyetlerin ağırlığını hissetmeyen iki yüzlü ve müraî tiplerin gönül hayatları olabileceğine ihtimâl vermek sadece bir aldanmışlıktır. Böylelerinden vefa beklemek ise bütün bütün gaflet ve safderûnluk ifâdesidir.

  Bir düşünceye gönül mü verdin; bir ideâle mi bağlandın; varıp biriyle dostluk mu kurdun gel! Diriğ etmeden ver canını o uğurda servetin yağma olup gitsin. Fakat vefalı ol! Zira Hakk katında da halk katında da en çok itibar gören “vefa” ve vefalılardır.

  “Bana Hak’dan nida geldi;
  Gel ey âşık ki mahremsin
  Bura mahrem makamıdır;
  Seni ehl-i vefa gördüm. Nesimî

  Âdem Nebi (a.s.) yüzüne kapanan kapıları gönlünde taşıdığı sırlı vefa anahtarıyla teker teker açtı ve “gufran” çeşmelerine ulaştı. Aynı hâdisede azgınlaşan iblis ise göz göre göre gitti kendini vefasızlık gayyasına atarak boğuldu.

  Tufan peygamberi de asırlarca süren ızdıraplı fakat vefalı bir hayat yaşadı. Yıllar yılı bütün tembih ve ikazlarının cemaatinin büyük bir kesiminde tesir icra etmemesi onu bağlı bulun-duğu kapıya karşı vefa hissinden döndüremedi. Ondaki bu vefa düşüncesiydi ki yerlerin ve göklerin hışımla insanlığın üzerine yürüdüğü hengâmda ona bir necât gemisi oldu.

  Hakk’ın dostu ve nebiler babası Nemrud’un ateşini göğüslerken ne kadar vefalıydı! Onun gökleri velveleye veren“hasbî hasbî!” şeklindeki vefa solukları öteler ötesinden coşup gelen rahmet esintileriyle birleşince cehennem gibi ateşlerin bağrı “berd-ü selâm”a döndü.

  Kudsîler ordusunun Öncüsü gelmiş ve geleceklerin en birincisi kimseye müyesser olma-yan semâlar ötesi seyahata ruhundaki vefa duygusu sayesinde muvaffak oldu. Evet o bu sayede meleklerin varıp ulaşamadığı iklimlere ulaştı ve hiçbir fânînin eremediği devletlere erdi. Sonra da gözlerin kamaştığı ve gönüllerin hayrette kalıp kendinden geçtiği o mutlular âlemini ümmetine olan vefa duygusuyla terk edip arkadaşlarının yanına döndü. Hâdiselerle pençeleşecek karşısına çıkan bâdireleri göğüsleyecek onları da o yüce iklimlere yükseltecekti... Dost ve arkadaşlarına karşı vefa duygusuydu O’na cennetleri ve hûrileri unutturan. Onlara karşı bir vefa sözüydü O’nu başı semâvî ihtişamlara ulaştığı bir zamanda bütün mânevî payeleri bir tarafa bırakarak bu ızdıraplı ve elemli dünyaya yeniden onların yanına döndüren!..

  Bütün yükselenlerin hasenât defterleri vefa ile kapanıp vefa ile mühürlendi. Bütün yolda kalmışların çirkinlikler meşheri kitapları ise vefasız-lık damgasını yedi onunla damgalandı. Evet üzer-lerine aldıkları mükellefiyetleri iki adım öteye götürmeden vefasızlık edip bir kenara çekilenler zillet ve hakaret damgasını yiyerek aşağıların aşa-ğısına itildiler. Mukaddes yük ve yolculuğa çeyrek gün bile tahammül gösteremeyip yan çizenler ise o gün bu gün doğru yolu kaybetmiş sapıklar gürûhu hâline geldiler. Nihayet dönüp dolaşıp mukaddes çile nöbeti bize gelince en sağlam vefa yeminle-riyle yürüyüp bu koca mes’ûliyetin altına girdik. Coşkun ve heyecanlı azimli ve kararlı idik. Heyhât... Beklenmedik bir dev önümüzü kesti ve bozduk ettiğimiz bütün o yeminleri. Ve sonra yeniden her taraf çölleşmeye başladı. Bütün civanmertlikler eriyip yağ gibi gitti. Güllerin yerini dikenler aldı. Aylar güneşler peşi peşine batarken ortalığı kasvet dolu bulutlar bastı. Bağ çöktü bağban öldü; “petekler söndü ballar kalmadı.” Ve artık insan nedretine maruz kalan bu devrin talihsizleri kalbinde zerre kadar emanet ve vefa hissi bulunmayan ölü ruhlara destan tutup yahşi çekmeye başladı. “Ne akıllı ne centilmen!” diye alkışlamadıkları ham ervâh kalmadı ve işte bu devreye ait milletin yüreğinden yükselen son inilti ve son inkisar:

  “Vefa yok ahde hürmet hiç...
  Yalan râyiç hiyânet mültezem
  Emânet lafz-ı bî medlûl;
  Her yerde hak meçhûl!
  Ne tüyler ürperir yâ Rab!
  Ne korkunç inkılâb olmuş:
  Ne din kalmış ne îman
  Din harâb îman serâb olmuş.”

  Ah vefa nerde kaldın! Bıktık şu hergün birkaç defa yemini bozup ahdinden dönenlerden. Her sözü mübâlağa her davranışı sun’î nâmert-lerden ve vefa duygusundan mahrum uğursuz gö-nüllerden!.. Ve nerdesiniz! Ey bir vefa düşüncesiyle sözleştiği yerde günlerce kıpırdamadan bekleyen vefalı dostlar!.. Nerdesiniz ruhuyla bütünleşmiş vefa timsali er oğlu erler!.. Nerdesiniz bir vefa uğruna harâb olup turâb olup gidenler ve çok bereketli bir devrin ak alınlı insanları!.. Kalkın; girin ruhlarımıza. Kamçılayın hayâllerimizi ve boşaltın vefa adına ne taşıyorsanız hepsini sînelerimize!.. Mertliği yiğitliği vefayı bütün bütün unutmuş sînelerimize. Bizleri bu yeniden diriliş yolunda Hızır çeşmesine ulaştırın! Gelin gelin de şurada burada dolaşıp duran şu üç-beş vefalı insanı ümitsizlik ve inkisardan kurtarın!..
 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çok manidar bir paylaşım

  Yüreğinize sağlık @Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  Vefa değer olarak ancak değeri bilenlerle yaşayabilir
  My_Life, Bunu Beğendi.

  Herşey Ait Olduğu Yerde Hayat Bulur

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Vefa ismi geçince aklıma hep ''Vefâsız Günce'' nickim geliyor.

  Evet aslında vefâsız'ım. Karakterim insan seçer. Çoğu kişiye alışmam zaman alır ararken çekinirim konuşurken çekinirim. Gerçekten birisine kanım ısınmışsa yanında rahatça davranıyorsam o kişi iyi biridir ki kanım ısınmıştır.

  Alışamadığım kişilerden de illa zarar görmüşümdür. Arkamdan konuşup dedikodumu yapmışlardır benden izinsiz bana özel olan herşeyi başkalarıyla paylaşmışlardır. Hani nerede senin vefân da benden vefâ bekliyorsun?


  ******


  Kısacası vefâ günümüzde hakedene verilmeli..Hakeden hakettiğini alır..  Konu için teşekkürler @My_ Life

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Günümüzde Vefa; sadece İstanbul'un bir İlçesi başka anlam ifade etmiyor Vefasız insanlara
  Teşekkür ederim yorumlarınıza
  EfSuNkaR and OkyanusunKalbi like this.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Vefa her zaman insana yakışan bir güzelliktir.
  My_Life and EfSuNkaR like this.
  SensizliğinZiyaretçilere, Gizli İçerik! senle olan bir anısındayım

  ...Sonbaharda..

  Çocukken kolumuzu ısırarak yapardık saatleri.;
  Sanki o kadarcıkken bileZiyaretçilere, Gizli İçerik!
  Zamanın canımızı yakacağını anlarmış gibi...


  AşkZiyaretçilere, Gizli İçerik! adresinde yokturZiyaretçilere, Gizli İçerik! sesinizde veda kalmıştır!..


  Yeni Twitter Adresim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş