Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bir Hazân Vakti
  Bir hazân vakti…

  Hatırlar mısın ey sevgili?

  Hüzün renklerinin bütün ahengiyle bir araya gelen ve rüzgârın nefesiyle dans eden yaprakların bir o yana bir bu yana savrulduğu o uzun yolda o uzun yolun sislere karışan son noktasında yavaş yavaş kayboluyordu bedenin. Gidiyordun…

  Benden fersah fersah uzağa attığın adımların feryâd ü figanıma binbir âh kattığın adımların bir eylül saatinin tik taklarına takılıp sürükleniyordu. Mevsim sonbaharı gösteriyordu. Ve sen gidiyordun. Yağmurlarına açtığım bütün şems/iyeler iyeliğimden ayrılıyor ve Şems’i elinden alınmış Mevlânâ gibi dönüyor dönüyor dönüyor; yollarında peşin sıra yön buluyordu.

  Oysa sen gidiyordun. Dört unsurumu kıyâmete beş duyumu felâkete ve altı yönümü dalalete uğratıyordun. Bir hazân vakti…
  Sevgili! Bir hazân vakti hatırlarım ben seni... Sonumun baharıdır gözlerin ve benim sonbaharımdır terk edişin. Bu mevsimde muammâ bu mevsimle müsemmâdır sözlerin. Sonbahar kadar soğuk son bir bahar kadar donuktur sesin. Ve bir hikâyeydi gidişin. Mecnûn’u çöllerin kölesi Ferhâd’ı dağların efendisi ve Kerem’i acılarının veremi yapan bütün hikâyeler hicrânına önsöz oluverdi. Mazmunlar hüzünle beslendi yokluğunda. Bu mevsimde pervanenin kanadı kırık ve mumun ışığı kaybolmuşsa… Bu mevsimde bülbülün şeydâsı kısık ve gülün sevdâsı solmuşsa… Bütün kabahât senin.
  Sevgili! Bir hazân vakti hatırlarım ben seni… Kente yağmur yağmış gidişinin ardından. Dışarda keskin bir yalnızlık kokusu içimdeyse bu yalnızlığın korkusu… Oysa yalnızlık yalnız bırakmıyor sîretimi. Sararan yapraklar ellerimden tutuyor bulutlar solgun yanağımı okşuyor. Okyanusa hasret damlalar bir okyanus kadar bomboş kalan içime düşüyor. Toprak bedenim aşka müştâk iken Nisan yağmurları bana hâk iken; şimdi her yanım hazânın hicrân yaşlarıyla sırılsıklam…Vakit akşam… Dinlesene ey yâr Beyatlı bu bendeki hâli nasıl tasvir ediyor:
  Senden boşalan bağrıma gözyaşları dolmuş
  Gördüm ki yazın bastığımız otları solmuş
  Son demde bu mevsim gibi benzim de kül olmuş
  Geçtim yine dün eski hazân bahçelerinden

  Hazân bahçelerinden geçmek kolay da senden geçilmiyor âh yâr!.. Âh bu şarkılar… Nâlân bir tek yüreğin nâdân bir çift göze yazdığı nağmeler yükseliyor dilimden neye yarar? Âh bu romanlar… Aklımdan Mehmet Rauf’un Eylül’ü geliyor: “Evet her şey çürüyor her şey… Tabiat da bunu anlamış gibi acı bir düşünceyle üstüne çöken ıssızlığın matemin altında ezilerek durur. Ne kadar uğraşırsa uğraşsın ne kadar dayanabilirse dayansın kışın galip geleceği artık her şeyin her ümidin bittiği buna tahammül lâzım geldiğini anlamaktan doğan bir takatsizlik ile ağlar… Ne renk ne de güzel koku…
  İşte yapraklar ölüyor…

  Rüzgâr insafsız yağmur inatçı; her şey çürüyor oh!.. Her şey çürüyor…”

  Sevgili! Bir hazân vakti hatırlarım ben seni... Gökyüzü kurşunîdir ve ağırdır ölüm kadar. Bilirsin hava soğuktur ve ateş yanar. Güneşe eş olmaz; lâkin üşüyen ateş yakar. Belli ki üşüyordun; giderken bir kıvılcım fırlattığın melâl yüklü bu gönül şimdi bir avuç külle örtülü... Bilesin ey yâr küllerimin üstüne gözlerimden hasret döküldü; hasretimin içine beden diri diri gömüldü. Ve gönül sonbaharın tam ortasında ayrılığın hüznünü besteleyen rüzgârın notalarında tek bir noktaya büründü: Süveydâ! Kara göründü.

  Eylülde melül oldu gönül soldu da lâle
  Bir kâküle meyletti gönül geldi bu hâle
  diyor Akyel. Mısralara akseden ahvâlim bir yeniçeri gibi isyana kalkışan kalbim sonbahar yapraklarıyla oluşan esame defterinde kırmızı çizgilere boyanıyor.

  Ey sevgili! Hazânın en hazîn zamanlarıdır bu ânlar. Ayrılığın hüznü hicaz makamından bestelenir nota nota… Âh rüzgâr!.. Yaprağı fidandan cânanı candan ayıran soğuk havanın en boğuk sesidir rüzgâr. Ve yapraklar... Kederinden sararıp solan ve nihayetinde tutundukları daldan medet bulamayıp kendilerini o muâmma boşluğa bırakan yapraklar… Bir nev’î intihardır sonbahar… İçimde milyonlarca kurban var ey yâr!.. İçimde bu yangından arta kalan koyu bir duman var âh yâr!.. Şâir Genç diyor ya:

  Dostluklar da biter düşmanlıklar da
  İzleri kalırmış hâtıralarda
  Ümitler yeşerir her ilkbaharda
  Sonbahar gelince duman olurmuş  Âh sonbahar… Bu mevsimde ağlamak kader midir bulutlara yoksa bir keder mi dolanır başlarında?.. Cadde sokak ıslak... Ve şehir çırılçıplak… Sonbaharın mâtemli yüzüdür dünyâya nazar eden. Zamanın en alacası belirir takvimlerde… Ve ben ey sevgili!.. Hep seni hatırlarım böyle mevsimlerde…

  Sevgili! Gidişinle zaman durdu ve saat ayrılığı vurdu. Dört mevsimim de sonbahar şimdi… Unutmak mı? Amennâ!

  Sevgili! Hâl böyleyken bir hazân vakti unuturum ben seni…

  Bir hazân vakti…

  Senem GEZEROĞLU
  OkyanusunKalbi and KeLeBeK like this.

  Herşey Ait Olduğu Yerde Hayat Bulur

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çok güzeldi. Eline sağlık Efsunkar. :anıl2:

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel yüreğine ben teşekkür ederim)

  Herşey Ait Olduğu Yerde Hayat Bulur

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş