Yüreğin Özgür mü?

Yüreğin gerçekten özgür değilse nasıl seversin? Birini gerçekten sevebilir misin? Peki kendini? Hayata nasıl bakabilirsin kalbin tutsaksa?

Yalnızlığın ne olduğunu bilmek ile yalnızlık kelimesini bilmek farklı şeylerdir. Bir kelimenin sözlük anlamını bilmek onun yüreğindeki anlamını bildiğini göstermez.

Bazı şeyler yaşanmadıkça nasıl olduğu sadece tahmin edilebilir acılar gibi.. Benzerlerini yaşamak; diğerlerine karşı saygı duymayı öğretir anlamayı öğretir ama çoğu zaman yaşayan kadar hissedemezsin.

Bir yüreğin kendini bulması aşkı bulması sevgiyle kucaklaşması için gerçekten yaşaması gerekir. Sözlük anlamlarını bilmek bir tahminden öteye geçemeyecektir.

Peki neden her yürek aşkla tanışmaz? Sanırım önce aşkla tanışmayı gerçekten istemek gerekiyor. Sonra yüreğini özgür bırakmak ve zincirlerinden kurtulmak şartı var.

Hepimiz prangalarımızın kelepçelerimizin farkında mıyız? Maalesef değiliz! Korkularla bağlanmış bir yüreğin sınırları başkaları tarafından çizilmiş bir aklın özgürlüğü olur mu?

Hayatının kumandasını başkasının eline vermişse kişi hangi özgür yürekten söz edebilir? Kendi hayatı için adım atmayan direnmeyen çabalamayan insana en güzel sevgiliyi getirsen kıymet bilebilir mi?

Yüreğin özgür mü? Bağımlılıklarından seni zincirleyen olumsuzluklardan hüküm ve önyargılardan kurtuldun mu? Egonu küstahlığını ismini geçip gerçek benliğinle karşılaşacak gücün var mı? Ezilmekten zavallılıktan acizlikten yoksulluktan nemalanarak mı geçiriyorsun hayatı?

Sevebilecek kadar özgür mü yüreğin; evreni yaratıcıyı başkasını kendini?.......

Candan Ünal