Gitmek istiyorsa biri sessizce çırpınmaya başlar yüreği. Daha önce de yolcu ettiysen birilerini daha önce de baktıysan gidenin ardından anlarsın…

Kendi gidişlerimi de bilirim üstelik; sessiz sedasız yok olmak isteyip yüz yüze yıkmanın o acı tadını yaşayarak gitmenin nasıl yorduğunu bilirim. Ancak başkalarının gidişinin ardından ayakta durmayı öğrenmem de kolay olmadı.

Geride kalmanın ne olduğunu bildiğimdendir belki öyle kolay kolay gidemeyişim. Kalmak için bunca savaş verişim bildiğim her yolu deneyişim bundandır; geride nasıl bir yangın bıraktığımı bilirim.

Aşkımı önceliksiz sayanlardan hafife alanlardan bahanelerin ardına sığınanlardan yorulup kırıntı sevdalarla yetinmeyi öğretemedim aklıma. Zaten aklım bilse kalbim kabul etmez. Gidiyorsam mutlaka defalarca denenip çözümünü bulamadığım bir sebebi vardır. Savaşmadan uğraşmadan hiçbir yürekten gitmem.

Ancak biri gitmek istiyorsa gözünden belli eder sözünden belli eder. Gitmeyi aklına koymuşsa bir kere insan gözü hep yola bakar. Yüreği artık oraya ait hissetmiyorsa kendini gitmek ona farz olmuştur kalmak ise eziyet.

Geçmişin gölgesini hep sırtında taşır insan eğer büyük bir sevdadan gittiyse. Birlikte anılan isimlerin birini yolda bırakmak basit bir ayrılıktan ötedir. Ne kadar uzağa gitsen de; arkanda aklında ve kalbinin bir köşesinde parmak izlerini taşırsın.

Gerçekten sevdiğiniz ve sevildiğiniz bir ilişkiyi bitirdiğinizde; kendinizden de büyük bir parçayı orada bırakmışsınız demektir. Kimse bir sevdanın enkazından yara almadan çıkamaz ve kimse o yaraların izini yüzünden silmeyi beceremez.

Bir yerlerde hala sizi seven ve düşünen bir yürek varsa; asla gitmiş sayılmazsınız. Üstünden kaç sevişme geçmiş olursa olsun; birinin kalbinde yaşamaya devam etmek aslında hiç gitmediğinizin işaretidir.

Bütün gidişler acıtır bütün gidişler acısa da gidene bir özgürlük yaratır. Ancak bunlar sanaldır. Bedenen gidenler sadece gittiğini sanır. Gerçekten gitmenin tek yolu; ardınızda kalanın sizi unutmasıdır.


alıntı..