Gittiler! Dillerine süngü takmış gözleri ihanetle boyanmış ruhları aç hırstan intikamdan gözleri dönmüş zayıf ve yüreksiz aşk korsanları; gördükleri bütün sevdaları yakıp yıktılar kanatıp kalpleri gittiler!

Neredeyse herkesin hayatına girdiler bütün temiz yüreklerin evlerini başlarına geçirdiler. Nerde aşka sevgiye inana bir kalp buldularsa savurup yok ettiler.
Kimileri dimdik durdu karşılarında kimileri inancını kaybetti kimileri içini çekip sabırla dua etti. Ateşe düştü ömürler dudaklara yerleşti bir çağın tümüne yakılmış türküler….

Dört tarafı sularla çevrilmiş fırtınada kalmış bir gemi gibi yalpaladı aşka düşenler. Azgın suların köpükleriyle boğuldu sevda uğruna nice kalpler. Kötülük aşkı eritti; ah ömür dediğin şimdi eski bir yangın yeri.

Bir cinnet vaktinde sesleri yankılandı aşıkların hem terk edildiklerine hem viran hallerine ağladılar. O acı çığlıklarına korkup uçtu bir anda ağacın dallarına konmuş kuşlar.

Oysa insan olmak için önce dil lazımdı sonra gönül; ikisinin de yokluğunu anlamayacak kadar cahildiler… Belki de sadece bu yüzden zaman geçtikçe affedildiler.

Gittiler! Geride bıraktıkları acılardan keyif alarak beslenerek sanki gözyaşlarıyla ne kadar temiz yürek varsa hepsini kirleterek gittiler.

Ve bir daha hiç öyle karanlık olmadı geceler yıldızlar hiç eskisi gibi parlamadı. Ne mor ne yeşil ne mavi artık hiçbiri eskisi gibi değildi. Oysa o gafiller bilemedi; onlar da aynı gök kubbenin altında nefes alıp vereceklerdi!

Candan Ünal