Balzac der ki: “ İki kez sevilir. Birincisi gerçekteikincisi anılarda!” Bu cümle üstünde biraz düşününcedeğeri anlaşılıyor.

İnsanlar ayrılık acısı çekerkenbir kez daha severler aynı kişiyi. Çünkü kaybedilen kişinin anıları henüz tazedir. Onu düşünürken hafıza tazelenir ve aşk yeniden başlar.

Hepimiz sahip olmadığımız şeylere özlem duyarız. Elimizdekinin değerini çoğumuz bilmeyiz. Kaybetmek duygusutek başına içimizi kemirmez. Peşinden pek çok kötücül hissi de sürükler. Düşündükçehasretimizle beraber büyür acımız.

Geçmişin külleri üstümüzde uçtukça kendi karanlığımızda boğuluruz. Geleceğe dair umutlarımız da aynı karanlığın içinde kirlenmeye başlar. Oysa her ikisini de rahat bırakmak gerekir.

Geçmişi unutupgeleceğin taze nefesinde yol almalıdır insan çünkü geçmiş üstünde bir yaptırımımız yoktur. Ne yaparsak yapalımdün hep dünde kalacaktır. Üstünde düşünereksadece kalbimizi biraz daha fazla yormuş oluruz.

Aklın kıvrımları arasında o kadar çok sır vardır ki! Bilim de henüz beynin gizemini tam anlamıyla çözebilmiş değildir. Düşüncenin geçmişe tutunmayasürekli onun üzerinde yoğunlaşmaya eğilimi vardır.

Acıların içinde boğulupçıkmaz bir sokakta olduğunuzu hissettiğinizdedönüp bir kendinize bakın; geçmişin ağında takılı kaldığınızı göreceksiniz.

Ayrılığın etkisini başarıyla atlatmanın yollarından birisibu düşünce sisteminden kurtulmaktır. Bunu becerebilmenin yolu da kendini terbiye etmekten ve eğitmekten geçer. Geçmişin sisi arasında dolaştığınızı fark ettiğinizdeaklınıza buradan çıkma emri vermelisiniz.

Ayrılık acısını yaşamak da keyiflidir ancak sınırını koruyabildiğiniz sürece. Kalpacı çektikçe olgunlaşır. Ruhun büyümesi de yaşadığı acılarla mümkündür. Fakat dozunu aşarsanızsürekli acı içinde kıvranan ve kendi hayatını geçmişin ellerine bırakmış bir bedbahta dönersiniz.

Yas tutma süresini aşmadanyaşadıklarınıza olgun gözlerle bakmayı öğrenmelisiniz. Haklısınızayrılığın en koyu anında gönül söz dinlemez. Ancak bu durum hayatınıza sekte vurmaya başladıysatehlike çanları da çalmaya başlamış demektir.

İnsanın en büyük manevi yüklerinden birisigeçmiştir. Geçmişi sürekli sırtınızda taşıyaraksadece yavaşlar ve güçsüzleşirsiniz. Bütün yaşadıklarınızın içindeçıkarmanız gereken dersler saklıdır. Yas dönemi biraz da bunu anlayabilmek için yaşanır.

Bütün kötü anlara rağmenayrılık acısını kendinize bir şans olarak görmeyi becerebilirsiniz. Yaşadıklarınızdan mutlaka elinizde bir tohum kalmıştır. Geleceğiniz içinyürüdüğünüz yollara bu tohumlardan ekin. Çiçekli bir hayata doğru yürüyün. Yeni aşklarbelki de çiçek bahçenizin o güzel kokusuna ve renklerinin coşkusuna gelecektir.

~Alıntı~