Sıradan bir güne uyanmıştım her günkü gibi. . . aynı saatte çıktım evden aynı yollarda yürüdüm aynı otobüse bindim aynı insanları gördüm hep aynı şeylerdi işte. . .herkeste bir dünya telaşesi. . .her zaman oturduğum yere oturdum yine otobüste. . .en arka koltuktaydım herzamanki gibi izliyordum insanları yaşanmışlıklarını anlayabiliyordum o yaşamak denen ağrının yansımalarını . . .derken; ön koltukta bir kız çocuğu takılıverdi gözüme düşündüm ne yapıyordu sabahın bu saatinde otobüste diye?
dikkatli dikkatli yanındaki kadına bakıyordu donuk bir ifadeyle . o baktıkça diğer tarafta oturan yaşlı kadın gel kızım camdan bak diyordu sanki çocuğu oyalamak istercesine. . . 6 saniye sürdü ki çocuk tekrar kadına baktı hüzünlü yüzüyle kadın ise kaçırıyordu gözlerini gözgöze gelmek istemiyordu bir saniye bile. . .o dakikaya kadar iki yabancı olarak izledim onları çocuktur dedim merak etmiştir dedim ta ki o meraklı sandığım masum hüzünlü kız çocuğunun yanındaki kadına ANNE demesini işitene kadar. . .
düşündüm kadının neden kızına bu kadar kayıtsız kaldığını ve dikkatlice bakınca kadına gördüm ki hastaydı kadın. . . belki de hastalığının son evresindeydi esofmanlı ağzını başörtüsünün ucuyla kapatıyordu sadece gözleri görünüyordu kadının . . .işte o an anladım ki; belki de öleceğinin düşünerek uzaklaştırmak istiyordu kızını kendindenyoksa bir anne dünyada belki de en çok sevdiği varlığı yavrusunu canını başka neden uzak tutmak istesin ki kendinden ?
işte belki de fedakarlık belki de sevgi böyle birseydi. . . içi kan ağlasa da gözlerini kaçırarak yavrusunu uzaktan seyretmekti . . . çünkü o herşeye rağmen bir anneydi . . .