Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  kalp Aşkin Belirtileri ve Etkileri  Kalp delice çarpmaya başlar avuçlar terler yüz kızarır kan belden aşağıya hücum eder midede yakıcı bir boşluk oluşur titreme başlar ateş basar. Görünmez bir güç insanın aklını başından alır son net düşünce de yok olur. Beynin üzüntü ve depresyondan sorumlu alanları devre dışı bırakılır buna karşılık haz merkezleri yüksek randıman çalışmaya başlar. Hipotolamus sayesinde morfinlerle yakın akraba olan ama vücudun kendi ürettiği dopamin ve endorfin yoğun bir şekilde açığa çıkar. Bu maddeler aşırı coşkuya ve iştah kaybına yol açar enerji düzeyini yükseltir uyku ihtiyacını azaltır. Ağrı ve korkuyu dindirici etki yapar derin bir mutluluk duygusunu açığa çıkarır. Kanın artan oksijen ihtiyacını gidermek için kalp atışları ve solunum hızlanır. Vücutta yükselen heyecan dalgası beyne geri iletilir bunun üzerine beyin kabul eşiklerini daha da düşürür ve uyaranlara karşı daha duyarlı tepki verir.

  Aşıklar vücutlarının kendi ürettiği uyuşturucuların da etkisiyle sürekli istisnai bir durumda yaşarlar. Yemek yemezler enerji doludurlar strese ve enfeksiyon kaynaklı hastalıklara karşı daha dirençli olurlar. Özellikle olumlu olaylar belleğe kazınır. İlk öpücük birlikte geçirilen ilk gece.. Olaylar en ince ayrıntısına kadar kaydedilir ve bir film gibi yeniden ve yeniden zihinde canlandırılır. Bilinç daralır ve artık sadece tek bir konu içerir. Dikkat felç olmuştur hareketsiz donuk tek bir varlığa kapılmış haldedir.

  Pisa Üniversitesi'nden Donatella Marazziti'nin yaptığı incelemeye göre yeni aşık olmuş 20 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan çalışmada bunların sadece ruhsal durumları saplantılı nevrotiklere benzemekle kalmamış kandaki serotonin oranı da hastalık derecesinde düşük bir düzeye inmiştir. Belli ki romantik aşk insanları klinik anlamda deli ediyordur. Derin bir bağlılığın ön koşulu aşk sarhoşluğunun sona ermesidir. Ancak sarhoşluk geçtikten sonra aşıklar diğerinin kim olduğunu gerçekten anlayabilir. Geçici delilikten sonra çiftin kafasında yeni bir dönüşüm gerçekleşir: beyinleri senkronize olur iç içe girer ve birbirini karşılıklı olarak düzenler hem duygusal hem de fiziksel açıdan. Bu sırada kişinin kendi görüşü de değişir. Sevenler artık hangi özelliğin kime ait olduğunu net bir biçimde ayıramaz. Aşk duygusal ve fiziksel denge için bu kadar belirleyici bir rol oynadığından beyin yalnızlığın acı verici olduğuna programlanmıştır. Bu nedenle insanlar birçok kez mutsuz ilişkileri bile göze alır. Beyin neyin daha çok acı verici olduğunu tartar. Tek başınalık mı yoksa biriyle olmak mı. Açlıktan ölmeye mecbur biri nasıl böcek yerse biz de bazen çok uzun süreler kötü bir birlikteliğe katlanırız.

  (Alinti)

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bildiğin bir hastalıktır kanserden bile beter.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş