Bugünün nisanlılıkları üç ay evlilikleri iki-üç sene sürüyor. Çünkü aşk diye yaşanılan şeyler riyakarca yürütülen bir oyundan ibaret.

Her iki taraf da gerçek yüzlerini gizliyorlar karşı tarafa hoş gelecek geçici bir hale bürünüyorlar. (Oğlan bir simit alıp gelesiye kadar kız yeni bir sevgili bulabiliyor mu kendine ona bakmak lazım.) Bu kadar vazgeçilebilir duygulara aşk diyebiliyorlarsa onu sorgulasınlar.

Aşk sorgulanmalıdır; bir ilgi midir bir sevgi midir bir tutku mudur. Oysa bugün hepsine aşk diyoruz hatta cinselliğe bile aşk deniyor aşk yapmak aşk adına çok küçültücü bir şey üstelik. İnsanin bir ilgiyi aşk sanması; onun askıdır; fakat aşkın ancak bir nebzesidir. İçinde aşk yok değil mutlaka vardır; ama askın ne kadarıdır iste ona bakmak lazımdır. Mutlak aşktan herkes ancak nasibi
kadarını alabilir.

Bir şeyin aşk olabilmesi için tutkulu olması patolojik olması anormal olması gerekir. İştahla yemek yerken hatırlayıp sevileni yemek boğazda düğümleniyorsa; derin uykularda görülen rüyadan sonra bir daha uyku girmiyorsa gözlere O ki göz kapakları kapandığında karanlıkları son bulmuyorsa ne cür’et aşktan söz edile!?.

Alıntı