Google İçerik Çiftliği Sitelere PageRank ile Savaş Açmaya Hazırlanıyor
Arama motorunun tarihi Web'in icadına dek uzanıyor. Önceleri web sunucularının sonrasında da hızla ortaya çıkan web sitelerinin listelenmesi bu motorlar sayesinde yapılıyormuş. Ancak Google firması 1998'de arama pazarına girişinde kullandığı PageRank sistemi ile kısa sürede oyunun kurallarını yeniden yazdı.

Dünya genelinde web kullanım istatistikleri tutan StatCounter firmasının 17 Ocak 2011 tarihli verilerine göre bugün dünya arama motoru pazarının %91'ine Google hakim. Ancak aynı Google bir zamanlar devrimsel olarak nitelenen PageRank uygulaması nedeniyle bir yandan da sıklıkla eleştiri oklarına maruz kaldı. Kendi sitesine trafik çekmek isteyen kullanıcıların arama listesi sonuçlarında yükselmek için uyguladıkları yöntemler zaman içerisinde o denli çoğaldı ki sonunda Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) adında bir pazar bile oluştu.

Günümüzde SEO pazarı oldukça değişken uygulamalar içermekte. Ancak Google firması blogu üzerinden yaptığı bir açıklamayla son birkaç ay içerisinde PageRank istatistiklerinde ciddi tutarsızlıklar gördüklerini arama motoru spam sayısındaki artış nedeniyle de bundan böyle içerik çiftliği olarak adlandırılan sitelerle ciddi anlamda savaşacaklarını açıkladı. Bu durum SEO pazarının yeniden şekillenmesine sebep olabilir.

Google'ın blogu üzerinden yaptığı açıklamaya konu olan ve arama motorlarını kandırarak kendi sitelerine trafik çekmeye çalıştığı iddia edilen siteler Web Spam veya Search Engine Spam olarak adlandırılıyorlar. Google bu tarz sitelere karşı 2010 yılı içerisinde iki önemli algoritma değişikliğine gittiğini söylüyor. Ancak bir taraftan da söylentiler Google'ın bu sitelere AdSense programını kullanmaları karşılığında göz yumduğu şeklindeydi.

Google'ın bu yeni dönemde nasıl bir önlem alacağı ve Web Spam sitelerine karşı nasıl bir uygulama geliştireceği net değil. Ancak firma Web Spam sitelerini diğer sitelerden içerik kopyalayan ve orijinal içeriği kırparak yayınlayan siteler olarak açıklıyor ve bu tarz sitelerin PageRank sıralamasında hızla aşağı sıralara düşürüleceği iddiasında bulunuyor. Google'ın gerçekten ilgili içeriğe yönlendirme yapan siteler ile spam içeriği birbirinden nasıl ayıracağı bu konuda samimi ve etkili bir uygulama sergileyip sergilemeyeceği ise şimdilik merak konusu.