Blogger İçin Seo Nasıl Yapılır ?

Blogger ve siteleriniz için Seo nasıl yapılır? Site hiti nasıl artar?

Herkese merhaba. Bu gün size uzun zamandır araştırdığım SEO konusunu anlatacağım. Blogger üzerinden açtığınız bloglarınız için ilk aşamada SEO çok önemlidir. SEO dostu temalar SEO dostu makaleler etiketler ve daha fazlası. Yazımızda sizlere SEO’nun ne olduğunu ve yeni açtığınız bloglarınıza nasıl uygulayacağınızı ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.Blogger ve SEO Nedir?

Blogger Google tarafından sizlere sunulan bir blog sistemidir. Blogger üzerinden blog açmak beş dakikanızı bile almaz. Ama önemli olan blogu açmak değil blogunuza kaliteli ve özgün içerik girmenizdir. Bu hizmet her ne kadar Google tarafından sunulsa da Google’nin makalelerinizi indekslemesi biraz uzun zaman alabilir. İşte burada devreye SEO giriyor. Şimdi sizlere SEO’nun ne demek olduğunu açıklayalım.

SEO yani ‘’Search Engine Optimization’’ Türkçesi ise Arama Motoru Optimizasyonudur. Adından da anlaşılabileceği gibi SEO arama motorlarına sitenizi optimize etmenizdir. Sahip olduğunuz siteyi ve ya blogu girdiğiniz anahtar kelimeler ile üst sıralara çıkarmaktır. Arama motoru ise hepimizin her gün kullandığı Google ve benzeri motorlardır. Arama motoru şu ana kadar kurulmuş olan tüm web sitelerini içinde kapsar ve belli algoritmalar sayesinde sizin girmiş olduğunuz anahtar kelimelere göre belli sıralara dizer. Kısaca bu ve bunun devamı olan yazılarımızda Blogger üzerinden açtığınız blogunuza SEO uygulayarak arama motorlarında elimizden geldiğince üst sıralara çıkaracağız.

SEO Nasıl Uygulanır
Bu SEO dediğimiz şey tek bir yazıda anlatılacak bir şey değildir. Bu yüzden bu yazımızda sizlere SEO nun anlamını ve kısaca nasıl yapılacağından bahsedeceğim. Burada anlattıklarım SEO nun sadece bir parçasıdır. SEO nun devamı yazılarımda bunları tek tek inceleyeceğiz. Örneğin anahtar kelime nasıl girilir? Meta ayarları nasıl yapılır? Gibi. Şimdi devam edelim.

SEO’nun Kalbi: Özgünlük

Kısaca SEO denildiğinde aklınıza hemen özgün içerik gelmelidir. Eğer bir blog açtıysanız ve eğer başka site ve ya bloglardan kopyala yapıştır yaptıysanız o bloğu hemen silin derim. Amacınız özgün yazı yazmak ve ya kendi tarzınızı oluşturmak olmasa bile Google sitenizi gezerken özgünlüğe çok dikkat eder. Kopya içerik hem emek hırsızlığıdır hem de sıralamada gerilerde kalırsınız. Hatta Google de banlanma ihtimalinizde yüksektir. Siz siz olun özgün içerik girmeye çalışın. Eğer aklınıza yazacak şeyler gelmiyorsa sakin olun acele etmeyin. İlla yazacak bir şey bulursunuz. Örneğin bir film inceleme sitesi / bloğu açarak kendi yorumlarınız ile filmleri inceleyebilirsiniz.

SEO da Etiketin Önemi

Eğer SEO dostu bir siteniz/blogunuz olsun istiyorsanız etiketlere çok önem vermelisiniz. Yazılarınıza ve sitenizin kategorisine göre etiketler girmelisiniz. Bu etiketleri fazla abartmamalısınız ve yazınızın ve ya sitenizin dışında ‘’ekstra etiket gireyim de siteme daha çok insan gelsin’’ dememelisiniz. Çünkü Google’a sitenizin bir kategori üstünde yoğunlaştığını göstermelisiniz. O kategori hakkında girdiğiniz makalelere başka bir konu hakkında etiket girerseniz Google sitenizin hangi kategoride olduğunu anlayamaz ve ziyaretçi gönderemez. Belki etiketi biraz fazla abarttığımı düşünebilirsiniz ama SEO açısından gerçekten çok önemli bir konudur. Etiketin nasıl girileceği hakkında ayrıntılı bir yazıyı daha sonra yazacağım

Düzgün etiket nasıl girilir adlı yazımıza Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]ulaşabilirsiniz.


SEO Dostu Temalar

Bir ziyaretçi siteye girdiğinde kafası tasarım ve ya tema yüzünden karışmamalı. Yazılar çok büyük ve ya çok küçük olmamalı. Yazıların rengi ve arka plan rengi düzgün olmalı. Ne kadar sade ve fonksiyonel bir tasarıma sahip olursanız ziyaretçiler sitenizde o kadar rahat gezinir. Kullanıcı sitede aradığını rahatlıkla bulabilmelidir. Kendinizi bir ziyaretçinin yerine koyarak sitenize girin ve gözünüze kötü ve karışık gelen yerleri düzeltin. Sitenizin tasarımının kötü olması SEO açısından eksi puandır. Siz tasarımınızın ne kadar güzel ve dikkat çekici olmasını isteseniz de bunu kullanıcılar sevmeyebilir.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Sitenizin Görünmeyen tarafı

‘’Sitenizin görünmeyen tarafı’’ sitenin kodlarının bulunduğu bölümdür. Bu kodlamalarda bir hata ve ya eksiklik olursa Google tarafından index almanız engellenebilir. Bu yüzden eğer sitenizin kodlarını siz yazdıysanız ve ya başka birine yaptırdıysanız kodları tekrardan gözden geçirmek iyi olacaktır. Eğer uğraşmak istemiyorsanız ve ya ‘’hazır bir tema aldım ben koddan anlamam’’ diyorsanız W3.Org u ziyaret edebilirsiniz.

Sitenize Backlink Almalısınız

Backlink denilen şey sitenizin başka bir sitede yayınlanmasıdır. Backlink siteniz için çok önemlidir ve Google sıralamasında üstlere çıkmanızı sağlar. Ancak her sitede kendi sitenizin linkini vermemelisiniz. Özellikle spam riski olan siteler kopya içerikli siteler vb. Bu sitelerden alınan Backlink yine SEO açısından eksi puandır. Backlink nasıl alınır? hakkında ayrıntılı bir yazıyı daha sonra yazacağım.


  • Backlink nasıl alınır?
  • Düzgün etkiet nasıl girilir?
  • Özgün makale yazmanın incelikleri
  • Sitemin hiti nasıl artar?

Gibi pek çok soruya ayrıntılı bir şekilde daha sonraki yazılarımızda cevap vereceğim. Bu yazımda sizlere kısaca SEO nun anlamından SEO için yapılması gereken küçük şeylerden bahsettim. Beni yandan takibe alırsanız çok sevinirim. Sormak istediğiniz bir sorunuz varsa hiç çekinmeden yorum olarak yazabilir ve ya bana iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. Bir daha ki yazıma kadar hoşçakalın.