- Pagerank degeri yüksek siteler ile link degişimi yaparak işe başlana bilir.Ne kadar çok dost siteniz olursa o kadar çok geri linkiniz olurSiteniz ile aynı içerikli sitelerden link almanız daha etkili sonuçlar doğurur.Hatta rakip sitelerden link almak pagerank değerinizin artışına çok büyük bir ivme verir.Çok mantıksız gibi görünmesine rağmen buradaki amaç "insanların link verdigi site kötü site olamaz" eğer rakip site bile diğer siteye link veriyorsa link verilen site gerçekten çok iyi bir sitedir teorisi üzerine kuruludur bu mantık. Ancak gerçek hayatta bu pek mümkün olmaz bu durumda yapacak iki şey vardır rakip siteden link alabilmek için rakip siteye reklam vermek eğer kabul edersediger yöntem ise aynı içerikli başka bir site açmak. Kendi sitenizden kendinize link vereceksiniz.Google programcılarıda bu olayın farkında olduklarından dolayı bazı önlemler almışlardır.Class C ip olayının ortaya çıkış sebeblerinden biride bu olaydır.(Class C ip olayı yazının alt paragraflarında vardır.)

- Pagerank değeri 5 ve üzerindeki link sitelerine sitenizi ekleyin.Pek hit yollamasalar bile pagerank getirisi yüksek olacaktır.Pagerank değeriniz yükselirse google dan daha çok ziyaretçi alırsınız daha üstlere çıkarsınız...

Örnek: Tr100.com sayfalarim.com bedava.cc interturknet.com

-Gerçekten link popülerliğine ihtiyacınız var mı?

Genelde orta karar bir sitede link popülerliği çok mühim değildir arama motorlarının kriterleri arasında link popülerliği sadece kriterlerden biridir. Yahoo Dmoz LookSmart gibi dizinlerde siteniz dizilmişse bu size yeterde artar bile. Diyelim ki hosting işi yada cep melodi işi yapıyorsanız ve sitenizin alanında birçok rakibi varsa link popülerliğinizi artırmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.Sizinle alakalı içerikli sitelerde linkinizin bulunması için çalışmalısınız. Bu demek değildir ki onlarca domain alıp hepsiniz sitenize yönlendirin basitçe size link verebilecek siteler bulun ve size link vermelerini sağlayın.

- Dost site seçerken nelere dikkat etmem gerek ?

Öncelikle pagerank değeri en az 4 olması gerek ki size geri dönüşü olan bir pagerank katkısı olsun.

Aynı hostta olmayan siteler ile dost olun.Bu şu demek:

212.123.102.2 ip adresinde barındırılıyor diyelim siteniz

212=ülke
123=il
102=mahalle
2 =sokak

olarak düşünün. Google aynı sokaktakilerin birbirine verdiği linki pagerank için saymıyor.212.123.103.(1) ile 212.123.103.(254) arasındaki ip ler birbiri ile Class C ip oluyor.Bu olay ***** siteler yüzünden çıktı.adamlar reseller makina alıyorlardı.

100 tane site açıyorlardı ve hepsini biribiri ile linkliyorlardı.Aslında hepsi aynı adamın sitesi ama hile yaparak google yi kandırmaya çalışıyordu. Aynı hosta diyelim pr5 siteniz var.prsi daha düşük sitelerinize link vermeniz bir işe yaramıyor yada minimum katsayı ile yarar. Bir site ile class C ip adresi olup olmadığınızda [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın...] adresten bakabilirsiniz.

Google Pagerank ne zaman güncelleniyor?

İki tür Pagerank vardır.Bir gizli pagerank birde toolbar pagerank degeri vardır.İnsanların algılaması kolaylaşsın diye google toolbar pagerank bölümü 10 skalaya bölmüştür.Buradan takip edilebilir ancak gizli pagerank değeri tamamen matematiksel bir değerdir ve algılamak zordur.

PR(A) = (1-d) + d(PR(t1)/C(t1) + ... + PR(tn)/C(tn))

ALINTI