Açıköğretim fakultesi emlak ve emlak yönetimi bölümü ülkemizde hızla gelişen bir sektör olan Emlak sektörünün eleman açığını gidermek için kurulmuş bir bölümdür. Ayrıca Ülkemizde faliyet gösteren emlak ofisleri sahipleride açıköğretim vasıtası ile bu bölümde okuyarak iş gelişimine gitmektedir.

Amaçlar

Emlak ve Emlak Yönetimi Önlisans Programı emlak sektörünün ihtiyaç duyduğu etik ilkelere saygılı emlak değerlemesi emlak pazarlanması emlak yönetimi konularında mesleki bilgilerle donatılmış elemanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.
Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen) Bankacılık Bilgisayarlı Muhasebe Borsa Hizmetleri Deniz ve Liman İşletme Dış Ticaret Emlak Komisyonculuğu Genel Hizmetler (Demiryolu) İşletme işletmecilik (Demiryolu) Muhasebe Muhasebe ve Finansman Pazarlama Pazarlama ve Perakende Satış Yönetimi ve Reklamcılık Sigortacılık Sigortacılık ve Risk Yönetimi Tesis işletmeciliği Ticaret Ticaret Liselerini Alan Ayrımı Olmadığı Dönemde Bitirenler ve Ulaştırma Hizmetleri alan/kol/bölümlerinden mezun olan öğrenciler Emlak ve Emlak Yönetimi programına sınavsız yerleştirilebilmektedir. Ayrıca ÖSS’de herhangi bir puan türünden 140 ve üzeri puan alan kişiler de bu programa yerleştirilebilmektedirler. Programın kontenjanı sınırsızdır. Örgün bir programda kayıtlı ya da mezun olanlar alanları dışında olmak üzere ÖSS’ye girmeden İkinci Üniversite uygulaması kapsamında bu programa başvurabilirler.
Mezuniyet Sonrası

Programdan mezun olan öğrenciler “Emlak ve Emlak Yönetimi Önlisans Diploması” alırlar.
İş Olanakları

Mezunlar; emlak ofisi açabilecekleri gibi Arsa Ofisi Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Milli Emlak Müdürlüğü Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Belediyelerin Emlak Müdürlüğü ile benzeri kamu kurum ve kuruluşlarında özel şirketlerde organize emlak şirketlerinde büyük binaların ve iş merkezlerinin yönetimlerinde çalışabilmektedirler.