Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Aöf Kredili Sistem Nedir?

  Aöf Kredili Sistem Nedir


  Anadolu Üniversitesi Aöf Açıköğretim Bütün bölümleri 2012-2013 eğitim yılında kredili sisteme geçirecek. Kredili sistemi ilk olarak 2010-2011 eğitim yılında İlahiyat bölümünde deneyen üniversite 2011-2012 eğitim yılında 13 bölümü daha kredili sisteme geçirdi. 2012-2013 eğitim yılında ise tüm açıköğretim bölümleri kredili sisteme geçirilecek. Aşağıya kredili sistemin nasıl olduğu ile ilgili sizlerin anlayacağı şekilde sadecelştirilmiş açıklamaları maddeler halinde ekliyorum.

  Aöf kredili sistem hakkında merak ettiklerinizi konunun altına cevap olarak yazarsanız cevaplarını sizlere veririm arkadaşlar.

  * Kredili sistemde eğitim Güz dönemi ve Bahar dönemi adı altında 2 ayrı dönem halinde verilmektedir. Aynen örgün üniversitede okutulan sistem gibidir.

  * Her dönemin kayıt yenilemesi ayrı olacak. Güz döneminde kaydını yenileten fakat bahar döneminde harç ücretini yatırmayan öğrencinin kaydı bahar dönemi için yenilenmeyecek ve o dönemin hiç bir dersini alamayıp sınavlarına giremeyecek.

  * Her dönemde farklı dersler okutulacak ( derler birbirlerinin devamı olabilir örn; ingilizce1 - ingilizce 2 gibi).

  * Güz döneminde 2 kez bahar döneminde 2 kez sınava girilecek. ( Ara sınav ve Dönem Sonu Sınavı Şeklinde )
  * 1.Sınıf hariç diğer sınıflarda üst dönemlerden ders alıp okulu erken bitirme imkanı sağlanıyor.

  * Üniversite her dönem size 30 kredilik ders ataması yapmaktadır sizse alttan dersiniz yoksa ve 1.sınıfta değilseniz üstten 15 kredilik daha ders alabilirsiniz. O dönem toplamda 45 kredilik ders alma imkanına sahipsiniz.

  * Üst dönemlerden ders almak için alt dönemlerden dersiniz olmaması gerekiyor. ( Yani bu dönem alttan hiç ders görmeyceksem üst dönemden ders alabilirim )

  *Okuduğuunz sınıftan kaç dersten kalırsanız kalın alttan dersiniz olmamak kaydıyla üst sınıftan ders alabilirsiniz.

  * Ders Geçme not hesaplaması Ara Sınavda aldığınzı notun %30 + Dönem Sonu Sınavında aldığınız Notun %70'i toplanarak bulunur.

  * Kredili Sistemde Harf notu uygulamasına geçilecek. ( Notlar belli aralıklara göre karşılığında harf alacaklar. )

  Not Aralığı – Harf Notu - Katsayı

  84–100 - AA - 400
  77–83 - AB - 370
  71–76 - BA - 330
  66–70 - BB - 300
  61–65 - BC - 270
  56–60 - CB - 230
  50–55 - CC - 200
  46–49 - CD - 170
  40–45 - DC - 130
  33–39 - DD - 100
  00–32 - FF - 000

  * Bir dersten CC veya üstünde not alan öğrenci o dersi geçer; FF alan her halükarda o dersten kalır. CD DC ve DD alınan dersler öğrencinin genel not ortalaması 2.00 ve üzerinde ise başarılmış 2.00 nin altında ise başarılmamış sayılır.

  * Kredili Sistemde Çan Eğrisi sistemi uygulamaya geçirilecek. Yani bir dersten sınava giren herkesin genel not ortalamasına göre dersten 30 alıp CC alabilirsiniz veya 75 alıp yine CC alabilirsiniz. ( Ayrı Bir konuda detaylıca ele alacağım.)

  * Not ortalaması sistemine geçilecek. ( Derslerinizin notları kredileri ile çarpılıp toplam kredi sayısına bölünecek böylelikle o döneme ait not ortalamanız bulunacak. ) ( Ayrı bir konuda detaylıca ele alacağım )

  * Not ortalaması 2.0'ın üzerinde olmayan öğrenciler euyarı verilir. Bu uyarı not ortalamanı yükselt yoksa sınıfta kalacaksın anlamına gelir.

  * Genel Not ortalamanız 2.0 yani CC veya daha yüksekse o dönem CD DC ve DD aldığınız derslerden ortalamanız yüksek olduğu için geçmiş olursunuz.

  * Yıl sonunda Genel Not Ortalamanız 2.0'ın üzerinde gelmezse CD DC ve DD aldığınız derslerden kalmış olursunuz.

  * Yıl sonu sınavlarından sonra öğrencilerin genel not ortalamaları hesaplanır. Genel not ortalaması 2.00 ve üzerinde olan öğrenciler FF aldıkları derslerden bütünleme sınavına girer. Genel not ortalaması 2.00 nin altında olan öğrenciler o yıl CC nin altında not aldıkları bütün derslerden bütünleme sınavına girer. Bütünleme sınavlarından sonra öğrencilerin genel not ortalamaları tekrar hesaplanır. Genel not ortalaması 2.00 ve üzerinde olan öğrenciler FF aldıkları dersleri bütün gerekleriyle tekrar eder. Genel not ortalaması 2.00 nin altında olan öğrenciler o yıl bütünleme sınavında CC nin altında not aldıkları dersleri bütün gerekleriyle tekrar eder.

  * Son sınıf öğrencileri genel not ortalamalarını yükseltmek amacıyla diploma almaya hak kazanmalarından itibaren bir ay içinde bir dilekçe ile başvurarak son iki sınıfın derslerinden istediklerini daha önce başarmış olsalar bile tekrar alabilir. Bu öğrencilerin diplomaları kendilerine kesinlikle verilmez ve dilekçeleriyle birlikte iptal edilmek üzere dekanlığa gönderilir. Bu öğrenciler tekrar aldıkları derslerin bütün gereklerini yerine getirmek zorundadır. Bu durumda son alınan not geçerli olur. Bu öğrencilere tekrar derslerinde başarısız olmaları veya genel not ortalamalarını 2.00 nin altına düşürmeleri halinde 18 inci madde uygulanır ve diplomaları ancak Genel Not Ortalamaları 2.0'ın üzerine çıkarsa verilir.

  * Bir öğrencinin kaydolduğu programı başarıyla bitirebilmesi için genel not ortalamasının en az 2.00 ve almış olduğu her dersin harf notunun en az DD olması ve öğrencinin Fakültenin öngördüğü diğer koşulları sağlamış olması gerekir. Programı başarıyla bitiren öğrenciye kayıtlı olduğu programın lisans veya önlisans diploması verilir. Lisans programına kayıtlı bir öğrenci isterse ilk iki sınıfın derslerini başarmış ve 2.00 genel not ortalamasını tutturmuş ise kaydını sildirmiş olmak koşuluyla önlisans diploması alabilir.

  * İlk kez eğitim gördüğü sınıfta bütün derslerini başaran ve o öğretim yılında almış olduğu bütün derslerini başarmış ve not ortalaması 350 veya üzeri olanlar yüksek onur öğrencisi not ortalaması 300 ile 349 arasında olanlar onur öğrencisi sayılır. Ancak disiplin cezası alan öğrenciler belirtilen not ortalamalarını sağlasalar bile yüksek onur öğrencisi veya onur öğrencisi sayılmazlar.

  * Genel not ortalaması 350 veya üzeri olanlar “Yüksek Onur Öğrencisi” genel not ortalaması 300 ile 349 arasında olanlar “Onur Öğrencisi” olarak mezun olur. Ancak disiplin cezası alan öğrenciler belirtilen genel not ortalamasını sağlasalar bile “Yüksek Onur Öğrencisi” veya “Onur Öğrencisi” olarak mezun olamaz.

  Kredili sistem hakkında özet olarak yukarıdaki maddeler hayatımıza giriyor arkadaşlar. kredili sistme hem kolay hemde zor yönleri var. Ama benim şahsi kanaatim kredili sistemin hepimiz için daha iyi olacağı yönünde.

  Yukarıda da söylediğim gibi aöf kredili sistem nedir diye hala kafanıza takılan sorularınız varsa bu konunun altına yazarak benden cevap alabilirsiniz.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  bana ulaşabilir misiniz aöf hakkında konuşalım olurmu
  Benim hayatım her zaman bu 3 lü arasında idi.

  Vazgeç Gönlüm. . .

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş