Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Aöf Felsefe Dersleri Konu Anlatımı 4

  Ahlak Felsefesi - Etik Felsefe

  Ahlâk felsefesi felsefenin insan eylemlerini ve bu eylemlerin dayandığı ilkeleri konu alan dalıdır. Buna göre ahlâk felsefesi ahlâk alanında hakim olan ilkeleri ***8220;iyi***8221; ve ***8220;kötü***8221; nün ne olduğunu ahlâklılığın ne anlama geldiğini ele alır. Ahlâklılığın ne olduğu üzerinde durur; özünü ve temellerini araştırır. İnsanın davranışlarında özgür olup olmadığını sorgular. Hangi eylemlerin ahlâklı olabileceğini irdeler. Bunlar için bir takım ölçütler koyar. Kısacası ahlâk felsefesi ahlâk hayatı üzerinde sistemli bir biçimde düşünme ve soruşturmadır.
  Her bilgi dalının kendine özgü kavramları ve özel terimleri vardır. Ahlâk felsefesinin de ***8220;iyi***8221; ***8220;kötü***8221; ***8220;özgürlük***8221; ***8220;erdem***8221; ***8220;sorumluluk***8221; ***8220;vicdan***8221; ***8220;ahlâk yasası***8221; ***8220;ahlâki karar***8221; ***8220;ahlâki eylem***8221; olarak belirlenen kavramları vardır. Şimdi bu kavramların neyi anlattığını kısaca belirtelim.  Ahlak Felsefesinin Temel Kavramları

  İyi: Ahlâk açısından yapılması uygun olan iradenin yapılmasına özgürce karar verdiği eylemlerdir.
  Kötü: Ahlâk yasası açısından yapılması uygun olmayan eylemlerdir.
  Özgürlük: İradeyi kullanarak istediğini yapabilme halidir.
  Erdem: İradenin cesaret cömertlik bilgelik gibi iyiyi yapmaya yönelmesidir.
  Sorumluluk: İnsanın bilerek ve iradeli olarak yaptığı bir işin bir davranışın sonuçlarını kabullenmesidir.
  Vicdan: İyi ile kötüyü birbirinden ayırabilme gücüdür. (Bireyin kendi tutum ve eylemlerini değerlendirme yetisi)
  Ahlâk yasası: Uyulması ahlâk açısından gerekli ve geçerli olan kurallardır. Bu kurallar kişinin ne yapması ne yapmaması davranışlarının nasıl olması gerektiğini gösterirler.
  Ahlâki karar: Kişinin ahlâk yasalarına kendi hür iradesi ile uymasıdır. Bu uyma dışardan herhangi bir zorlama ile değil bireyin kendi isteğiyle olmalıdır.
  Ahlâki eylem: Ahlâk kurallarına uygun ve iradeli olarak bir şeyi yapmaktır.  Ahlâk Felsefesinin Temel Soruları

  a. Ahlaki eylemin bir amacı var mıdır?
  Bu soruya filozoflar farklı cevaplar vermişlerdir.
  Ahlâkın amacını mutluluk - haz olarak açıklayan filozoflardan Epiküros***8217;a göre mutluluk; yaşamdan ***8220;haz***8221; alabilmektir. Haz en yüksek iyidir. Ancak bu haz duyusal bir haz olmayıp bedenin acılardan uzak olması ruhun huzura kavuşmasıdır.
  ***8220;Fayda***8221;yı ileri süren filozoflara göre mutluluk insanın tutkularına engel olması toplumun çıkarının kişisel çıkarlardan üstün tutulmasıdır.
  Kant***8217;a göre ise ahlâki eylemin amacı mutluluk değil ***8220;ödev***8221; olmalıdır. Ödev iyiyi istemedir. Bunun gerçekleşmesi ya da gerçekleşmemesi önemli değildir.

  b. İnsan ahlâki eylemde bulunurken özgür müdür?
  Bu soruya filozoflar birbirine karşıt iki cevap vermişlerdir.
  İnsanın eylemlerinde özgür olduğunu ya da olmadığını savunanlar kendilerine göre psikolojik sosyal ahlâki ve hukuki kanıtlar ileri sürmektedirler.

  Eylemlerin özgür olduğunu savunan filozoflar kişinin kararlarında tamamen özgür olduğunu ileri sürerler ve özgürlük için sınır tanımazlar.
  Eylemlerin özgür olmadığını savunanlar ise herşeyin önceden belirlenmiş olduğuna insanın önceden belirlenmiş olanları hiçbir şekilde değiştiremeyeceğine inanırlar. Bunlara göre insan rüzgarın önündeki yaprak gibidir. İrade içten ve dıştan gelen etkenler tarafından belirlenir. İnsan karar alırken içinde bulunduğu koşulların etkisindedir. Bu koşullar serbest karar vermeyi önler.

 2. #2
  Root
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sanırım forumda sansürlü kelime eklentisi mevcut. sürüm saptaması var veya konu alınan yerlerde yazma dili ISO formatında yazılmış vBulletin ise Latin dil alfabesini destekler. Teknikerlere duyrulur

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş