4. sınıf 1. Dönem

Karşılaştırmalı Kamu Yönetimi: Okula ilk başladığınızda da ky giderken de ky. Bu derste avrupa ülkelerinin yönetimleri incelenir ve adı gibi türkiye yönetimi ile karşılaştırılır. Fransa İngiltere ABD başlıca devletleriniz olacak.

Vergi Hukuku: Klasik kavram girişinden sonra 4T kuralı önemlidir. Verginin tarhı tebliği tahakkuku ve tahsili ile sizde artık bi vergi mükellefi sayılırsınız.

İş Hukuku: İşçi nedir kime işçi denir hakları ödevleri ve işçiyle ilgili bilmeniz gereken herşey bu derste mevcut.

Türkiye’nin Toplumsal Yapısı: Hocamızın bize verdiği teknikle; sorun nedir sorunun kaynağı ve sorunun çözümü formülüyle Türkiye’nin toplum yapısına sizde dahil olacaksınız.

Siyasal Tarih: Görebileceğim en saçma derslerden biri daha diye düşünmüştüm. Ama avrupa siyasi tarihini öğrenmeye başladıkca günümüz siyasi yönetimini ekonomisini herşeyi daha iyi anladım ve öğrendim ki medeniyetler kanla yıkanmadan evrimini tamamlamıyor. Savaşlar –yüzyıl savaşlarından ikinci dünya savaşına kadar- kafanızı karıltırabilir yakın metraja almanız yararınıza olacaktır.

Çağdaş Siyasal Düşünceler (Secmeli): Şu sürekli duyduğumuz kominist faşiszt liberal hatta ve hatta feminist kavramlarını artık nasıl cıktığını esas amacının ne olduğunu hangi toplumlarda şekil bulduğunu öğreneceğiniz sadece teorik bazında kalmayan güncel konularda faydanıza olacak nadide derslerden biri.

2. Dönem

Yönetim Sosyolojisi: Ders makale makale incelenmişti. Bu yüzdendirki yönetimle ilgili her türlü konu bu ders kapsamana girmektedir. Siz en iyisi şimdiden elinize bi kaç makale alın.

Uluslararası Kuruluşlar: İlk uluslararası kuruluş olan milletler cemiyetinden başlar BM AB NATO gibi aklınaza gelebilecek çoğu u.kuruluşların yapısı amacı görevleri incenelir. AB ye neden hala girmediğimizi ancak NATOnun neden daimi üye olduğumuzu daha iyi anlarsınız.

Türkiye Ekonomisi: Düyun-u umumiyeyle çöken Osmanlı ekonomisi ittihatcıların yaratmaya çalıştığı yerli burjuva ve yeni kurulan Türkiye devletinin devlet eliyle kalkınmaya çalışması bilindik konular olacaktır.60 tan günümüz ekomosi sektör sektör incelenir.

Kamu Yönetiminde Güncel Sorunlar: T.T.Yapısı dersindeki gibi sorun sorunun kaynağı ve çözüm yollarıyla dersi daha iyi anlayacaksınız.

Yönetim Etiği: Yüzyıllardır tartışılan etik ve ahlak söylemleri. Bunun için kafa patlatmış düşünürler bu dersin içeriğini oluşturur. Peki siz hangi etiği benimsersiniz ‘kural etiği mi yasal etiği mi geleneksel etik mi yoksa ben kendi etiğimi yaratırım dediğiniz kişisel etik mi?’

Çevresel Etki Değerlendirme (Seçmeli): Bilindik adıyla ÇED. Televizyonlarda haberlerde sıkca duyduğunuz bu kelime yapılacak bir fabrikanın santrallerin ya da çevreyle ilintili olan her şeyin yapıldığı çevreye sosyal kültürel ekonomık vb koşullara uygun olup olmadığının incelenmesidir.