Boşanmış olmanız Babalar Günü’nün kutlanmasına engel değil

Boşanma sonrası babaların çocukları ile böylesi özel bir günü nasıl geçirmeleri gerektiği konusunda Psikiyatrist Doktor Sabri Yurdakul önemli tavsiyelerde bulundu.

Babalar Günü'ne az bir zaman kala boşanmış ya da yeni boşanmış babaların buruk bir sevinç yaşayacağı zamanlar yaklaşıyor. Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul yaklaşan “Babalar Günü”öncesinde özellikle boşanmış babaların bu önemli günde çocukları kadar kendilerine de büyük sorumluluk ve görev düştüğünü belirtti.
"Çocuğunuzdan değil eşinizden boşandınız"

Boşanma sonrasında babaların yaptığı en büyük yanlışın evden dolayısıyla da çocuktan uzaklaşmak olduğunu belirten Yurdakul “Babalar Günü bu anlamda büyük bir fırsata dönüştürülmeli. Boşanmış olmanın babalar gününün kutlanmasına bir engel değil aksine çocukla yaşanacak kaliteli ve verimli zaman için çok iyi bir fırsattır. Babaların mutlaka ama mutlaka bu özel günde evlatlarıyla zaman geçirmeleri gerekir” dedi.


Kaliteli zaman geçirin

Boşanma sonrası babaların çocukları ile olan iletişimini eskisine göre daha arttırıp onlarla kaliteli zaman geçirmesi gerektiğini vurgulayan Yurdakul Babalar Günü başta olmak üzere tüm özel günlerde ve hafta sonlarında mutlaka spor tiyatro gibi etkinliklere gitmeleri birlikte kaliteli zaman geçirmeleri gerektiğinin altını çiziyor. Yurdakul bunun baba ve evlat arasındaki bağı güçlendireceğini belirterek karşılıklı güven olgusunun da sağlam temellere oturmasında önemli olduğunu belirtiyor.

Yurdakul “Birlikte geçirdikleri zaman onları birbirlerine daha çok yakınlaştırıp boşanmadan dolayı ortaya çıkan sıkıntıları atmaya yardımcı olacaktır. Aynı şekilde yapılabiliyorsa hafta içinde de birlikte zaman geçirmeli ve birbirlerini arayıp sormalıdırlar. Ancak bunu yaparken annelerin babalara olan kızgınlıkları nedeniyle bu görüşmelere engel olmamaları ya da zamanı kısıtlama yoluna gitmemeleri gerekir. Babalar çocuklarına yeterli düzeyde bakamayabilir anne kadar özenli de olmayabilir. Önemli olan çocuğu ile zaman geçirmesi onunla paylaşım içinde olmasıdır” dedi.
Babalar çocukların gizli kahramanıdır

Babaların gerek kız gerekse erkek çocuklarının gelişiminde önemli bir rol model olduğunu vurgulayan Psikiyatrist Dr. Reşat Sabri Yurdakul; babaların erkek ve kız çocukları yetişirken onların ilerde nasıl bir birey olacaklarını referans alabilecekleri bir davranış modeli olduğuna dikkat çekiyor.Yurdakul “Erkek kimliğinin oluşmasında bu önemlidir. Kız çocuklarının ise hayatında baba modeli olarak önem taşımakta kızları ile kurdukları iyi ilişkiler eşleri ile olan evliliklerinin sağlıklı olması kızlarının gelecek yaşantıda evliliklerini ve karşı cinsle ilişkilerini etkileyecektir. Genellikle kocaların babalarına benzer insanlar olması onların evliliklerinin mutlu ya da mutsuz olmasını belirler” dedi. Sonuçta “Babalar çocukların gerçekten gizli kahramanlardır” diyen Yurdakul günümüzde kahramanlara ihtiyaç kalmamasının babalara ihtiyaç olmadığı anlamına gelmeyeceğini belirterek özellikle boşanmış babaların yaklaşan babalar gününü fırsata çevirerek çocuklarıyla kaliteli ve eğlenceli bir gün geçirmeleri gerektiğinin altını çizdi.