Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kaç Süslü Teyze Bir Anne Eder?
  Kaç Süslü Teyze Bir Anne Eder?
  30 yaşında evlendi. 5 yıl sonra bir çocuğu oldu. Çocuk 1 yaşına geldi. Doğum izni bitti. Kariyerine devam etmesi lazımdı. Onca yıl çalışıp çabalamıştı. Emeklerini heba edemezdi. Çok acil bir kreş araştırmasına girdi.
  Onlarca kreş içinden hangisini seçseydi acaba? Çalışma saatlerine uyması lazımdı. Sınıflar kaç kişilikti? Kaç öğün yemek vardı? Sınıflar sıcak mıydı? Hafta sonu eşiyle bir yemeğe gidecek olsa mesela çocuğu kreşe bir kaç saatliğine bırakabilir miydi?

  Ona sordu buna sordu ama evladına sormadı…

  26 yaşında ev hanımıydı. İlk çocuğu 3 yaşındayken ikinci çocuğu doğdu. Dışarda çalışmıyordu ama ilk çocuğa vakit ayıramıyordu. Evin işi bitmiyordu. Çocuk kendisine daha bir düşkün olmuştu sanki. Kardeşini kıskanıyordu. Bütün gün onlarla ilgileniyordu. Yaptığı temizlik bile kendini göstermiyordu. Arkadaş toplantılarıda sekteye uğramıştı. Ne oturduğundan ne konuştuğundan bir şey anlamıyordu. İlk çocuğu kreşe verse rahatlıyacaktı. Bütün gün faal olan bir kreş bulmalıydı.

  Eşe sordu dosta sordu ama çocuğuna sormadı…

  Sosyal bir derneğin faal üyesiydi. Çocuğu doğduktan sonra eve kapanmak ona çok zor gelmişti. Çeşitli organizasyonlarda o hep başroldeydi. Tanınan ve aranan biriydi. Geniş bir çevreye sahipti. Evet bir müddet evde olmak zorundaydı. Ama yıllarca buna katlanamazdı. Annesi yakında değildi kayın validesine güvenmiyordu. Çocuk biraz kendini toparlayıp ayaklanınca kreşe vermek şarttı.

  Pedagoga sordu psikologa sordu ama çocuğuna sormadı…

  Dini değerlerine çok bağlı bir hanımdı. Haftanın en az beş günü katıldığı sohbetler tefsir siyer dersleri Arapça Osmanlıca kursları vardı. Müslüman bir hanım kendisini yetiştirmeli ilmine ilim katmalıydı. Sıkça yapılan hayır kermeslerine katkıları büyüktü. Bir çok kapıyı çalar bilfiil yardım toplardı. Bebeğinin emzirme süresini yoğun temposundan dolayı tamamlayamamıştı. Sohbetlerde çocuk kabul etmiyorlar kabul etseler bile çocuk sıkılıyor ağlıyor durmuyordu. Şöyle çocuğa bakacak hemde islami eğitim verecek bir kreş bulsaydı ne iyi olurdu. Kuran öğrenirdi çocuk. Birazda Esma-ul hüsna… Ve vicdanını sükuna erdirecek bir dolu şey…

  Kitaplara sordu hocalara sordu ama çocuğuna sormadı…

  Henüz cümlelere yetecek kadar kelimeleri olmayan küçücük bir çocuktu. En çok “Anne” demeyi severdi. En iyi bildiği kelimede oydu zaten. Bir sabah kimseye anlatamayacağı büyüklerin asla göremeyeceği renkli rüyasından dürtüklenerek uyandırıldığı zamanda “Ne oluyor?” demeye kelimeleri yetmemişti. Annesi niçin böyle aceleciydi? O hızlı tempo içersinde söylenen bir kaç süslü söz neden çocuğu rahatlatmamıştı?

  Aceleyle ağzına sokuşturulan bir kaç lokmayı hiç yemek istememişti. Yüzü yıkandı saçı düzeltildi. Cici kıyafetler giydirdi annesi. Dışarıdan bir korna sesi geliyordu. Annesi merdivenlerden koşar adımlarla indirdi onu. Kapının önünde büyükçe bir araba duruyordu. Tıpkı büyük bir oyuncak gibiydi. Annesinin yüzüne gülümseyerek baktı ve “Attaaa!” dedi. “Evet” diyordu annesi “attaya gidiyorsun”. Arabanın içinden çıkan süslü bir teyze kollarını uzattı. “Hadi gel bakalım” dedi. Annesinin kollarından koparılarak alındı sanki. Annesi el sallıyor “by by” diyordu. Hayır! Bu atta olamazdı. Attalar hep mutlu etmişti onu. Annesi yanında olur sıcağını hissettirirdi ona. Arada bir kızsa bile yine gider huzuru annesinde bulurdu…

  Yol boyunca çok ağlamıştı. Sürekli “Tamam sus artık” demişti süslü teyze. Daha önce hiç görmediği bir yere götürdüler. İçeride bir sürü tanımadığı çocuk vardı. Bir çok da oyuncak… Ama annesi neden yoktu? Sevdiği oyuncaklar dişlediği bez topu ayıcığı kendi yatağı anne sıcağı… Annesizliğini ona bildiği kelimelerle kim izah edebilirdi?

  Ağlaması dursa da içlenip dudak bükmeleri akşama kadar devam etti. Süslü teyze devamlı şöyle yap böyle yap diyordu. Çok sıkılmıştı…üç gün beş gün… ne zaman bitecek demeye de yetmedi kelimeleri. “Evimi istiyorum” “annemi istiyorum” “gitmem bir daha!” diyemedi. Gözyaşlarına sığdırdığı feryatlarını kim anlayabilirdi?

  Babası anlamadı annesi anlamadı süslü teyze anlamadı dilinden…

  Bir çocuk ne zaman ayrılmak isterdi annesinden? Her sabah kan uykudan uyandırılıp ağlayarak annesinden ayrılmaya kaç ay kaç gün dayanabilirdi? Kim annesi gibi bakardı gözlerine…Kim annesi gibi “yavrum” derdi? Kaç süslü teyze bir Anne ederdi?

  Birde ona sorsalardı okuyabilselerdi gözyaşlarını…Kelimeleri yetse çok şey anlatacaktı…

  Falana soruldu filana soruldu az bilene çok bilene soruldu ama ona sorulmadı….

  Cahide Sultan

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çocuğun bilişsel ve sosyal gelişimi için akranlarıyla bir arada olması mühim. Anneden koparılıyor sabahın köründe falan demiş. Evet de çocuklar zaten 7 yaşında okula başlıyor ve okul öncesi eğitim de çocuğu ilkokula hazırlama sürecidir. Dolayısıyla erken kalkmayı da anneden bir süre ayrı kalmayı da bu krizleri yaşadıktan sonra normalleştirecektir çocuk normalleştirmelidir de. Diğer türlü ilkokul 2. sınıfta hala "annem sınıfta otursun gitmesin" gibi bireyleşememiş çocuklar ortaya çıkabiliyor. En basitinden şunu düşünelim ev ortamında bu dönemi yaşayan çocuğun kendini ifade etme - hakkını arama sürecini (annesi zaten onun bir dediğini iki etmeyecek hatta belki abartıp daha çocuk istemeden önüne her imkanı yığacak); bir de kreşte her gün farklı şeyler yaşayan çocuğun bir topluluk içinde kendini ifade etme - hakkını arama sürecini. Kreşteki çocuğun bu konuda daha çok gelişeceği aşikardır. Her istediği şeyin istediği zamanda olamayacağını daha kolay öğreneceğinden de bahsedebiliriz ki bu olgunluk emarelerinden bir tanesidir.

  Ha ama şu konuda haklı "çarçabuk kreşe vereyim benim üstümden olabildiğince sorumluluk kalksın" gibi bir anlayış doğru değil. Çünkü anneyle yaşanan deneyimler öğrenmeler anılar çok önemli ve özeldir. Annenin sorumluluklarını kreş yerine getirmez mesela öyle bir misyonu yoktur çünkü.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ben babaanne ve anneaannenin bakmasını da doğru bulmuyorum açıkçası. Bakacak kişi yoksa kreşe vermek çocuk için çok daha iyi olur. Anne çalışıyorsa ve maddi olarak sıkıntı yaşayan bir aile ise kadın çalışmalı. Kreş yada anaokulu demek annesinin onu terketmesi değildir.
  Nastenka, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş