Diamond-Blackfan anemisi minik Audrey fenomen oldu

Amerika'da yaşayan Diamond-Blackfan anemisi 6 yaşındaki Audrey Nethery ailesinin internette yayınladığı dans videoları sayesinde fenomen oldu.


Amerika'nın Kentucky eyaletinde yaşayan Audrey Nethery Diamond-Blackfan anemisi denilen nadir rastlanılan bir hastalığa yakalandı.
4-7 milyonda bir görülen bu hastalığa dikkat çekmek için ailesinin çektiği birbirinden sevimli videolarıyla minik Audrey internet fenomeni oldu. Ailesinin Facebook'tan yayınladıkları videolar milyonlara ulaştı.
Peki milyonda bir görülen Diamond-Blackfan anemisi nasıl bir hastalık?
Kemik iliği yeterli miktarda kırmızı kan hücresi üretemiyor. Hastalık tıp literatürüne 1936 girdi. Genellikle yeni doğan bebeklerde görülüyor. Hastaların %33'ünde cücelik iskelet anomalileri kalp hastalıkları ve yeleli boyun gibi anomaliler bulunuyor. Hayatta kalmaları için sıklıkla kan transfüzyonu yapılması gerekiyor.
Ailesi Audrey'nin doğduğu günü ömürlerinin en güzel ve aynı zamanda endişelendikleri gün olarak anlatıyor.
Kalbinde delikle doğdu

6 yaşındaki Audrey'e de bugüne kadar 20 kere kan tranfüzyonu yapılmış. Hayata tutunması için her 3 ila 5 hafta arasında transfüzyon işlemi yapılıyor. Diamond-Blackfan anemisi Audrey kalbinde bir delikle doğdu ve yaşıtları gibi hızlı büyüyemiyor.
Ailesi dans etmeye bayılan Audrey'in birbirinden sevimli videolarını internette milyonlarla paylaşıyor.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Audrey'in anne ve babası Scott Nethery and Julie Haise bu nadir görülen hastalık sebebiyle yaşadıkları sorunları başkaları da yaşamasın diye farkındalık yaratmayı amaçlıyorlar. Bu nadir hastalıktan muzdarip diğer çocuklar için bağış toplanmasına destek oluyorlar.